Coraz więcej transakcji bezgotówkowych. Karta będzie popularna także w urzędach?

2017-03-07 19:01:36 (ost. akt: 2017-03-07 16:13:38)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Ile razy dziennie płacicie kartą? Jak często zdarza się, że choć macie środki, to nie możecie czegoś kupić, bo w danym miejscu karty płatnicze nie są obsługiwane? Jak wynika z broszury opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju, popularność płatności bezgotówkowych rośnie. Udział tego typu transakcji w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką szacuje się obecnie na ok. 35 proc. Pięć lat temu wynosił on niespełna 20 proc. Dodatkowo 3/4 Polaków chciałoby, żeby karta działała także w urzędach. Dobry pomysł?
Obecnie kartą płatniczą zapłacimy tylko w niektórych urzędach. Około 10 proc. jednostek samorządu terytorialnego dopuszcza możliwość transakcji bezgotówkowych. Ministerstwo Rozwoju, zważywszy na to rosnącą popularność płatności kartą, chce umożliwić urzędom taką funkcjonalność, jakiej oczekują klienci.

Ministerstwo wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową rozpoczęło więc prace nad projektem, który ma upowszechnić transakcje bezgotówkowe w jednostkach administracji publicznej. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie i wdrożenie modelu akceptacji płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS i użyciem WebPOS Paybynet.

Ma to być opcja bezpłatna dla urzędu i dla klientów. Program ma objąć: urzędy marszałkowskie, urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe, urzędy wojewódzkie i policję. Argumentami, które przemawiają za tym, żeby terminale się tam pojawiły jest m. in. wygoda klientów, sprawniejsza obsługa przez urzędników, ale również usprawnienie prac całego urzędu, mniejsze koszty i oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo transakcji.

Dotychczasowe działania MR i KIR miały charakter pilotażu. Zaproszono do niego urzędy, co miało na celu poznanie odmiennych uwarunkowań występujących w różnych miejscowościach. Urzędy, które wzięły udział w pilotażu to m. in. Urząd Miasta w Olsztynie, Urząd Gminy w Bartoszycach, Urząd Gminy w Szczytnie, Urząd Miejski w Korszach i Urząd Gminy w Reszlu.

Czyżbyśmy już niedługo mogli zapłacić kartą w swoim urzędzie? Jak wynika z danych, większość klientów chciałaby mieć taką możliwość. O rosnącej popularności przysłowiowego plastiku świadczy chociażby wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 20%.

Czekacie na nową funkcjonalność w urzędach? Piszcie w komentarzach.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karta to narzędzie kontroli nad ludźmi #2201740 | 46.230.*.* 14 mar 2017 10:24

  Nie ma się czym podniecać - mi się przydarzyło, że mając gotówkę (odliczoną!) nie mogłem zapłacić, bo było to możliwe tylko przez kartę (na której akurat nie miałem ani grosza). To nie było w Polsce, tylko w Szwecji jakieś 5 lat temu, chciałem kupić bilet w autobusie. Kierowca był chętny wziąć pieniądze i zapłacić swoją kartą, ale jej akurat zapomniał... ostatecznie wyprosił mnie z autobusu... zresztą pustego. Niezłe, co?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2198096 | 185.138.*.* 9 mar 2017 09:30

  napewno nie polskimi kartami.. młodzi przyjezdzaja na urlopy z zagranicy i placa kartami.. tak to wygląda

  odpowiedz na ten komentarz

 3. wolność #2197097 | 31.1.*.* 8 mar 2017 05:10

  gotówka w kieszeni to wolność w każdym rozumieniu , tak państwo kontroluje twoje wydatki , nie masz nawet na łapówkę ani na TIR-ówkę

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. XXI wiek? #2196999 | 88.156.*.* 7 mar 2017 21:18

   Ale coś czuje ze na pływalni uniwersyteckiej to nigdy się nie doczekam terminala. Tam mentalność jak w misiu. Niemiłe panie na kasie, kasowanie ludzi za torebki na buty i oczywiście terminalu brak bo po co ;) syf i żenada.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jk69 #2196905 | 88.156.*.* 7 mar 2017 20:14

    Gdy zlikwidują gotówkę to możecie sobie waszą wolność wsadzić.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (6)