Lichwa żeruje na ludzkiej krzywdzie

2017-02-03 12:22:33(ost. akt: 2017-02-03 15:29:34)
Senator Lidia Staroń i Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości chcą zmian w prawie, by skuteczniej walczyć z lichwą

Senator Lidia Staroń i Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości chcą zmian w prawie, by skuteczniej walczyć z lichwą

Autor zdjęcia: archiwum biuro senatorskie

Udzielają pożyczek na wysoki procent, przejmują mieszkania i domy nawet za niewielkie pożyczki. Co zrobić, gdy już wpadliśmy w ręce oszustów czy lichwiarzy? — Szukać pomocy i walczyć o swoje! – radzi Senator Lidia Staroń.
Kim najczęściej są ofiary oszustów i lichwiarzy?
— Tak naprawdę nie ma na to reguły. Oczywiście, najłatwiej oszukać osoby starsze czy nieporadne. Jednak z prośbą o pomoc do naszego biura zgłaszają się zarówno lekarze, inżynierowie, nauczyciele, jak i rolnicy czy pracownicy fizyczni. Musimy uświadomić sobie, że w sidła oszustów może wpaść każdy z nas, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wykształcenia. Ekstremalne sytuacje i problemy finansowe często powodują, że człowiek postępuje nieracjonalnie. Ostatnio podjęliśmy interwencję w sprawie architekta, który wziął pożyczkę w kwocie 50 tys. zł... Do ręki dostał 20 tys. zł, bo musiał zapłacić koszty manipulacyjne, ubezpieczenie, prowizję... Do spłacenia ma... 96 tys. zł! Bulwersuje też sprawa lekarza stomatologa, który nieświadomie podpisał abonament na obsługę prawną. Myślał, że – zgodnie z zapewnieniami przedstawiciela firmy – umowa dotyczy jedynie bezpłatnego okresu testowego. Nie doczytał, że po jego upływie trzeba umowę wypowiedzieć, bo jeśli nie – automatycznie ulega ona wydłużeniu na kolejne dwa lata. Teraz nie może uwolnić się od firmy tzw. prawno-windykacyjnej, która żąda opłacania abonamentu w wysokości 1 tys. zł miesięcznie za… gotowość do świadczenia usług! W dramatycznej sytuacji znalazło się także małżeństwo nauczycieli, które za oszczędności życia kupiło piękne gospodarstwo nad jeziorem. Za niewielką lichwiarską pożyczkę przenieśli własność nieruchomości, tracąc dorobek całego życia. Dziś walczą o sprawiedliwość i przetrwanie…

— Te historie wywołują duże emocje. Co zatem zrobić, gdy już wpadliśmy w pułapkę?
— Bezzwłocznie należy zawiadomić właściwe organy – policję lub prokuraturę, przy czym trzeba na bieżąco dowiadywać się, na jakim etapie jest postępowanie. Jeżeli widzimy, że prokurator lub policja nie podejmuje działań – nie przesłuchuje świadków, nie zabezpiecza dokumentów – należy zgłaszać stosowne wnioski dowodowe. Jeśli prokuratura odmówi wszczęcia śledztwa albo je umorzy, trzeba złożyć zażalenie w terminie 7 dni od otrzymania decyzji… (w otrzymanym postanowieniu na końcu powinno być w tym zakresie pouczenie, z którym należy się dokładnie zapoznać). Można też poszukać pomocy u prawnika, Rzecznika Praw Obywatelskich, parlamentarzystów… Gdy nieopatrznie zawarliśmy umowę przenoszącą własność nieruchomości, np. towarzyszącą lichwiarskiej pożyczce, prokuratura ma możliwości, by umowę pożyczki czy umowę przenoszącą własność unieważnić. Można już na wstępie zwrócić się do sądu z żądaniem zabezpieczenia powództwa, np. przez dokonanie adnotacji o toczącym się postępowaniu w księdze wieczystej, co uniemożliwi sprzedaż nieruchomości kolejnym osobom. Po wszczęciu śledztwa, od momentu postawienia zarzutów oszustom, prokurator może sam wydać postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu domniemanego sprawcy, w tym na bezprawnie przejętych nieruchomościach. Jeżeli dojdzie do sprawy w sądzie (np. o zapłatę, ustalenie nieważności umowy), możemy złożyć wniosek o pełnomocnika z urzędu. Trzeba przy tym pamiętać, że adwokat czy radca prawny opłacany z publicznych pieniędzy ma obowiązek prowadzić sprawę starannie. Niestety, docierają do nas sygnały, że pełnomocnicy z urzędu często zaniedbują sprawy. W takiej sytuacji zawsze możemy wnieść skargę do właściwej izby adwokatów lub radców prawnych.

— A co z prawami konsumenta?
— W przypadku umów konsumenckich zawartych przez Internet lub poza lokalem przedsiębiorstwa, mamy prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni bez podania przyczyny. Należy wysłać przedsiębiorcy pismo – oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a następnie – w ciągu 14 dni od odstąpienia – zwrócić przedmiot. Jeżeli przedsiębiorca nie poinformuje nas o tym prawie, termin odstąpienia zostaje wydłużony o 12 miesięcy. Możemy także odstąpić od umowy zawartej z osobą fizyczną (nieprowadzącą działalności), jednak w tym przypadku musi być podana wyraźna przyczyna np. wada przedmiotu uniemożliwiająca jego użytkowanie. To są oczywiście tylko ogólne zasady. Szczegółowo sprawy te regulują m.in. przepisy ustawy o prawach konsumenta. Jeżeli więc już dokonaliśmy niechcianego zakupu, a nie wiemy jak się zachować – warto skorzystać choćby z bezpłatnej pomocy prawnej, np. u lokalnego rzecznika konsumentów. Nie chowajmy głowy w piasek licząc, że problem sam się rozwiąże. Odbierajmy korespondencję, reagujmy na bieżąco, po prostu walczmy o swoje prawa!

