Aby pamięć o Pieniężnym przetrwała

2017-02-24 16:15:16(ost. akt: 2017-02-24 16:18:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W piątek, w 77. rocznicę śmierci Seweryna Pieniężnego, przy jego pomniku na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie spotkali się ci, którzy pielęgnują pamięć o tym przedwojennym redaktorze "Gazety Olsztyńskiej".
Przy grobie redaktora Seweryna Pieniężnego juniora spotkali się dziennikarze, ludzie kultury, samorządowcy oraz uczniowie... — Wszyscy wiemy, jak wspaniałym był człowiekiem, dlatego każdy powinien poznać jego nazwisko — do zebranych mówiła Aleksandra Ziejewska, uczennica Gimnazjum im. Seweryna Pieniężnego w Jezioranach. — Dla nas uczniów jest on autorytetem.

Aleksandra sama zgłosiła się do wygłoszenia przemówienia i sama je przygotowała. — Każdego roku w pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole organizowany jest konkurs wiedzy o Sewerynie Pieniężnym — dodała. — Niestety, w tym roku odbędzie się on chyba po raz ostatni, bo gimnazja zostaną zlikwidowane...

Seweryn Pieniężny junior był redaktorem "Gazety Olsztyńskiej" w latach 1936-39. Został zamordowany 24 lutego 1940 roku w niemieckim obozie pracy Hohenbruch w Prusach Wschodnich.

Uczczenie pamięci Seweryna Pieniężnego na olsztyńskim cmentarzu wpisało się w Dni Seweryna Pieniężnego, które zorganizował Warmińsko-Mazurski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.