Ważne zmiany w abonamencie RTV. Płacił będzie każdy?

2017-02-24 18:14:22(ost. akt: 2017-02-24 16:51:35)

Autor zdjęcia: archiwum

Ministerstwo kultury szykuje dwa projekty dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego; pierwszy ma być uchwalony w połowie roku i ma według resortu zwiększyć wpływy z abonamentu dwukrotnie, drugi ma doprowadzić do tego, że będzie to opłata powszechna - mówi szef RMN Krzysztof Czabański.
"Pierwszy projekt, który wkrótce będzie procedowany i będzie inicjatywą rządową, to będzie krok pod tytułem: uszczelnienie abonamentu" - wskazał szef Rady Mediów Narodowych.

"Będzie to projekt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej i będzie on polegał na wprowadzeniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu według dotychczasowych zasad, czyli że abonament jest płacony od każdego gospodarstwa domowego w wysokości 22,70 zł miesięcznie" - dodał Czabański.

Operatorem tego abonamentu będzie nadal Poczta Polska, a według resortu kultury zmiany mają przynieść dwukrotne zwiększenie wpływów z tego tytułu, czyli do 1,3 -1,4 mld zł. Obecnie jest to ok. 700 mln zł.

Według szefa RMN projekt ten ma zakładać, że każde gospodarstwo domowe ma odbiornik radiowo-telewizyjny. Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek informowania swoich klientów o tym, że istnieje obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję publiczną oraz że opłata na rzecz operatorów nie zwalnia ich z tego obowiązku.

"Po drugie będą oni zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Na podstawie tych danych Poczta będzie mogła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, czy też nie" - powiedział Czabański.

Jak dodał Poczta będzie wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych uchylających się przed płaceniem abonamentu. "Jeśli nadal część gospodarstw domowych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, wówczas być może będą działały w tej sprawie urzędy skarbowe" - wskazał.

"To jest ten pierwszy projekt dotyczący opłaty abonamentowej, który na dniach ma być konsultowany w rządzie i trafić do Sejmu. Najprawdopodobniej nowe przepisy zostaną uchwalone do czerwca tego roku" - poinformował Czabański.


Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rafa #2190305 | 89.72.*.* 26 lut 2017 11:00

  Zakodować w cholerę do TVPiS. Nikt nie chce tego oglądać a co dopiero za to płaci! Dlaczego operator cyfrowy płaci Haracz Telewizji polskiej a dodatkowo jeszcze Kowalski który płaci ten Haracz poprzez pośrednika na przykład telewizje cyfrową ma ten Haracz płacić podwójnie? przecież to patologia wczoraj dostaje 1 usługę za którą ma zapłacić 2 razy? takie rzeczy tylko w tym chorym kraju

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Doskonały pomysł #2189982 | 94.254.*.* 25 lut 2017 18:11

  ZAKODOWAC TVP KTO BĘDZIE CHCIAŁ TEN ZAPŁACI I PODDA SIE OCHYDNEJ ,NACHALNEJ ,PRYMITYWNEJ PROPAGANDZIE.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. wyprowadzam sie z tej Polski,na 500+ nie bede #2189862 | 185.16.*.* 25 lut 2017 15:30

  olx

  odpowiedz na ten komentarz

 4. kom #2189801 | 94.254.*.* 25 lut 2017 13:44

  W ustawie zapewne zostaną zawarte terminy "ekran", czy głośnik", więc możesz sobie oglądać programy gdzie chcesz i jakie chcesz, a płacić za odbiornik będziesz. Bez względu na to, czy będzie to telewizor, monitor, zegarek, długopis. Dobra zmiana. Co na to D. Tusk i bp.W Mering?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. PETER do Ja #2189787 | 195.136.*.* 25 lut 2017 13:07

  zgadzam się w stu procentach.. Nie życzę sobie żeby z moich pieniędzy utrzymywali te wszystkie miernoty, które uważają się za aktorów. O mam jeszcze lepszy pomysł.. Niech zakodują programy TVP na zasadzie HBO czy C+. Jak ktoś będzie bardzo chciał to niech sobie wykupi dostęp.. Jak w demokratycznym państwie można zmuszać obywateli do płacenia haraczu

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (34)