Ewa Kulpińska-Mejor wyróżniona przez marszałka

2017-03-16 10:00:00(ost. akt: 2017-03-16 10:08:49)
Ewa Kulpińska-Mejor z wyróżnieniem od marszałka województwa wydminy.pl

Ewa Kulpińska-Mejor z wyróżnieniem od marszałka województwa wydminy.pl

Autor zdjęcia: wydminy.pl

Wielu sołtysów z naszego województwa, w tym sołtysi i przedstawiciele samorządów z gmin w powiecie giżyckim, uczestniczyło w Ostródzie w Samorządowym Dniu Sołtysa na Warmii i Mazurach. Ewa Kulpińska-Mejor, sołtys Talek w gminie Wydminy, została wyróżniona przez marszałka województwa województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.
Ewa Kulpińska-Mejor, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach, mieszka w Talkach od 21 lat. Sołtysem jest szósty rok, jednak działalność na rzecz lokalnej społeczności rozpoczęła znacznie wcześniej. Dziesięć lat temu z inicjatywy Ewy Kulpińskiej-Mejor utworzono we wsi Stowarzyszenie „Nasze Talki”, które do dziś działa i współpracuje z sołectwem.

Pierwszym działaniem Stowarzyszenie był program ekologiczny promujący piękno okolic Talek. Pozyskano na niego środki z Urzędu Marszałkowskiego i wykonano drogowskazy do ciekawych miejsc przyrodniczych, tablicę ogłoszeń w centrum wsi i zestaw plansz ze zdjęciami pięknych przyrodniczo okolic Talek i samej wsi.

Jeszcze za poprzedniego sołtysa rozpoczęły się działania zmierzające do utworzenia plaży wiejskiej nad jeziorem Pamerek. A sześć lat temu, gdy sołtysem była już Ewa Kulpińska-Mejor, wykonano nad jeziorem pomost dla osób kąpiących się ze środków z funduszu sołeckiego. W kolejnym roku na plaży zbudowano boisko do siatkówki, nawieziono piasek, postawiono wiatę, huśtawki dla dzieci. Z pozyskanych przez Stowarzyszenie środków zewnętrznych wykonano na plaży drewniane ogrodzenie.

Kolejnym działaniem sołtysa była budowa boiska do gry w piłkę nożną. Tu konieczna była duża pomoc rolników. Boisko trzeba było wyrównać, zbronować, zasiać trawę. Mieszkańcy pomogli też w ustawieniu bramek do piłki nożnej, a następnie dość dużej wiaty dla piłkarzy oraz ławek dla kibiców. Od wiosny do jesieni młodzi sportowcy grają tu w piłkę, ale i dbają o boisko, grabią, koszą.

Wraz ze Stowarzyszeniem udało się sołtysowi pozyskać środki z funduszu RPO Ryby i postawiono nad jeziorem pomost dla wędkarzy. Można do niego przywiązywać łódki i wypływać bezpiecznie na jezioro. Mieszkańcy dbają o teren przy pomoście, który stał się miejscem spotkań i ognisk w sezonie letnim.

W ubiegłym roku przy współpracy z samorządem w części szkoły w Talkach utworzono świetlicę wiejską. Wyremontowano dwie sale i powstało doskonałe miejsce spotkań i imprez

Są też działania dotyczące dróg biegnących przez Talki. Wzdłuż drogi powiatowej powstał kawałek chodnika, inwestycja ta wymaga dokończenia.
Żadne z wymienionych działań nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i przychylność mieszkańców oraz władz lokalnych. Sołtys nie działa w próżni. Jest kołem napędowym i pomysłodawcą, ale bez pomocy mieszkańców i przychylności samorządu niewiele zdziała.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starszy kapral rezerwy #2209316 | 5.172.*.* 25 mar 2017 21:12

  Jeżeli Pan Marszałek wyróżnia panią Major , to pani Major zostanie wnet JENERAŁEM u Pana A.M

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. st.kapral rezerwy #2209313 | 5.172.*.* 25 mar 2017 21:10

  No jeżeli pan Marszałek wyróżnia Majora... zaraz będzie Major gienierałem u pana J.M

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Kpina #2208837 | 91.210.*.* 24 mar 2017 23:28

  To jakaś kpina?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pytanie z Talek #2207044 | 5.172.*.* 22 mar 2017 20:49

  Skoro taki dobry sołtys to czemu nie została wyróżniona przez meszkańców w plebiscycie tylko po linii partyjnej przez PSL?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. ekg #2205107 | 46.229.*.* 20 mar 2017 08:39

  No to mamy kandydatkę PSL na wójta Wydmin, jak już wejdzie w życie ustawa ograniczająca Królowi możliwość dalszego kandydowania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz