Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Prostkach

2017-03-09 13:23:00(ost. akt: 2017-03-09 13:22:45)
W Gimnazjum w Prostkach uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali uroczystą Akademię upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze wyklęci zwani też żołnierzami niezłomnymi to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej, na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Data ta nie jest przypadkowa. 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej. Święto obchodzimy od 2011 roku.

We wtorek uczniowie Publicznego Gimnazjum w Prostkach, Szkoły Podstawowej przy zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach przygotowali uroczystą akademię poświęconą pamięci żołnierzy niezłomnych.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jak mozna #2692889 | 91.233.*.* 6 mar 2019 08:25

    Jak mozna organizować mlodziez do oddawania czi bandytom i mordercom. nauczyciele-sa jednak jakies granice przyzwoitości. Nie patrzcie tylko własnego awansu i przypodobania sie aktualnej opcji. Wszkole uczniowie mówia tak jak im kazecie ale w domu i tak dowiedza się co ci "bohaterowie' naprawde robili

    odpowiedz na ten komentarz