Coraz więcej firm sięga po pieniądze unijne

2017-01-11 12:30:33 (ost. akt: 2017-01-16 09:23:18)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: RPO

Fundusze! Przystań – skorzystaj! 95 ogłoszonych konkursów, ponad 300 podpisanych umów na ponad 455 mln zł dofinansowania – tak w skrócie wygląda podsumowanie tegorocznych działań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w latach 2014-2020.
Przełom roku to czas podsumowań, zarówno w budżetach domowych, jak i regionalnych. A budżet Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 jest naprawdę imponujący. Do końca 2020 roku z kasy unijnej trafi do nas aż 1,728 mld euro.

— Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w tej perspektywie skupia się na wspieraniu przedsiębiorczości, wprowadzaniu nowoczesnych technologii i podnoszeniu konkurencyjności firm, m.in. poprzez inwestycje infrastrukturalne czy modernizacje, projekty badawcze, informatyzację, rozwiązania ekologiczne — tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — Znaczna część funduszy skierowana jest do przedsiębiorstw, w szczególności tych małych i średnich. Zależy nam na projektach innowacyjnych, łączących sferę biznesu oraz nauki. Priorytetowo traktujemy działania powiązane z tzw. inteligentnymi specjalizacjami, czyli ekonomią wody, żywnością wysokiej jakości oraz drewnem i meblarstwem.

Chętnych do sięgnięcia po unijne pieniądze nie brakuje. W tym roku beneficjanci złożyli ponad 2,6 tysiąca wniosków. Największym zainteresowaniem z obszaru Europejskiego Funduszu Społecznego cieszyły się konkursy z osi 2 Kadry dla gospodarki, na które złożono ponad pół tysiąca wniosków.
Z kolei wśród konkursów z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego najwięcej, bo ponad 800 wniosków, złożono na konkursy w osi 4 Efektywność energetyczna.

W przypadku RPO również sprawdziło się znane powiedzenie, że człowiek uczy się na błędach, bo tych na początku było zdecydowanie więcej. Najczęściej dotyczyły one braku spójności we wniosku o dofinansowanie i dokumentach aplikacyjnych, nieprawidłowo wypełnianych załączników lub braku wymaganego załącznika, jak również dokonania istotnej modyfikacji projektu w związku z wprowadzeniem zmian wykraczających poza uwagi wskazane w piśmie.
— To wszystko sprawiło, że dużo wniosków było odrzucanych, ale to się zmieniło, bo nie tylko wnioskodawcy, ale i my wyciągnęliśmy wnioski. I tak, chcąc ułatwić aplikowanie, wprowadziliśmy m.in. możliwość dwukrotnej poprawki na etapie oceny formalnej. W niektórych konkursach przed ogłoszeniem naborów prowadzone są także konsultacje społeczne nad regulaminami, tak aby potencjalni beneficjenci mogli zgłaszać uwagi, jeszcze na etapie ustaleń — dodaje marszałek Brzezin.

Aby było jeszcze łatwiej, przygotowano nowe narzędzie dostępne na stronie przewodnikrpo.warmia.mazury.pl, które może okazać się niezwykle pomocne przy składaniu wniosków.Jest on dedykowany tym, którzy dopiero poznają Regionalny Program Operacyjny. Przewodnik w przystępny sposób wyjaśnia, czym jest Regionalny Program Operacyjny, oraz przybliża poszczególne osie i działania, jest intuicyjny i przejrzysty.

W Przewodniku podane są także kontakty do konsultantów punktów PIFE oraz przekierowanie do strony rpo.warmia.mazury.pl.

— Zachęcam do skorzystania z przewodnika, zwłaszcza że przed nami rok 2017 i 92 nowe konkursy — przekonuje marszałek Brzezin. — Nowy rok zaczniemy od konkursu Działania 6.1 Infrastruktura kultury, Poddziałanie 6.1.3 Instytucje kultury — ZIT bis Ełk, w którym ponad 6 mln złotych zostanie przeznaczonych na rozbudowę i modernizację instytucji kultury, by dostosować je do nowoczesnej działalności kulturalnej. Dofinansowane zostaną także inwestycje związane z wykorzystaniem i rozwojem aplikacji i usług teleinformatycznych, a także rozwojem treści cyfrowych związanych z kulturą i turystyką.
Więcej informacji na www.rpo.warmia.mazury.plKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gangi #2177554 | 94.254.*.* 8 lut 2017 17:43

    Te dotacje są tak skomplikowane by biura konsultingowe mogły zarobić.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. :) #2159268 | 213.184.*.* 13 sty 2017 17:05

    Dlaczego redakcja nie zada sobie odrobiny trudu i nie sprawdzi informacji? Procedury dla przedsiębiorców zostały tak ułożone, że kwalifikują się głównie firmy spoza naszego województwa. Wymagane są takie dokumenty, że albo jesteś firmą z warszawy albo cwaniakiem z układami na uczelni. Uczciwie się dotacji nie dostanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)