Rosyjski samolot z członkami Chóru Aleksandrowa spadł do morza. Nikt nie przeżył

2016-12-25 10:40:28 (ost. akt: 2016-12-25 12:08:08)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Tragiczną informację o rozbiciu się Tu-154 należący do resortu obrony Rosji potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony. Zginęły 92 osoby. Pasażerowie samolotu byli w większości członkami Chóru Aleksandrowa. Chór bardzo często koncertował na Warmii i Mazurach. Cieszył się olbrzymią popularnością.
Samolot wystartował z Moskwy. Na lotnisku Soczi-Adler zjawił się około 3.20 czasu polskiego, tam tankował paliwo. Na pokładzie Tu-154 było 84 pasażerów i 8 członków załogi. Tupolew należący do resortu obrony Rosji miał wylądować na lotnisku w Hmejmim w prowincji Latakia w Syrii.

Po 20 minutach od startu z lotniska Soczi-Adler, kiedy samolot znajdował się nad morzem czarnym kontrola lotów utraciła kontakt z maszyną. Pilot nie zameldował się też o ustalonej godzinie z kontrolerami ruchu lotniczego.

Katastrofy nikt nie przeżył - poinformowało ministerstwo. Fragmenty maszyny znaleziono około półtora kilometra od wybrzeża Soczi.

Większość pasażerów stanowili muzycy Chóru Aleksandrowa. Lecieli do Syrii, gdzie mieli wystąpić z noworocznym koncertem dla rosyjskich żołnierzy. Według informacji podawanych przez Rosjan. Na pokładzie znajdowało się 64 członków Chóru Aleksandrowa, ośmiu wojskowych, w tym dyrektor chóru gen. Chaliłow.

W samolocie była także Jelizawieta Glinka, dyrektor organizacji Sprawiedliwa Pomoc, znana w Rosji jako doktor Liza. Oraz dwóch wysokich urzędników państwowych, w tym szef wydziału kultury ministerstwa obrony Anton Gubankow, i dziewięciu dziennikarzy.

Chór Alexandrowa był bardzo częstym gościem w naszym regionie. Muzycy nie raz dawali koncert w Olsztynie, Elblągu oraz innych miastach na Warmii i Mazurach. Sale, gdzie odbywały się koncerty były pełne.

W repertuarze chóru znajdowało się 2 tysiące utworów: od piosenek żołnierskich przez pieśni narodowe, pieśni ludowe, przez muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej.

Nazwa związana jest z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru, Aleksandrem Aleksandrowem, utalentowanym profesorem moskiewskiego konserwatorium. Pierwszy występ chóru miał miejsce 12 października 1928 roku. W skład grupy wchodziło wtedy tylko 12 artystów: oktet wokalny, dwóch tancerzy i dwóch muzyków. Dopiero w kilka lat później, w połowie lat 30., grupa znacznie się rozrosła i stała się dużym męskim chórem z orkiestrą i grupą taneczną.

Miejsce gdzie znaleziono szczątki maszyny

Źródło:RUPTLY

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cvgn #2145638 | 2.111.*.* 29 gru 2016 20:33

  w ramach żałoby wysłać putinowi nasze szubienice oczywiście na ich koszt

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. @Warmiak uuh, @Mazur z Rynu, @Zygfryd #2144005 | 83.6.*.* 27 gru 2016 12:09

  Nie używajcie takich nicków jak nie jesteście stąd. Mieszkacie w warmińsko-mazurskim ale zjechaliście się tutaj niewiadomo skąd albo szabrować albo zajmować cudzą własność. Warmiakiem/Mazurem jest ten kogo przodkowie żyli tutaj przed 39 rokiem. I raczej powie o sobie Wschodnioprusak bo ta cała warmińskość/mazurskość to sztuczny twór wymyślony w Warszawie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Warmiak uuh #2143858 | 185.34.*.* 27 gru 2016 08:14

   Wielki smutek i żal po tragedii ,wielka strata dla całego artystycznego świata.Cześć ich pamięci !

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. @Mazur z Rynu #2143812 | 83.6.*.* 27 gru 2016 01:50

   Gdybyś był Mazurem nigdy byś tak nie napisał. Jesteś "Mazurem" chyba z Kielc albo Równego czy innej Łomży

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Warnijok #2143811 | 83.6.*.* 27 gru 2016 01:47

   Ludzi mi szkoda, chóru ani trochę. Ciekawe czy tacy prędcy byście byli z kondolencjami gdyby to był chór Wehrmachtu. A właśnie takiego chóru występy byłyby w naszym regionie jak najbardziej uzasadnione. Sowieci przyszli nas podbić a to, że później wy łaskawie dostaliście naszą ziemię niczego nie zmienia.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)