Nielegalna Matka Boska

2016-12-16 14:39:55 (ost. akt: 2016-12-16 14:45:39)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Obyczaje. Przydrożne krzyże i kapliczki to charakterystyczny element polskiego krajobrazu, ale tez i przestrzeni publicznej. Właściwie to trudno sobie nawet wyobrazić tą przestrzeń bez chrześcijańskiej symboliki. We Francji jest dokładnie odwrotnie. A nawet jeszcze bardziej.
Oto w malutkim miasteczku Publier za publiczne pieniądze postawiono w miejskim parku figurę Matki Boskiej. Po decyzji sądu sprzedano ją organizacji religijnej. Matka Boska nadal jednak stała na miejskim gruncie.

Wtedy mer Publier chciał też sprzedać grunt, na którym stoi figura. Na to nie zgodził się sąd. I z uwagi na laickość państwa nakazał usunięcie Matki Boskiej z przestrzeni publicznej. Każdy dzień zwłoki kosztuje miasteczko 100 euro kary.

Mnie w tym wszystkim zaciekawiła istota laickiego państwa. Dlaczego państwo neutralne światopoglądowe, ma być ze swej istoty wrogie dla wierzących i przyjazne dla niewierzących. I dlaczego w ogóle ma być w tej kwesti neutralne? I dlaczego można zabronić postawienia Matki Boskiej w imię praw człowieka, ale świeckiego pomnika już nie? Tego właśnie nie rozumiem. Dlaczego bowiem prawo do nie oglądania religijnej figury stoi ponad prawem do jej oglądania?

Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hooo #2142797 | 83.9.*.* 24 gru 2016 07:28

  Wierzysz w coś tam , wież sobie , uprawiasz zabobon uprawiaj , ale rób to u siebie w domu i nie narzucaj tych bajek nam wszystkim na siłę ! Ksiądz katolicki nawet wie co mówi Bóg , fałsz i obłuda a z drugiej strony głupota .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. najlepsze gruszki i szczaw sa na placu pigal/ #2138352 | 89.228.*.* 18 gru 2016 20:30

  Bo demokracja to nie jest to co robia ponoc inni, a to co my mamy w duszy i czujemy, zeby wszystkim zylo sie w miare dobrze, a nie inaczej, i nie jest najwazniejsze to co pisza, podobno na podstawie co pisza o nas inni, wlasaciwie to kto to jest ten inny, ktory jest niby wazniejszy, madrzejszy, a moze wcale nie, moze jest tylko bogatszy, moze wogole go niema, a moze tez pisze on o tym co uslyszal u nas, a moze wcale nic nie sl.yszal, albo inic nie widzial.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Nie #2137943 | 83.9.*.* 18 gru 2016 13:17

  rozumie pan... To na czym wg pana polega istota laickiego państwa?

  odpowiedz na ten komentarz