Praca jest, ale trzeba umieć jej szukać
2017-04-12 07:00:00(ost. akt: 2017-04-13 15:24:25)
Bezrobocie spada w całym kraju, ale na Warmii i Mazurach ciągle nie jest kolorowo. Nasze województwo wciąż ma najwyższy odsetek osób bez pracy. W odpowiedzi na tę sytuację zorganizowane zostały Olsztyńskie Targi Pracy, które odbyły się 11 kwietnia w Zespole Szkół Budowlanych.
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z marca 2017 r. bezrobocie w Polsce jeszcze nigdy nie było tak niskie. Co cieszy, największy spadek odnotowano na Warmii i Mazurach – o 0,6 punktu. Ale odsetek osób bez pracy w naszym województwie ciągle jest największy w kraju.
– Nie dziwmy się, że bezrobocie spada, bo już teraz widoczny jest niż w szkołach, jest mniej rąk do pracy. Nasze województwo jest szczególne, bo na tych terenach była duża liczba Państwowych Gospodarstw Rolnych, które uległy likwidacji. Osoby, które były w nich zatrudnione, mają z reguły niskie kwalifikacje i mają problemy ze znalezieniem pracy – wyjaśnia Krystyna Dudzińska, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
Jednak na warmińsko-mazurskim rynku pracy powoli zachodzą też pozytywne zmiany. – Rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Coraz bardziej widoczne jest to również na Warmii i Mazurach. Nasz region od lat zmaga się z największym bezrobociem w kraju, ale zmiany gospodarcze wpływają na to, że więcej pracodawców potrzebuje dobrze wykształconych i przygotowanych do pracy osób – tłumaczy Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
Podobne zdanie ma prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Najlepszą inwestycją są dzieci i młodzież, które trzeba kształcić. Dzisiaj należy myśleć o tym, żeby zadbać o swoje wykształcenie, aby sprostać wyzwaniom, które są przed nami, nowym zapotrzebowaniom zakładów pracy i innych elementów, które są podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego.
Jednak same zmiany gospodarcze nie wystarczą. Aby znaleźć odpowiednią pracę, trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać, a wiedzy tej czasami brakuje. – Wcześniej szukałam pracy na własną rękę, w internecie czy w gazetach, ale nie udało się znaleźć odpowiedniej oferty. Próbuję znaleźć oferty dla siebie i córki, a targi pracy to dobra okazja, żeby poznać wymagania pracodawców – mówi pani Danuta z gminy Purda, która wskazuje również na pewne trudności w poszukiwaniu zatrudnienia. – Problem jest z dojazdami do Olsztyna, dlatego nie mogę przyjąć oferty pracy z systemem zmianowym – przyznaje.
– W naszym województwie problemem jest komunikacja, brak dróg i środków komunikacji publicznej. Nie każdy ma samochód, aby się dostać z odległej miejscowości do większego miasta. Dlatego urząd pracy może zwrócić bezrobotnym koszty dojazdu własnym samochodem, trzeba się tylko do nas zgłosić – potwierdza Dudzińska.
Olsztyńskie Targi Pracy tłumnie odwiedzili nie tylko bezrobotni, ale także uczniowie szkół średnich i zawodowych, którzy mieli okazję zastanowić się nad dalszym etapem kształcenia zawodowego. – Zainteresowały nas głównie stanowiska związane z naszym wykształceniem. Najpierw musimy zaliczyć egzaminy w szkole, później poważniej będziemy myśleć o pracy – wyjaśnia Szymon Kluczyński, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. – Nie wykluczamy, że w przyszłości zmienimy nasze plany, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami pracodawców – dodaje jego kolega, Adrian Stachyra.
Podczas Olsztyńskich Targów Pracy zaprezentowało się 38 wystawców, którzy przedstawili 537 ofert krajowych i 610 ofert pracy pochodzących z sieci EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia.
Po rozmowach z pracodawcami chętni mieli okazję wziąć udział w warsztatach, zajęciach i debacie pod hasłem „Edukacja w szkole zawodowej odpowiedzią na potrzeby rynku pracy”. Organizatorami Olsztyńskich Targów Pracy są Miejski Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy, Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie i Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Olsztyna, Starosta Olsztyński i Wojewoda Warmińsko-Mazurski.
mos
Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Polecam #2633938 | 37.190.*.* 29 lis 2018 15:06
Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl
odpowiedz na ten komentarz
renoo4 #2421396 | 31.0.*.* 19 sty 2018 13:02
Tak tak to prawda, ze praca jakaś jest ale nie zawsze wymarzona. Jak ktoś jest specjalista IT czy inżynierem, to da sobie radę . Ja teraz sporo ofert pracy dla Olsztyna i okolic tutaj warminsko-mazurskie-praca.pl/k/olsztyn/ znajduję. Na pewno można się dość łatwo zahaczyć np. w sklepie, ale wiadomo, że nie każdy dostanie awans i zrobi karierę…
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
remek #2418221 | 37.248.*.* 15 sty 2018 12:23
ja prace mam , ale zarobki mam nie za duże...
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Ola #2238650 | 88.156.*.* 6 maj 2017 13:55
Bezrobocie wcale nie sadło, tylko bezrobotni stąd wyjechali albo na zachód, albo do innych miast ot taki cud nic się nie robi w Olsztynie tylko lokali do wynajęcia coraz więcej od się rozwija jak widzę uciekają stąd i firmy i oszukujący roboty. Nikt za zwykła robotę nie oferuje 2 czy 3 tys to jakaś bzdura chyba, że na stanowisko kierownicze heheh. Bujać to my, a nie nas.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
robert #2229664 | 109.173.*.* 24 kwi 2017 10:58
Statystyki wskazują, że praca jest. Jednak sztuką jest naleźć pracę zgodną ze swoimi zainteresowani. Tochę trwało aż znalazłem firmę FastTony. Ta praca bardzo mi odpowiada a firma jest tak zarządzana, że pozwala pogodzić obowiązki służbowe z życiem prywatnym.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz