Wyłudzili kredyt w banku bez zgody poszkodowanego

2017-04-10 14:09:30(ost. akt: 2017-04-10 12:18:53)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: archiwum wm.pl

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwóm mieszkańcom Morąga, którzy na tzw. „słupa” wspólnie wyłudzali kredyty. Nad sprawą od kilku miesięcy pracowali morąscy policjanci.
Sprawa oszustwa miała swój początek w marcu 2016 roku. Morąscy policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańca miasta o kredytach, które był zaciągane na jego nazwisko bez jego wiedzy.

Jak się okazało, mężczyzna odpowiedział na ofertę pracy złożoną przez 32 i 46-latka. Pokrzywdzony miał zostać zatrudniony jako stróż w jednej z firm. Jednym z warunków umowy było założenia konta bankowego, na które miało wpływać przyszłe wynagrodzenie. Podejrzani we wszystkich formalnościach pomagali pokrzywdzonemu, później przejmowali jego dokumenty z danymi.

Firmy udzielające pożyczek przez Internet, bazowały jedynie na deklaracji kredytobiorcy. Wystarczyło podać dane, mieć założone konto w banku i na przykład wykonać jednogroszowy przelew. Taki przelew był dla firmy pożyczkowej potwierdzeniem, że to konto należy do osoby zainteresowanej wzięciem określonej gotówki. I pieniądze były na to konto przelewane.

Pracujący nad sprawą funkcjonariusze wydziału kryminalnego wytypowali pierwszego z podejrzanych o ten proceder w lipcu ubiegłego roku. Kolejne ustalenia doprowadziły policjantów do 46-latka. 32-latkowi i 46-latkowi udało się zaciągnąć kredyty w instytucjach pożyczkowych i bankowych na kwotę blisko 10.000 złotych.

Podejrzani usłyszeli łącznie 8 zarzutów, w tym te dotyczące działalności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem, za pomocą wprowadzenia jej w błąd.

Do sądu trafił już akt oskarżenia wobec dwójki mężczyzn. Za popełnione przestępstwo grożą im kary nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. FAKT #2221742 | 83.31.*.* 12 kwi 2017 10:04

  50 tys. zł - tyle według doniesień mediów ma zarabiać były rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz jako pełnomocnik zarządu ds. komunikacji w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dużo, jak na 27-latka po stażu w aptece i bez studiów. Co na to sam zainteresowany

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakie oszustwo? #2220537 | 83.31.*.* 10 kwi 2017 17:57

  Jakie oszustwo- Po jaką cholerę firmy typu Prowident lu Bocianek pożyczaja kasę bez doładnego sprawdzenia A potem zgłaszają oszustwo-sami są oszustami-Dlaczego Banki nie mają takich przypadków? Pewnie zasada jest taka złapać frajera i nie płaci.A jakby nie płacił to by innym nie pozyuczali na lipę

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dochodowy interes policjanta #2220403 | 83.31.*.* 10 kwi 2017 15:09

   Doświadczony policjant, obiecując pomoc w uzyskaniu pracy lub świadczeń zdrowotnych, przez kilka lat wykorzystywał - często nieświadomych - sąsiadów, a nawet własną rodzinę. Jego ofiarami zostawali ludzie bezrobotni, z nałogami i problemami. Odszedł ze służby Zaraz po naszej prowokacji, sierżant Kamil R. składa przełożonym raport, w którym prosi o zwolnienie ze służby, wskazując na przyczyny osobiste. Dzień później oficjalnie przestaje być policjantem.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. Czy smerfy #2220376 | 5.172.*.* 10 kwi 2017 14:39

   nie łamią praw człowieka ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz