Dziurawa droga wita turystów

2017-03-11 09:48:08(ost. akt: 2017-03-12 16:12:44)
Szymon Gałka chciałby, by jeden z głównych szlaków turystycznych powiatu doczekał się remontu.

Szymon Gałka chciałby, by jeden z głównych szlaków turystycznych powiatu doczekał się remontu.

Autor zdjęcia: Andrzej Adamiak

- Odkąd pamiętam, ta droga zawsze była dziurawa. A przecież rocznie może nią przejeżdżać nawet dwieście tysięcy turystów - mówi Szymon Gałka, sołtys Pilca w gminie Reszel. Mieszkańcy wsi liczą, że jeszcze w tym roku uda się wyremontować najgorszy odcinek tej drogi.
Pilec to wieś położona na trasie ze Świętej Lipki do Mrągowa.
- Szacuje się, że rocznie Świętą Lipke odwiedza ok. 300 tys. turystów. Większość z nich jedzie właśnie przez Pilec. - Gdy byłem małym chłopcem to rowerami jeździliśmy już po dziurawej drodze. Owszem, czasem łatano dziury, ale były to tylko naprawy doraźne - mówi Szymon Gałka.

Remont najgorszego, liczącego ok. kilometr odcinka, sołtysowi udało się już niemal wywalczyć.
- Już jesienią podjęliśmy rozmowy ze starostą i zarządem dróg powiatowych. W tym roku uruchomiła się współpraca pomiędzy sołtysami, a starostwem, powstało coś w rodzaju platformy do kontaktu. Starosta obiecał, że w planie inwestycji znajdzie się miejsce dla drogi, która jest przecież jedna z pierwszych wizytówek powiatu. Ostatnio doszły nas jednak głosy, że gdzieś ucieka temat remontu tej drogi. Wiadomo, budżet powiatu jest jaki jest, ale w związku z tym, że tegoroczny budżet będzie jeszcze modyfikowany to apelujemy do osób, które mają wpływ na jego kształt, by pomyśleć o naszej drodze - mówi Szymon Gałka.
Sołtys Pilca apeluje także o doraźny remont innej drogi przebiegającej przez wieś.
- Droga do Śpiglówki to jedna wielka dziura, mieszkańcy uszkadzają sobie samochody, sytuacja jest fatalna. Prosimy o załatanie tych dziur, jakiś doraźny remont - apeluje Szymon Gałka.

Przez decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej budżet powiatu musi zostać dostosowany do Wieloletniej Prognozy Finansowej. - Mamy na to czas do 20 marca. Jeśli radni nie zaakceptują tych zmian to wówczas budżet uchwali nam RIO, opierając się właśnie na opracowanej w ubiegłym roku prognozie - wyjaśnia Michał Krasiński, wicestarosta kętrzyński. - Rozumiem niepokój pana sołtysa, ale to nie jest tak, że tej drogi w tym roku nie uda się zrobić. Istnieje szansa, że znajda się środki na jej remont jeszcze w tym roku. Wiele zależy od ostatecznego kształtu budżetu, ale też od późniejszej jego realizacji.

anad

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. util #2210278 | 46.171.*.* 27 mar 2017 14:32

  Droga do Klewna.Dziury.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. borki #2201019 | 5.172.*.* 13 mar 2017 10:46

  Szanowny panie wicestarosto w i imieniu mieszkańców Katkajmy ,Borek, Kaskajmy ,zgłaszamy w trybie pilnym remont drogi powiatowej bowiem bruk jest tak zniszczony ze nie można przejechać . Nasz Radny stara się i dba o te drogę ale pan zamierza ubiegać się o mandat radnego powiatu z naszego okręgu to nie błaznuj pan tylko rób drogi, rozliczymy pana dokładnie. Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. kętrzyniak #2200977 | 89.228.*.* 13 mar 2017 09:38

  Szanowny Radni Gminy Kętrzyn, Panie Starosto, Wójcie Gminy Kętrzyn, , Dyrektorze Zarządu Dróg Powiatowych w Kętrzynie. W imieniu kierowców powiatu Kętrzyńskiego jak i liczne odwiedzających nas turystów bardzo proszę o dokonanie oględzin drogi od krzyżówka N.Różanka skrzyżowanie do Mazan w kierunku Radziej nr drogi 1799N do granicy naszego powiatu. .Droga ta na odcinku powiatu Kętrzyńskiego stała się jednokierunkową z powodu odrostów przyziemnych gałęzi i pędów od rosnących wzdłuż drogi .Wystające odrosty nie pozwalają na mijanie się dwóch pojazdów uszkadzając karoserię i stwarzając rzeczywiste zagrożenie dla pojazdów i pieszych. Sytuacja taka trwa od ubiegłego roku 10 km od siedziby Powiatu, Gminy ,Zarządu Dróg Powiatowych .Na co Czekacie czy na do nieszczęśliwe wypadki i zainteresuje się nim policja ,prokurator dopiero podejmiecie Państwo działania ?. Czy obcięcie tych gałęzi i krzaków to taka trudna i kosztowna sprawa a może znowu polityczna i dopiero przed wyborami ? Przecież ktoś z Państwa ma obowiązek postawić tam przynajmniej znaki ostrzegawcze o zwężeniu drogi .Ale czy nie taniej wyciąć odrosty? Odcinek tej samej drogi od granicy powiatu węgorzewskiego z kętrzyńskim przez powiat węgorzewski aktualnie ma wymieniany asfalt i modernizowane pobocza i jest jedną z wizytówek Powiatu i Gminy ,nasz Powiat natomiast wita zarośnięta odrostami i krzakami droga „leśna” na pewno ewenement w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. j23 #2200502 | 37.248.*.* 12 mar 2017 12:25

  Szanowny panie Sołtysie dobrze że dostrzegł Pan rolę sołtysa, zgłaszanie potrzeb mieszkańców do osób które posiadają uprawnienia ustawowe do uchwalania budżetu - radnych. Działania pana wicestarosty nie mają umocowań w ustawie o samorządzie, są to działania polityczne. To radni decydują o inwestycjach w gminie i w powiecie. To radny z Pilca mrze przekonać burmistrza do zapisania w budżecie środków finansowych na pokrycie 50% udziału gminy w tym remoncie. Pan Krasiński uprawia politykę obiecuje gruszki na wierzbie aby zdobyć elektorat , bardzo często jego zachowanie nie licuje z funkcją jaką /przypadkowo/ sprawuje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz