Odpowiedzialność od początku do końca

2017-02-10 11:12:07 (ost. akt: 2017-02-13 13:15:33)
Zakład Lüttgens Polska położony w Nielbarku.

Zakład Lüttgens Polska położony w Nielbarku.

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Firma Lüttgens Polska powstała w gminie Kurzętnik w 2007 roku. Przedsiębiorstwo na początku zatrudniało osiem osób. Aktualnie, zakład produkujący elementy z tworzyw sztucznych ma stu czterdziestu pracowników i plany dalszego rozwoju działalności.
Działalność zakładów opierających się na nowoczesnych technologiach niejednokrotnie wydaje się zagadkowa. Obiekty nie produkują zanieczyszczeń, brak przy nich dużego ruchu czy uciążliwych hałasów. Jeśli są położone na uboczu tak jak fabryka spółki Lüttgens Polska z Nielbarka, można zapomnieć o ich istnieniu. To jednak dzięki takim przedsiębiorstwom nasz region może rozwijać swój status ekonomiczny.


Nieurodzaj zamienili w biznes

Dziedzictwo przemysłowe obszaru tak zwanego Dębna w Nielbarku ma długą tradycję. Ziemia, jak w wielu miejscach położonych w dolinie rzeki Drwęcy, była nieurodzajna. W okresie międzywojennym spółki państwowe rozpoczęły na tym terenie wydobycie żwiru oraz kruszywa. W 1928 roku wybudowano prywatną linię wąskotorową, która pozwalała przepychać wózki z urobkiem przez most na Drwęcy w kierunku zachowanej do dziś olbrzymiej rampy kolejowej w Kałudze. Tam przysypywano żwir do wagonów PKP, która linią kolejową transportowała go do Brodnicy, a stamtąd na południe Polski. Po wojnie wydobycie osiągnęło nowy poziom. Zapotrzebowanie na materiały budowlane było gigantyczne. Także bliskość zakładów betonowych pozwalała na gwałtowny rozwój. Do dziś trwa spór, czy zbiornik w Nielbarku został zalany celowo czy przez przypadek. Niemniej nie przeszkodziło to w wydobyciu. Jeden z byłych pracowników żwirowni, Stanisław Śmiechowski z Mikołajek wspomina, jak przewróciła się jedna z pływających koparek. Pomimo wielu wypadków i awarii, żwirownia była eksploatowana do lat siedemdziesiątych. Wtedy wydobycie zaczęło spadać. W rezultacie większość terenów Dębna samoistnie zarosła.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Strefa Sukcesu Rynkowego
Gmina Kurzętnik pozostała z dużym terenem powyrobiskowym, który nie nadawał się do dalszej eksploatacji. Dzięki dobremu zarządzaniu, na całym obszarze udało się utworzyć Specjalną Strefę Ekonomiczną. W połączeniu z probiznesową postawą samorządu, powyższe tereny ponownie rozwijają się przemysłowo i dają zatrudnienie mieszkańcom okolicy. Jednym z prekursorów inwestowania w gminie Kurzętnik była spółka Lüttgens Polska.


Pół tysiąca produktów
Działalność firmy Lüttgens Polska można streścić w jednym zdaniu. Zakład zajmuje się pełnym procesem projektowania i produkcji wysokiej jakości części z termoplastycznych tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo produkuje elementy konstrukcyjne oraz złożone układy wykonane z różnorodnych rodzajów tworzyw. W czasie dziesięciu lat funkcjonowania firmy wyprodukowano ponad pół tysiąca unikalnych produktów. Część z nich została wykonana w zaawansowanej technologii hybrydowej, która pozwala łączyć tworzywo z metalem. Większość elementów jest również wzmacniana włóknem szklanym, więc tworzone w Nielbarku części są wytrzymałe i pozwalają na długą ekspolatację. Lüttgens Polska produkuje m.in. dla branży maszynowej, motoryzacyjnej czy elektroenergetycznej.

Obrazek w tresci


Zamek z Kurzętnika
Papierkiem lakmusowym dla przedsiębiorstw produkujących elementy z tworzyw sztucznych są kontrakty z branżą motoryzacyjną. Firma z Nielbarka produkuje m.in. dla Audi, BMW, Forda i Volkswagena. Zdarzało się również pracować dla Porsche czy Rolls-Royce'a. Część elementów, jak złożone mechanizmy zamków samochodowych, można obejrzeć w siedzibie firmy w Nielbarku. Warto podkreślić, że Lüttgens Polska produkuje także elementy systemów samochodowych, od których zależy życie pasażerów. Wyjątkowo wysoki poziom procesu produkcyjnego oraz jego powtarzalność pozwalają na sprostanie wysokim wymogom jakościowym przemysłu motoryzacyjnego.


Kluczowy jest człowiek
W jasnej, uporządkowanej hali produkcyjnej uwija się kilkanaście osób. Fabryka pracuje w trybie trzyzmianowym, co pozwala utrzymać zaawansowane procesy produkcji. W firmie większość stanowisk na produkcji oraz kontroli zajmują kobiety. Dokładność i skrupulatność są kluczowymi cechami przy obsadzaniu stanowisk w firmie Lüttgens Polska. Mężczyźni zaś pracują głównie przy maszynach i robotach oraz w dziale zaopatrzenia. Wydawałoby się, że dzięki automatyzacji procesu rola człowieka spada. Jest jednak odwrotnie. Przedsiębiorstwo nieustannie potrzebuje pełnych zaangażowania pracowników. Umiejętności oraz wiedzę potrzebną do wykonywania powierzonych obowiązków pracownicy otrzymują w ramach wewnątrzzakładowych szkoleń. W firmie zatrudnienie znajda również osoby z wykształceniem technicznym, doceniana jest także znajomość języka niemieckiego.


Lüttgens Polska inwestuje w regionie
Zakład ma w planach dalszą rozbudowę oraz rekrutację nowych pracowników. Firma ma klientów wielu branżach, jest stabilna i, co szczególnie ważne, dobrze osadziła się w środowisku lokalnym. W 2016 roku załoga nielbarskiego przedsiębiorstwa wyprodukowała ponad 29 milionów elementów z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. To ponad 550 tysięcy tygodniowo. Dzięki wysokiej kulturze technicznej, pracy całego zespołu i myśleniu perspektywicznemu firma Lüttgens Polska przywróciła właściwe miejsce nowoczesnego przemysłu w regionie.

Marcin Zalewski

Obrazek w tresci

Artykuł sponsorowany

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A #2196687 | 37.248.*.* 7 mar 2017 15:53

  A ja powiem jedno, jeśli ktoś nie chce pracować to w takich czy takich warunkach i tak nie będzie pracował. Są inne zakłady w naszych okolicach gdzie taki ktoś może zobaczyć co to jest ciężka praca. Nikt nie jest idealny więc błędy zawsze były i będą, bo każdy popełnia je czasem, jednak trzeba brać za nie odpowiedzialność. Po za tym w tym przypadku to często ludzie robią sobie nawzajem pod górkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pracownica2017 #2196678 | 83.9.*.* 7 mar 2017 15:39

  Zakład jak najbardziej godny polecenia!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. urodzony optymista #2181334 | 109.196.*.* 13 lut 2017 14:22

  ciekawe ile płaci się za taki "bezstronny" aurtykuł

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Oj #2180889 | 164.127.*.* 13 lut 2017 00:24

  Przecież to nie jest artykuł prasowy tylko reklama firmy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. lut #2180752 | 77.87.*.* 12 lut 2017 20:15

  toc tam jest jak w kolchozie ludzi maja za nic

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)