Radne PiS i PO posprzeczały się o szczepienia przeciwko HPV

2017-03-30 18:45:00 (ost. akt: 2017-03-31 09:16:58)
Elżbieta Wirska

Elżbieta Wirska

Autor zdjęcia: Archiwum GO

W środę w trakcie sesji rady miasta doszło do ostrej wymiany zdań między Elżbietą Wirską (PiS) a Ewą Zakrzewską (PO). Poszło o program szczepień na HPV, który ostatecznie został tego dnia przegłosowany.
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to wirus, który może wywołać m. in raka szyjki macicy, sromu, pochwy i ustnej części gardła. Dlatego też w 2015 roku powstał program szczepień, który miałby objąć młode mieszkanki Olsztyna.

Elżbieta Wirska znana jest ze swoich radykalnych poglądów i wyciągania śmiałych wniosków (m.in dotyczących propagowania przez Muzeum Nowoczesności niemieckiej historii Olsztyna). Olsztyńska radna klubu PiS dzień przed środową sesją rady miasta wysłała do mediów maila z linkami mającymi potwierdzać rzekomą szkodliwość szczepionki HPV, wpisując się tym jednocześnie w środowisko osób, które podważają zasadność szczepień.

Ruch antyszepionkowy zyskał w postaci radnej Wirskiej sojusznika w olsztyńskiej radzie miasta. To było jednak tylko preludium do tego, co miało się wydarzyć podczas obrad. Doszło w jej trakcie do ostrej wymiany zdań między Elżbietą Wirską, a radną klubu PO Ewą Zakrzewską, która jest lekarką. Wymiana zdań była bardzo ostra. Poszło o program o miejski program szczepień. Wszystko zaczęło się od duńskiego filmu puszczonego przez radną PiS, który miał udowodnić szkodliwość szczepionek. Na ten film zareagowała radna Zakrzewska.

Postanowiliśmy porozmawiać z obiema paniami na temat zasadności szczepień na HPV. - Ujmuję ten problem nie tylko w zakresie zdrowotnym, ale także finansowym. Chodzi o wskazywanie priorytetów w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Uważam, że miasto dokonało złego wyboru. Jest znacznie więcej problemów, w ramach których należałby najpierw rozpocząć działania profilaktyczne - mówi radna Elżbieta Wirska - Te szczepienia skierowane są do dziewczynek i mają je chronić je przed zakażeniem w przyszłości - dodaje. Zdaniem radnej nikt nie udowodnił, że szczepienia przeciwko HPV są skuteczne. Według niej istnieją za to badania, które mają potwierdzać niepożądane działania szczepienia.

- Mamy przykłady z Danii, że takie szczepienia są szkodliwe. Mogą nawet powodować zgon. Jest dużo wątpliwości w tym zakresie - mówi radna. - Chciałabym postawić pytania miastu na temat niepożądanych działań szczepionek i czy ratusz w ogóle brał to pod uwagę podczas powstawania projektu - dodała radna. Zapytana o to, czy jest to jej prywatna opinia czy też może stanowisko klubu odparła, że to jej prywatne zdanie na temat szczepień na HPV.

- Nie wiem skąd u radnej Wirskiej takie opinie. Musi mieć swoje przekonanie na ten temat. Moje zdanie jest zupełnie inne. Jestem za wszelkimi sczepieniami i mówię to z punktu widzenia medycznego. Wszystkie ruchy antyszczepionkowe nie mają podstaw naukowych - mówi Ewa Zakrzewska. - Pani Wirska jako osoba prywatna może mieć swoje zdanie. Jednak jeżeli to zdanie upublicznia, to powinno ono mieć potwierdzenie naukowe - dodaje.

Zapytaliśmy ratuszowych urzędników o to, na czym ma dokładnie polegać zaakceptowany głosami radnych projekt. - Olsztyński program na lata 2015-2020 pozwoli na zaszczepienie dziewczynek z rocznika 2004-2005. Został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Szczepienie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne - mówi Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza. Programem mają być objęte dziewczęta w wieku 13 lat, w pierwszej kolejności wykluczone społecznie lub zagrożone takim wykluczenie. Urzędnicy szacują 80-procentowy udział populacji w tym programie. W 2015 roku programem będą objęte dziewczęta z rocznika 2002, w kolejnym z rocznika 2003 (583 uczennice w 2015 r. oraz 520 uczennic w 2016 r.; razem 1103 dziewczęta z 1380).

Michał Krawiel

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. StopNop #2356004 | 81.190.*.* 21 paź 2017 23:46

  Pani Wirska to jedyny polityk PiS , który jest blisko ludzi! Interesuje się ich losami niezależnie od popieranego obozu politycznego. Boli niektórych jej mocne zdanie na różne tematy. Temat szczepień jest trudny. Ona nie boi się mówić o tym,że tego procederu jest druga strona medalu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #2232752 | 46.170.*.* 27 kwi 2017 15:25

  Pani Wirska jest Pani jedynym politykiem PIS który jest bliski memu sercu. Niech się Pani nie poddaje. A pozostałym Paniom radnym i z resztą Panom również, proponuje zaszczepić się w ramach akcji promocyjnej . Pokażcie nam wszystkim jakie to dobrodziejstwo nam dajecie :) Pozdrawiam serdecznie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. z Olsztyna, a nie słoik #2218529 | 88.156.*.* 7 kwi 2017 06:19

  Dziennikarzyna T.Kurs i jego kolesie wpisują tutaj swoje sb-eckie teksty, umniejszające rangę p. Wirskiej. prawdziwy olsztynianin, wie ,ze wychowana tutaj, że to super zdolna dziewczyna, jest zgrabna i ładna i uczyła najtrudniejszego przedmiotu na UWM. A że piszący z kompleksami nazjeżdżali się z zapadłych mazurskich wiosek, to wyrzucają swoje kompleksy i uwikłania próbując zohydzić fajną babkę. Kto wyrastał z Elżbietą w Olsztynie, może mówić o niej tylko wsuperlatywach

  odpowiedz na ten komentarz

 4. dr Jerzy Jaskowski między innymi o szczepieni #2218489 | 37.47.*.* 6 kwi 2017 23:08

  https://www.youtube.com/watch?v=ZRA-PpgO g5E dr Jerzy Jaśkowski

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. przekażcie prosze dalej, leczenie witaminą c #2217950 | 37.47.*.* 6 kwi 2017 10:45

  https://www.youtube.com/watch?v=EhYrWV0X MZo Dr Thomas E. Levy - Leczenie Witaminą C - Wystąpienie na Wiośnie Zdrowia

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (56)