Woda niezdatna do spożycia w kilku gminach

2017-02-03 18:15:27(ost. akt: 2017-02-08 14:20:04)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Fot. Beata Szymańska

Jak podała Wojewódzka Stancja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, woda z wodociągów w kilku powiatach jest niezdatna do spożycia. Powodem jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Sprawdź, gdzie nie napijesz się wody z kranu.
Na początek dobra wiadomość dla mieszkańców miejscowości Ostrego Bardo. Od dwóch dni nie muszą oni już borykać się z brakiem wody, bo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach uchylił decyzję z listopada zeszłego roku o braku przydatności wody do spożycia w wodociągu Ostre Bardo. Powodem stwierdzenia braku przydatności był ponadnormatywny wzrost ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C.

Niestety, tysiące mieszkańców różnych miejscowości na Warmii i Mazurach wciąż mają ten problem. Wody z kranu nie mogą się napić m. in. mieszkańcy Kołatka. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie stwierdził brak przydatności wody do spożycia w tamtejszym wodociągu lokalnym. I choć administrator musi zapewnić mieszkańcom dostęp do wody z innego, zastępczego źródła, to jest to dla nich sytuacja uciążliwa.

Z problemami z jakością wody (zanieczyszczenia mikrobiologiczne) borykają się także mieszkańcy następujących miejscowości:

- w powiecie lidzbarskim: w Morawie (149 osób),

- w powiecie ostródzkim (Łukta, wodociąg Zakładu Przetwórstwa Mięsnego)

- w powiecie ełckim: w Prostkach i w Boguszach (2835 osób)

- w powiecie olsztyńskim (wodociąg lokalny Mierki, zaopatruje w wodę gości ośrodka)

Z kolei z z uwagi na utrzymujące się ponadnormatywne stężenia parametrów fizykochemicznych w wodzie, zakaz spożywania wody obowiązuje w następujących miejscowościach:

- w powiecie piskim: w Karpie, Hejdyku i Ciesinie (210 osób)

- w powiecie ostródzkim: w Karnitach i Ligach (220 osób)

- w powiecie lidzbarskim: w Ełdytach Małych, Ełdytach Wielkich, Wieliczkowie i Zajączkach (751 osób)

- w powiecie ełckim: w Glinkach, Kobylinku, Kobylinie, Sokółkach, Długochorzelach, Gorczycach, Gutach Rożyńskich, Kurzątkach, Marchewkach, Wojtelach, Krupinie, Popowie i Sołtmanach (1086 osób)

- w powiecie bartoszyckim: w Masunach (189 osób)

- w powiecie oleckim: w Gordejkach Małych (89 osób).



Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #2176584 | 81.190.*.* 7 lut 2017 13:32

    Bez wody ciezko, ale w biedronce mozna se kupic. Wazne zeby na Ukrainie woda byla !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. mulba #2176430 | 83.14.*.* 7 lut 2017 10:16

    W większości tych wodociągów jak i w całym województwie woda jest bezpieczna dla zdrowia i może być spokojnie spożywana. Decyzje o braku przydatności wody do spożycia wynikają jedynie z błędnych zapisów paragrafu 17 i 18 rozporządzenia MZ dokonanych w 2015 roku. Wymuszają one wydawanie takich decyzji, nawet w przypadku niewielkich przekroczeń manganu, jonu amonowego, ogólnej liczby bakterii, czy bakterii grupy coli, które nie mają same w sobie jakiegokolwiek wpływu na zdrowie. Żelazo i mangan są przecież mikroelementami niezbędnymi dla zdrowi a te z wody są lepiej wchłaniane niż w tabletkach. Podobnie z węglanami wapnia i magnezu (niezbędne dla prawidłowej pracy serca!). To, że są one uciążliwe i mogą powodować zanieczyszczanie urządzeń czy powstawanie kamienia to zupełnie inna sprawa. W całym województwie woda do spożycia jest z pewnością zdrowsza (właśnie dzięki twardości) niż w innych regionach kraju. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia i w przyszłym roku okaże się, że wszędzie jest woda przydatna do spożycia. Zamiast powielać nieprecyzyjne informacje ze stron WSSE może gazeta zechciałaby zwrócić się do PWIS w Olsztynie o wyjaśnienie przyczyny, dlaczego w ostatnim roku w tak wielu wodociągach (ponad 60!) stwierdzono brak przydatności wody do spożycia. Dopiero wtedy będzie mowa o rzetelnym dziennikarstwie. Powielanie pewnych informacji bez ustalenia przyczyn i konsekwencji z pewnością takim nie jest.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Leszek #2174674 | 217.235.*.* 4 lut 2017 13:33

    W 21 wieku przeminelo juz ponad 16 lat ,to juz 3-cia RzP. Kraina "Tysiaca Jezior" z ponad 3000 jezior a tu takie Buty !!!

    odpowiedz na ten komentarz

  4. wody #2174508 | 88.156.*.* 4 lut 2017 07:52

    z kranu lepiej nie pić i to nawet w Olsztynie. Wystarczy popatrzeć ile kamienia zbiera się w czajniku, albo zajrzeć do spłuczki w sedesie.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. będzie #2174307 | 109.241.*.* 3 lut 2017 19:37

      będzie tylko jeszcze gorzej przy braku regulacji prawnych i właściwych technologii budowy, eksploatacji i jej kontroli ferm tuczu trzody chlewnej i drobiu, podobnie jak nieszczelnych szamb ze ściekami bytowymi - będzie zdecydowanie gorzej, łącznie ze strefą ujęcia wody pitnej Olsztyna

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)