Tajemnice największego kurhanu pod Bukwałdem. Zagadka częściowo rozwiązana

2016-12-12 12:40:26(ost. akt: 2016-12-12 12:15:08)
Wracamy do tematu: Naukowcy przedstawili wstępnie wyniki badań kurhanu III w Bukwałdzie. Latem w lesie bukwałdzkim trwały badania tego grobowca z wczesnej epoki żelaza. W okolicach miejscowości archeolodzy doliczyli się łącznie aż 16 kurhanów.
Na dwa kurhany w okolicach Bukwałdu natknięto się już pod koniec XIX wieku podczas budowy linii kolejowej z Olsztyna do Braniewa. Znalezione tu fragmenty popielnic oraz kości prawdopodobnie zostały przeniesione do kurhanu III, który tego lata badali archeolodzy, realizujący projekt „ Zajrzyj do wnętrza kurhanu.”

Kurhan jest duży, bo ma średnicę około 18 metrów i ok. 2,5 m wysokości. — Jest największym ze znanych do tej pory na Pojezierzu Olsztyńskim — mówi dr hab. Mirosław Hoffmann z UWM, który prowadził badania w Bukwałdzie. — Kurhany to są grobowce z nasypami kamiennymi, ziemnymi bądź kamienno-ziemnymi. Ten badany przez nas, związany jest z ludnością tzw. kultury kurhanów zachoniobałtyjskich. To są pierwsi Bałtowie, czyli przodkowie Prusów.

Archeolodzy oceniają, że kurhan III pochodzi z okresu V-III wiek przed narodzinami Chrystusa. Podczas badań grobowca natknęli się na kilka pochowków, grobów popielnicowych, ale w dużej mierze zniszczonych. W tam okresie zmarli byli poddawani kremacji, a ich prochy chowane w popielnicach, czyli urnach.

Jeśli chodzi o artefakty, to w kurhanie nie było ich wiele. Badacze znaleźli fragmenty ceramiki, jedną całą pokrywę urny, kilka ozdób z brązu. To może dowodzić, że zamieszkująca te tereny ludność nie była zbyt bogata.

Naukowcy chcą dokończyć swoje badania w przyszłym roku. Być może uda im się odkryć skrzynię kamienną z urnami lub bruk kamienny z nimi.

Andrzej Mielnicki

>>> Urna z prochami zmarłego wykopana z kurhanu pod Bukwałdem [ZDJĘCIA]

Historyczne odkrycie w lesie między wsiami Bukwałd i Cerkiewnik pod Olsztynem. Po 16 dniach kopania archeolodzy znaleźli pełen grób, czyli urnę z prochami zmarłego, umieszczoną w kurhanie z wczesnej epoki żelaza (od ok. V do I w. p.n.e.).

>>> Dron nad kurhanem pełnym skarbów. Zdjęcia i film znad cmentarzyska!

W kurhanie pomiędzy Bukwałdem a Cerkiewnikiem, w którym kilka dni temu archeolodzy dokonali historycznego odkrycia, wciąż trwają prace wykopaliskowe. Zespół badaczy ma nadzieję na znalezienie jeszcze czegoś cennego.
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. turysta #2134527 | 94.254.*.* 13 gru 2016 21:15

  Po zakończeniu prac proponuję zrobić z tego miejsca przystanek czerwonego szlakumZawsze to będzie coś nowego do obejrzenia.Pttm pomoże :-).

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Indiana Dżons #2134141 | 195.136.*.* 13 gru 2016 16:13

  Dalej ta sama bida :)

  odpowiedz na ten komentarz

 3. "To może dowodzić, że zamieszkująca #2133291 | 83.6.*.* 12 gru 2016 12:56

  te tereny ludność nie była zbyt bogata." Minęło prawie 2500 lat i ludność zamieszkująca te tereny nadal bogata nie jest....

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Deuthen #2133285 | 188.146.*.* 12 gru 2016 12:52

  Pierwsze odkrycia tych kurhanów natrafiono przy budowie torowiska w XIXw.Z tego co słyszałem,to znalezione tam popielnice zostały wydobyte i zakopane ponownie w innym kurhanie znajdującym się blisko torów.W latach 30-tych w tych okolicach prowadzone były badania archeologiczne i przeszukiwano wszelkie wzgórza m.in. w Kajnach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)