Prezydent zapalił zielone światło dla ul. Nowobałtyckiej

2017-04-13 09:35:14(ost. akt: 2017-04-13 14:36:56)

Autor zdjęcia: Wizualizacja firmy Dromos za zgodą UM

Miasto znalazło pieniądze na wkład własny na budowę ulicy Nowobałtyckiej i złoży wniosek o unijne dofinansowanie inwestycji. Ratusz unieważnił też przetarg na przebudowę kilku ulic sąsiadujących z gminami Jonkowo i Gietrzwałd.
O ulicę Nowobałtycką od dawna walczyli mieszkańcy osiedli Redykajny, Gutkowo i Likusy. Przekonywali władze miasta, że nowa droga odciąży zakorkowaną każdego dnia ul. Bałtycką.
Władze miasta, o czym informowaliśmy, zleciły przygotowanie projektu budowlanego, ale podkreślały też, że budowa ulicy będzie zależała przede wszystkim od dofinansowania unijnego i możliwości finansowych miasta na wkład własny. Ratusz właśnie rozliczył budżet za 2016 rok i znalazł w kasie ok. 17 mln zł.

Taką informację przekazał dzisiaj (13.04) prezydent Piotr Grzymowicz, a na te słowa obecni w ratuszu szefowie rad wspomnianych osiedli zareagowali oklaskami. — To nie jest jeszcze pełnia szczęścia, ponieważ na tę inwestycję musimy uzyskać maksymalne, czyli 85-procentowe dofinansowanie unijne — powiedział prezydent. — Liczymy, że Warszawa również będzie nas wspierać w działaniu.
Przewodniczący rad osiedli całą sprawę widzą jednak w jasnych kolorach. — Wierzyliśmy, że z tych deklaracji coś wyniknie. Dziękujemy za dotrzymane słowo, bo wszystko wskazuje na to, że po 40 latach mieszkańcy naszych osiedli w końcu odetchną — stwierdził Edward Nowakowski, przewodniczący rady osiedla Likusy.
A Ryszard Lasmanowicz, szef rady osiedla Gutkowo, dodał: — Jeśli trzeba będzie, to pojedziemy też do Warszawy!

Kolejnym krokiem władz miasta będzie teraz złożenie wniosku do wojewody o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Gotowy jest też projekt budowlany Nowobałtyckiej, z kolei projekt wykonawczy, jak zapewnił prezydent, będzie gotowy we wrześniu. — Kiedy uzyskamy zgodę od wojewody i dofinansowanie, to kolejnym etapem będzie ustalenie warunków przetargu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mogłyby się rozpocząć wiosną 2018 roku — powiedział Piotr Grzymowicz.
Projekt uchwały dotyczący zmian w budżecie Olsztyna na 2017 rok pojawi się na sesji Rady Miasta 26 kwietnia. Jeśli jakimś cudem radni nie przegłosowaliby zmian, miasto nie mogłoby złożyć wniosku konkursowego o dofinansowanie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Termin ich składania upływa bowiem 27 kwietnia, czyli dzień po sesji. Przypomnijmy, ul. Nowobałtycka będzie miała prawie 5 km długości, a nad torami między ul. Hozjusza a zjazdem do hotelu Manor powstanie wiadukt. Zaplanowano również rondo turbinowe, chodniki oraz i rowerową.
Ratusz unieważnił też przetarg na przebudowę sąsiadujących z gminami Jonkowo i Gietrzwałd ulic: Gościnnej, Kresowej, Wołodyjowskiego, Żurawiej i Perkoza. To ważna inwestycja, ponieważ nowe drogi miały być też częścią dojazdu do obwodnicy miasta.
Jej koszt oszacowano na ok. 40 mln zł, z czego dofinansowanie to prawie 30 mln zł. — Skanska zaproponowała realizację inwestycji za 52 mln zł, a Strabag za 54 mln zł — mówił prezydent.

To oznacza, że złożone oferty przekroczyły możliwości miasta o ponad 10 mln zł, ale projekty nie trafią na półkę. Urzędnicy zdecydowali, że każda ulica zostanie przebudowana oddzielnie. — Dzięki temu otrzymamy lepsze oferty i jestem przekonany, że miasto na tym nie straci — zapewnił Piotr Grzymowicz.
Mateusz Przyborowski

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z Gutkowa #2224899 | 213.184.*.* 18 kwi 2017 08:05

  Może też zrobić dodatkowy prawoskręt na rondzie Ofiar Katastrofy smoleńskiej co bardziej upłynniłoby jazdę?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Alek #2223777 | 83.25.*.* 15 kwi 2017 08:44

  Grzyb niech da kasę na dziurawe drogi, dziura dziura dziurę pogania a oni dalej łataja łaty! Grzyb dawaj kasę na naprawę samochodów i za stracony czas! A trole Grzyma minusuja i piszą pochlebne komentarze ciekawe ile Grzym im płaci za lizanie brudnej dupy!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Irek #2223775 | 83.25.*.* 15 kwi 2017 08:39

   Gonić szkodnika Grzybowicza! Największy szkodnik w historii miasta! Kopernik sie w grobie przewraca! Zniszczył miasto, zmarnował miliony podatników czego sie nie dotknie zamienia w porażkę! Olsztyn będzie spłacał jego długi przez kolejne 100 lat. Precz ze szkodnikiem i całym PSLem. W prywatnej firmie za takia niegospodarność dawno juz wyleciałby na zbity pysk, ale w budżetówce może topić miliony, Nasze wypracowane ciezko pieniądze! Brawo On!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. AntyGrzym #2223762 | 88.156.*.* 15 kwi 2017 08:16

   Zapalił zielone ??? Drogie Pismaki przejedźcie się po Olsztynie i zobaczcie jakie światełka się palą ??? I nie wciskajcie kitu i farmazonów przynajmniej na święta

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Kolec #2223646 | 83.31.*.* 14 kwi 2017 22:08

   Prezydent? Zielone światło? Specjalista od czerwonego? Dziwne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)