Bo sołtys to działacz, nie figurant

2017-02-22 12:00:00(ost. akt: 2017-03-03 20:32:06)

Autor zdjęcia: sxc.hu

region\\\ Plebiscyt SuperSołtys 2017 nabiera rozpędu. Głosowanie trwa, ale uwaga: kandydatów można zgłaszać tylko do niedzieli. Dziś publikujemy rankingi Top 10 kandydatów, który mieli wczoraj najwięcej głosów w regionie i w powiecie olsztyńskim.
Sołtysi pojawili się w Polsce już w czasach pierwszych Piastów. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. Dziś jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.
Lliderem rankingu kandydatów z powiatu olsztyńskiego (dane z 22.02.2017) był Kazimierz Biegacki, sołtys Wipsowa.
— Ogromnie się cieszę, że prowadzę — mówił nam wczoraj sołtys Biegacki. — Teraz pracy jest dużo, bo zaczęliśmy rozwozić podatki (doręcza decyzje podatkowe gminy - red.). Mieszkańcy korzystają z tej okazji i zgłaszają mi różne sprawy. Jednemu coś cieknie, drugiemu przeszkadza śnieg — jest dużo problemów.
Kazimierz Biegacki uważa, że każdego trzeba wysłuchać: — To nic nadzwyczajnego, taka jest praca sołtysa. W ciągu doby tych zgłaszanych spraw robi się kilkanaście. Właśnie trafiła do mnie informacja, że ktoś naruszył bramę na naszym cmentarzu. Wszystkim trzeba się zająć.
Jaki powinien być sołtys? — Trzeba być wrażliwym na problemy wsi — odpowiedział. — To moja służba i już druga kadencja, jak to robię. Bo sołtys to działacz, nie figurant.
Wraz z rozwojem wsi przychodzi czas na inwestycje. — Potrzebny jest chodnik z Wipsowa do nadleśnictwa — dodał Biegacki. — Do tego chcę oświetlić wioskę, bo ona się rozrasta. Turyści zza granicy nas chwalą, więc Wipsowo musi pięknieć. Po części dzięki plebiscytowi, bo ludzie teraz mnie rozpoznają, a ja mam szansę odwdzięczyć się za zaufanie.
Celem naszego plebiscytu jest pokazanie, jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Dlatego zapraszamy do udziału w plebiscycie na SuperSołtysa 2017. Wybierzemy SuperSołtysa w każdym powiecie. Aby zgłosić swojego kandydata, należy przesłać kandydaturę sołtysa, najlepiej z krótkim uzasadnieniem, na adres miasto@gazetaolsztynska.pl, gdzie "miasto" to miasto powiatowe, na terenie którego leży dane sołectwo; na przykład dla Szwarcenowa w powiecie iławskim będzie to ilawa@gazetaolsztynska.pl.
Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów w całym regionie, otrzyma tytuł Super Sołtysa 2017 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.
Termin zgłaszania kandydatur upływa 26 lutego 2017 roku o godzinie 23.59. Plebiscyt trwa do 3 marca 2017 r. Koszt sms-a: 1.23 zł z VAT.
Red, pj


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij