Noc Sów

2017-04-05 18:26:32(ost. akt: 2017-04-05 18:43:46)
Mieliśmy okazję podziwiać te piękne ptaki

Mieliśmy okazję podziwiać te piękne ptaki

Autor zdjęcia: archiwum

„Noc Sów” to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone najbardziej tajemniczym nocnym ptakom. A wiosna jest dobrą porą, by rozpocząć swoje pierwsze przyrodnicze obserwacje. Przełom marca i kwietnia to też dla większości sów najbardziej aktywny okres w roku. Wtedy właśnie rozpoczynają swój okres godowy, o czym świadczy ich częste pohukiwanie.
Ostatniego dnia marca oraz pierwszego dnia kwietnia w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego rozpoczęła się szósta edycja „Nocy Sów”, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest stowarzyszenie Ptaki Polskie.

Inicjatorem przeprowadzenia, już po raz drugi, na terenie leśnictwa Krutyń „Nocy Sów” była Ewa Dulna, która do udziału w tym wydarzeniu zaprosiła: Szkołę Podstawową w Krutyni, Mazurski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Strzałowo i Spychowo oraz Ochotniczą Straż Pożarną.

Pierwszy dzień obfitował w atrakcje i zabawy terenowe dla najmłodszych. Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów zorganizowanych w Szkole Podstawowej w Krutyni, które poprowadziła lokalna artystka. Aleksandra Żabińska.

Uczniowie szkoły wspólnymi siłami zrobili kartki z pozdrowieniami z „Krutyńskiej Nocy Sów” oraz różnorodne sówki z kolorowej tektury i rolek po papierowych ręcznikach. Chłopcy z klasy V i VI wraz z pracownikiem Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Zachariaszem Grudziądzem zawiesili w pobliskim lesie przygotowaną wcześniej budkę na puszczyki.

Wieczorem rozpoczęła się część oficjalna, podczas której Armin Kobus z Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie zaprezentował nam płomykówkę oraz opowiedział o jej biologii i budowie. Judyta Gencza z Mazurskiego Parku Krajobrazowego zaprezentowała uczestnikom dziewięć gatunków sów, które występują w Polsce. Po zachodzie słońca spotkanie zostało przeniesione na szkolne boisko, gdzie o aktywności nocnych łowczyń opowiedział Pan Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo.

Około godz. 21:00 uczestnicy pierwszego dnia „Nocy Sów” zostali podzieleni na mniejsze grupy i rozpoczęły się leśne podchody. Zadaniem wszystkich grup było zdobycie punktów kontrolnych poprzez wpisanie prawidłowej odpowiedzi do „kart patrolowych”. Później przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i podsumowanie pierwszego dnia.

1.kwietnia, w kameralnym gronie, Krzysztof Wittbrodt i Judyta Gencza rozpoczęli „Noc Sów” prelekcjami na temat biologii sów, metod badań i ich ochrony oraz zaprezentowali gatunki sów występujące w Polsce. Część pierwszą podsumowała Ewa Dulna, która omówiła sposób spostrzegania sów przez ludzi na przestrzenie wieków na podstawie legend, znanych zabobonów i lokalnych wierzeń.
W drugiej części spotkania uczestnicy obejrzeli film przyrodniczy pt. „Sowy Polski” Artura Tabora, by później spotkać się w pobliskim lesie i nawoływać puszczyka, którego nie tylko usłyszano, ale również zauważono. Drugi dzień zakończył się nocnym rajdem po krutyńskim lesie.

„Noc Sów” odbyła się w Krutyni po raz drugi, a udział wzięło w niej dziewięćdziesiąt sześć osób.