Każdy ma swoje Święta

2016-12-23 22:21:07(ost. akt: 2016-12-23 22:55:32)
Chrystus z krzyża w Sętalu

Chrystus z krzyża w Sętalu

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Tak. To nie żart. Gdzieś nam się zawieruszyło Boże Narodzenie. Porywacz nawet nie jest specjalnie poszukiwany, bo i nie bardzo wiadomo za co miałby być ścigany. Po prawdzie zresztą, to Boże Narodzenie sami gdzieś porzuciliśmy. Bo na siłę nikt go nam go nie odebrał.
Kiedy tak przeglądam przychodzące do mnie kartki z życzeniami, to nijak nie moge pojąć co też świętujemy 24-26 grudnia (ja po prawdzie, jako ukraiński grekokatolik, 13 dni później)? Bo z reguły dostaję życzenia, abym miał wesołe jakieś tajemnicze święta. A jeżeli mnie pamięć nie myli, to jednak obchodzimy po prostu Święta Bożego Narodzenia.

I z tego tytułu właśnie mamy wolne. Niektórzy powiedzą pewnie, że to nietolerancyjne. Ale ja w tym nie widzę żadnej tolerancji czy nietolerancji. Jeżeli funkcjonuję w tradycji chrześcijańskiej, to życzę Radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli nie, to Wesołych Świąt. Po prostu, bez żadnego wywyższania się, ale z poszanowaniem do własnych przekonań.

W imię owego poszanowania pozwólcie mi zatem pozostać przy przekonaniu, że w Wigilię ludzkim głosem mówią wszystkie zwierzęta, te wierzące i te niewierzące też.

Wesołych Świąt i Radosnego Bożego Narodzenia

Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2144095 | 83.9.*.* 27 gru 2016 14:48

    Czy ten krzyż ilustrujący tekst nie pasowałby bardziej do Wielkanocy niż do Bożego Narodzenia?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. jhg #2142802 | 83.9.*.* 24 gru 2016 07:44

    Ten usmażony Karp też przemówi ? a pieczeń ze świnki też ? a ścięte świerkowe drzewko wyrzucisz na śmietnik po świętach I ciekawe co powiedziały by o tobie i twoim zwyczaju zwierzęta którym zniszczyłeś dom tz. las, ???? Tu się modlisz tam się podlisz , nie mogę tego zrozumieć .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz