Było osadą, zostało stolicą powiatu

2017-02-10 15:29:45(ost. akt: 2017-02-10 15:38:20)
spacer po mragowie

spacer po mragowie

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Za nami pierwsze zimowe zwiedzanie Mrągowa z przewodnikiem. W sobotę, 21 stycznia mrągowianie z albumami w ręku oglądali, jak zmieniło się ich miasto. Album został tak zrobiony, żeby można było wybrać się z nim na spacer. Uczestnicy przeszli z nim od plaży miejskiej, dalej alejkami i centrum miasta do ul. Wojska Polskiego.
Mrągowo jest jednym z najstarszych miast na Mazurach. Ten teren, czyli centralna część Mazur, zaczął być zasiedlany w XIV wieku. Gdy w Szestnie kończono budować zamek krzyżacki, w Mrągowie powstała osada (w miejscu dzisiejszego ratusza), prawdopodobnie w 1348 roku (możliwe jednak, że jest to data powstania wieży strażniczej, a osada powstała kilka lat później).

Na początku Mrągowo liczyło tylko ok. 100 mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w latach 1404-1407. Aż do XIX wieku miasto nie przeszło wielkich zmian. Większość zachowanych budynków pochodzi właśnie z tego okresu.

W 1818 r. Mrągowo zostało stolicą powiatu. — Po wojnach napoleońskich odbyła się reforma administracyjna. Zastanawiano się wtedy, czy stolicą ma być Mrągowo czy Mikołajki. Mrągowo było wtedy niewiele większe (miało ok. 2100 mieszkańców, Mikołajki — 1800). Ostatecznie zdecydowano się na Mrągowo — opowiada przewodnik Robert Wróbel.

Mrągowo i Mikołajki to jedyne większe miasta na Mazurach, które nie zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Sobotni spacer rozpoczął się przy Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Ten budynek powstał w latach 60. i był największym domem kultury w dawnym województwie olsztyńskim. Został stworzony w stylu socrealistycznym. Jego monumentalność miała pokazywać potęgę i rozmach. Gdy stoimy przed schodami, budynek wydaje się ogromny. To wrażenie potęgują okna, bo ich dolna część jest wyższa niż górna.

Przy okazji został poruszony temat tzw. pomnika Rocha. — Po wojnie do Świętej Lipki ruszyła pielgrzymka z Myszyńca, czyli z Kurpi. Gdy zobaczyli nasz pomnik, stwierdzili że jest to św. Roch, patron od obrzęków i zarazy — opowiada Robert Wróbel.

Dalej spacer przebiegał trasą w kierunku centrum, czyli dawnej granicy historycznej osady. W tym czasie Robert Wróbel omówił historię nazwy najstarszego budynku w Mrągowie — Strażnicy Bośniackiej. Oddziały Bośniaków (elitarna, lekka kawaleria pruska) zaczęły powstawać w XVIII wieku. Pierwszy regiment został założony w Berlinie, a drugi, największy w Gołdapi. Regimenty powstawały w Prusach Wschodnich, żeby w przypadku wojny dać skuteczny odpór Rosjanom. W przeszłości budynek był typową strażnicą miejską. W latach 1770-1792 przebywał tu 9. pułk Bośniaków aż do wojny Prus z Francją.

Tego typu imprezy krajoznawcze będą się odbywały przez cały rok. Kolejna okazja do zwiedzania i poznawania historii okolic będzie 18 lutego. Na ten dzień został zaplanowany spacer „Szlakiem pięciu jezior”.
mk



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mikołaj #2180578 | 31.0.*.* 12 lut 2017 17:14

    Należy pamiętać, że Mikołajki są drugim co do wielkości miastem w POWIECIE MRĄGOWSKIM !!!

    odpowiedz na ten komentarz