Jak co roku kawki zasiedliły Żydka
2017-02-23 11:30:52(ost. akt: 2017-02-23 22:22:56)
Czytelnik "Gazety Nowomiejskiej" zasygnalizował, że park przy ul. Chrobrego w Nowym Mieście, tzw. Żydek stał się kolonią kawki zwyczajnej.
Skwer znajdujący się pomiędzy budynkami przy ul. Chrobrego, a ul. Grunwaldzką to teren kirkutu, czyli byłego cmentarza żydowskich obywateli Nowego Miasta. Rośnie tam kilkanaście okazałych lip, dębów i kasztanów, a cały skwer pomimo wieloletnich zaniedbań stanowi zielone zacisze o krok od drogi krajowej. Jeden z sąsiadujących ze skwerem mieszkańców napisał na stronie www.nowemiasto.wm.pl następujący komentarz:
Mówimy dużo o ptasiej grypie, a co roku mieszkańcy parku żydowskiego koło ulic Chrobrego i Tysiąclecia borykają się z padniętymi ptakami. Ja sam wyniosłem z mojej posesji około 10 sztuk. Problem jest zgłaszany co roku i nic. Słyszę tłumaczenie, że nie ma pieniędzy na takie inwestycje. Wynajęcie sokolnika lub przycięcie gałęzi, a w najlepszym razie zrzucenie gniazd miałoby cel pozytywny. Po większych wichurach również mamy suchych połamanych gałęzi, które spadają z dużej wysokości. Pamiętajmy, że w parku bawią się dzieci a o wypadek i chorobę nie trudno.
Piszę z apelem do osób odpowiedzialnych za stan utrzymania drzew w parku koło Biedronki, którym zajmuje się miasto. Poprzedni opis osoby na forum umiejętnie to nakreślił problem. Już teraz ptaki zaczynają robić gniazda. Dobrym wyjściem jest usunięcie gniazd i przycięcie gałęzi aby nie powstały następne. Dużo nie kosztuje wyjęcie podnośnika a dzięki takim posunięciom mieszkańcy będą mieli spokój i porządek. Taka sama sytuacja była za Drwęcą i jest tam porządek. Ostatnią prośbą moją jest aby pospieszyć się, bo czas lęgowy już blisko. Wszyscy mieszkańcy prosimy o działanie, a nie obiecywanie.
Sprawdziliśmy na miejscu teren Żydka. Jedno z drzew zostało już zasiedlone kolonią kawki zwyczajnej, która przygotowuje gniazda przed lęgiem. Zwykle lęgi tych ptaków rozpoczynają się w II i III dekadzie kwietnia. Kawka składa 3 - 6 jaj, które wysiaduje samica przez 16-20 dni, a młode opuszczają gniazdo po 30-35 dniach. Mają jeden lęg w roku, czasami może jednak dochodzić do drugiego lęgu. Młode kawki wychodzą z gniazda ok. połowy czerwca, w te dni kawki wykazują wyjątkowo dużą aktywność głosową.
Ewentualne usuwanie gniazd tych zwierząt reguluje rozporządzenie Ministra środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz. U. Nr 220, poz. 2237). Ochroną gatunkową ścisłą objęło m.in. pustułkę i jerzyka oraz wszystkie gatunki ptaków z rzędu wróblowe, w tym m.in. jaskółkę dymówkę, jaskółkę oknówkę, kawkę, kopciuszka, mazurka i wróbla. Wyjątkiem jest gawron, sroka i wrona siwa, które objęte są ochroną częściową. Rozporządzenie to wprowadza także zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia, usuwania gniazd w okresie lęgowym, tj. od marca do 16 października oraz obowiązek dostosowaniu terminów i sposobów wykonania prac, budowlanych, remontowych i innych do okresów lęgu, rozrodu lub hibernacji. Administrator terenu ma więc czas do końca lutego na ewentualne działania. te jednak są mało prawdopodobne, gdyż muszą zostać uzgodnione z powiatowym wydziałem środowiska.
Marcin Zalewski
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez