Mazurskie drogi "to nie autostrady". Będą uczyć amerykańskich żołnierzy zasad ruchu drogowego

2017-04-18 11:08:11 (ost. akt: 2017-04-18 11:25:53)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Mazurska policja przeszkoli amerykańskich żołnierzy ze stacjonującej w Orzyszu batalionowej grupy bojowej NATO z zasad ruchu drogowego i innych obowiązujących w Polsce przepisów. Pierwsze zajęcia dla kadry oficerskiej rozpoczną się już wkrótce.
Jak powiedziała podkom. Anna Szypczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Piszu, zajęcia rozpoczną się od przepisów ruchu drogowego. "Zależy nam, żeby amerykańscy żołnierze, poruszający się wozami bojowymi lub samochodami cywilnymi podczas przepustek, wiedzieli jakie są obowiązujące u nas prędkości, znali zasady dotyczące zakazu jazdy po alkoholu i tego, kiedy policjanci mogą zatrzymać prawo jazdy" - wyjaśniła.

Policjantka przypomniała, że mazurskie drogi "to nie autostrady". Są trudne dla kierowców - wąskie i kręte, z dużą ilością przydrożnych drzew, rosnących blisko krawędzi jezdni. Zastrzegła jednak, że szkolenia będą wyłącznie teoretyczne i nie obejmują praktycznej nauki jazdy.

Żołnierze mają też poznać przepisy prawa wykroczeń i kodeksu karnego, w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa ich pobytu na Mazurach, zwłaszcza w wolnym czasie spędzanym poza koszarami. "Chcemy poinformować, za jakie wykroczenia można zostać u nas ukaranym, np. w przypadku spożywania alkoholu w miejscach ustawowo zakazanych, czy zakłócania porządku publicznego" - mówiła policjantka.

Policja zapewnia, że dotychczas nie było żadnych interwencji związanych z żołnierzami NATO, a planowane szkolenia mają wyłącznie charakter prewencyjny.

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i Wielkiej Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

Źródło: kurier.pap.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ale #2225347 | 83.9.*.* 18 kwi 2017 19:13

  pani policjantka zapomniała o dziurach na tych drogach

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. jjjnnnooo #2225324 | 185.138.*.* 18 kwi 2017 18:40

  Gdzie myśmy byli jak cały świat budował autostrady?.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. olo #2225320 | 88.156.*.* 18 kwi 2017 18:32

   Popatrzcie na pojazd opancerzony na zdjęciu: kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność, pojazd jest duży, szeroki i waży co najmniej kilkanaście ton. Kierowca może najlepiej znać przepisy, ale praw fizyki nie zmieni. Jak widzicie coś takiego to nie zajeżdżajcie drogi, ustąpcie pierwszeństwa, choćbyście mieli pierwszeństwo, bo choćby kierowca chciał to się nie zatrzyma i was zmiażdży. Pisze to, bo zaczyna się sezon na rekonstrukcje i pikniki militarne. Na drogach pojawiają się stareńkie BTRy, Gazy i Jeepy , a hamulce w zabytkach z dzisiejszego punktu widzenia są prawie żadne- i zawsze są nerwy z powodu bezmyślnych kierowców osobówek.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. też z Orzysza #2225319 | 83.6.*.* 18 kwi 2017 18:29

   Ludzie w Orzyszu dostali szansę na lepsze życie, na rozwój usług, na zarobienie kilku groszy. Obok tej nadziei jest radość z obecności wojska NATO i tego, że jesteśmy bezpieczniejsi. Nie spotkałem nikogo w naszym mieście, kto myśli inaczej.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. to będzie #2225222 | 5.60.*.* 18 kwi 2017 16:11

    wojna czy nie bo nie wiem co robić ?

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (10)