— Pani senator razem z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na wspólnej konferencji zaproponowała zmiany w prawie, które pozwolą na skuteczną walkę z lichwą. To także nowelizacja Prawa o notariacie. Na czym będą te zmiany polegać?
— Nowelizacja Prawa o notariacie zakłada m.in. bezwzględny wymóg nagrywania czynności notarialnych. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której notariusz, działając w zmowie z lichwiarzami, pozwala na oszukanie pożyczkobiorcy np. nie odczytuje treści aktu. Wydłuży się także okres przedawnienia karalności przewinień dyscyplinarnych do 5 lat od chwili czynu, a w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w tym terminie – do lat 8. Zawieszanie notariuszy, którzy dopuszczają się nieprawidłowości, stanie się wykonalne. Zmienią się także przepisy Kodeksu karnego i ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe prawo uzna za przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia żądanie spłaty kosztów pożyczki, których wysokość przekracza równowartość należnych odsetek maksymalnych, odsetek maksymalnych za opóźnienie… Chodzi o koszty całkowite - odsetki i koszty pozaodsetkowe, takie jak prowizja, koszty dojazdu, koszty manipulacyjne… Obecnie za lichwę grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, jednak przepis ten trudno egzekwować. Karane jest samo zawarcie umowy, przy czym bierze się pod uwagę wyłącznie treść umowy. Nie uwzględnia się, że także na podstawie ważnie zawartej umowy jedna ze stron może domagać się zapłaty nadmiernych, zbyt wysokich kwot. Ponadto obecnie trzeba ustalić, że ofiara znajdowała się w przymusowym położeniu, a sprawca działał umyślnie, to znaczy – zdawał sobie sprawę z położenia pokrzywdzonego i działał w celu osiągnięcia korzyści, co jest niezwykle trudne do udowodnienia. Projekt to zmienia.

— Co jeszcze się zmieni w przepisach?
— W projekcie jest też propozycja, aby karze od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności podlegał ten, kto – wbrew ograniczeniom wysokości sumy zabezpieczenia wprowadzanym nowelizacją – chce zaspokoić roszczenie z przedmiotu zabezpieczenia, co spowoduje u pożyczkobiorcy stratę powyżej 10 tys. zł. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji, gdy zabezpieczeniem dla niewielkiej, kilkusetzłotowej pożyczki jest mieszkanie czy dom. Zaproponowałam również zmianę w Kodeksie cywilnym nakazującą wierzycielom zaliczanie części sumy wpłacanej przez dłużnika na spłatę kapitału pożyczki. Spłata w pierwszej kolejności wyłącznie odsetek prowadzi do bardzo szybkiego wzrostu zadłużenia. Konieczne jest także, aby Sąd, rozpatrując pozew o zapłatę, z urzędu badał czy dług nie uległ przedawnieniu. Obecnie sądy nie muszą badać tej kwestii, zarzut przedawnienia musi podnieść osoba pozwana. Mam nadzieję, że te przepisy szybko wejdą w życie i lichwiarze nie będą mogli już żerować na ludzkiej krzywdzie.
mn


Przeczytaj, zanim stracisz dom lub pieniądze!

Niby pożyczają pieniądze, a tak naprawdę zmuszają do podpisania aktu notarialnego, umowy czy weksla, by przejąć majątek swoich ofiar bądź zdobyć większą sumę pieniędzy. O tym, jak działają lichwiarze, rozmawiamy Z senator Lidią Staroń.
KLIKNIJ, BY PRZECZYTAĆ


Licytacja mieszkania za... darmową pościel
Czy można stracić dach nad głową przez poduszkę i kołdrę? Okazuje się, że tak. Pani Monika Kowalska padła ofiarą oszustwa. Miała dostać prezent za użyczenie lokalu, a wpadła w pułapkę kredytową.
KLIKNIJ, BY PRZECZYTAĆ


Pożyczyła 600 zł na komunię, straciła ziemię i dom
Została oszukana i od czternastu lat żyje w koszmarze. Barbara Kosewska z Najdymowa straciła cały majątek i obawia się, że może trafić z rodziną na bruk! Padła ofiarą tzw. mieszkaniowej lichwy.
KLIKNIJ, BY PRZECZYTAĆWALKA Z LICHWĄ:


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. roman #2181860 | 178.235.*.* 14 lut 2017 00:38

  No tak, jedną ustawą zamkną te wszystkie firmy z których przecież ktoś korzystał, bez żadnego przygotowania, nikt nie pomyślał jakie będą skutki. W czyim interesie jest ta ustawa ja się pytam, kto na niej zyska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. korektor #2179839 | 88.156.*.* 11 lut 2017 19:13

   Lichwa żeruje na ludzkiej głupocie!

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. TW Balbina #2179220 | 88.156.*.* 10 lut 2017 21:27

    a pani senator to jakim cudem pozbyła się swoic h długów

    odpowiedz na ten komentarz

   2. grymałka #2178120 | 83.238.*.* 9 lut 2017 15:59

    przecież każdy powinien mieć możliwość brania pożyczki tam gdzie chce, ja też brałam chwilówki, gdzie teraz pójdę jak nie będę mogła pożyczyć w chwilówce, gdzie łatwo o kredyt.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   3. aniela22 #2177453 | 188.146.*.* 8 lut 2017 15:32

    Mam nadzieje ze jeszcze ktos kiedys to odkręci i stanie się tak ze jednak sie to zmieni i ludzie którzy z tego korzystali będą mogli robić to dalej.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (35)