Pamięci ofiar Wielkiego Głodu

2016-11-28 14:34:07(ost. akt: 2016-11-28 22:12:23)
Zapaleniem świecy pamięci w dzień 26 listopada o godz. 16 Ukraińcy na Ukrainie, a także w diasporze uszanowali ofiary Wielkiego Głodu i politycznych represji, które miały miejsce na złamie 1932 i 1933 r.
W bardzo interesujący sposób przyczyny tragedii tłumaczy Ukraińska Cerkiew Prawosławna Moskiewskiego Patriarchatu – „Dostaliśmy to, na co zasłużyliśmy”
W bardzo interesujący sposób przyczyny tragedii tłumaczy Ukraińska Cerkiew Prawosławna Moskiewskiego Patriarchatu – „Dostaliśmy to, na co zasłużyliśmy”
Głód pojawił się w wyniku celowych działań administracyjnych władzy radzieckiej polegających na konsekwentnym wprowadzaniu polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe narzuconych chłopom obowiązkowych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym ich możliwości produkcyjne.

W wyniku Wielkiego Głodu śmierć poniosło ok. 10 mln mieszkańców dzisiejszej wschodniej i centralnej Ukrainy*.

Ten Dzień Pamięci obchodzony jest od 26 listopada 1998 r. i, zgodnie z ukazem prezydenta, jest to czwarta sobota listopada.

Świece zapłonęły także w wielu oknach domów na Warmii i Mazurach.

BT


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2122645 | 28 lis 2016 16:35

    Przed "Hołodomorem" Ukraińców z zachodniej Ukrainy należącej do Polski uchroniły władze II RZECZYPOSPOLITEJ. A później ci Ukraińcy z wdzięczności wymordowali swoich obrońców. Kilka lat temu na forum Ukraińcy.wm.pl prowadziłem spór na ten temat z osobą podpisującą się "Żona Lota". Osoba ta nie wytrzymała moich argumentów i zamilkła do dziś. A zaputałem między innymi dlaczego Ukraińcy bardziej nienawidzą Polaków za humanitarnie przeprowadzoną "Akcję Wisła" niż radzieckich komunistów za "Hołodomor".

    Ocena komentarza: warty uwagi (220) odpowiedz na ten komentarz