Korupcja przy budowie S51. Inspektor nadzoru i właściciel biura projektowego zatrzymani przez CBA

2017-02-10 09:26:32(ost. akt: 2017-02-10 09:35:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: mat. arch. GO

Inspektor nadzoru i właściciel biura projektowego zatrzymani przez agentów CBA z Lublina. Wpadli na procederze wymuszania łapówek za pozytywne odbiory sieci elektroenergetycznej przy budowie drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek.
Funkcjonariusze z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie dwie osoby w związku z łapówkami za odbiory robót elektroenergetycznych przy budowach dróg ekspresowych.

Jedną z nich jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą osoba prowadzącą biuro projektowo – doradcze wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały „legalizowanie” wręczanych korzyści majątkowych.

Obecnie realizowany wątek śledztwa CBA dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn – Olsztynek. Głównym inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, który zatrudnia podwykonawców. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Funkcjonariusze CBA z Lublina ustalili, że inspektor nadzoru za swoje pozytywne opinie potwierdzające, że sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy.

Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tą zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował inspektora.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy. Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do Delegatury CBA w Lublinie i skorzystali z klauzuli niekaralności wynikającego z art. 229 § 6 kodeksu karnego: ”Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział”.

mat. CBA

Komentarze (45) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ostródzianin #2352744 | 83.9.*.* 17 paź 2017 15:31

  Panowie i Panie co w tej aferze - znów cisza więc lipa. Nikt się nie zgłosił - a wykonawca jak kto sprawdzi w necie Pan Frydrych to cwaniak jakich mało i ciekawego kto kogo wykiwał. Proszę poczytać w necie na temat Pana Frydrycha a każdy będzie wiedział że inspektor może i wziął kasę ale tamten lepszy cwaniak.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Darek Kowalski #2202681 15 mar 2017 21:30

  Minął już miesiąć co w sprawie. Okazuje się, że nic bo wykonawca robót ma problemy finansowe (kolejna jego robota przy drogach i podobne zachowanie) pomówił gościa o przyjęcie łapówki. A to okazuje się że nie prawda. Gościu już jest na wolności a wykonawca się śmieje. Tylko CBA szuka niewiadomo kogo i to za nasze pieniądze podatników. Ciekawe kto za wszystko zapłaci. Mała uwaga posądzony gościu nie jest inspektorem tylko zwykłym pracownikiem sieci energetycznej

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. a co z aferą WAMA SOFT ? #2181028 | 195.136.*.* 13 lut 2017 10:27

  Pętla wokół Grzybowitzha się zaciska ...

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Kiki #2181003 | 83.9.*.* 13 lut 2017 09:45

  Gdyby obcinali łapy za kradzieże nie byłoby komu pracować. Bie mniej jednak dla przykkłady można by było chlastnąć jakąś rączkę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. arbuz #2180750 | 2.111.*.* 12 lut 2017 20:14

  śwagier grzej kamazy, beton lejem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (45)