Od 10 lat w Barce każdy uczestnik jest człowiekiem nadzwyczajnym

2016-11-26 19:17:48(ost. akt: 2016-11-27 15:03:17)
W trakcie uroczystości matka i rodzeństwo biskupa Płoskiego odsłonili poświęconą mu pamiątkową tablicę

W trakcie uroczystości matka i rodzeństwo biskupa Płoskiego odsłonili poświęconą mu pamiątkową tablicę

Autor zdjęcia: Tomasz Miroński

Ośrodek dla niepełnosprawnych Centrum Barka w Górowie Iławeckim obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Była to też okazja do uhonorowania wielkiego przyjaciela Barki ks. bp. Tadeusza Płoskiego.
W obchodach dziesięciolecia Barki oprócz podopiecznych ośrodka wzięło udział mnóstwo zaproszonych gości. Przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych, służb mundurowych, duchowieństwo oraz pracownicy zaprzyjaźnionych ośrodków dla niepełnosprawnych.

- Dziesięć lat temu Barka była, jakbyśmy to dziś powiedzieli, start-upem w dziedzinie pomocy społecznej, nową instytucją prowadzoną przez bardzo młodych ludzi, którzy przystąpili do jej tworzenia z mocnym przekonaniem, że każdy uczestnik jest naszym nadzwyczajnym klientem, który musi być zadowolony z naszych usług. To hasło jest wciąż aktualne – mówi Piotr Baczewski, prezes stowarzyszenia "Jesteśmy Razem", szef Centrum Barka.

Ważnym elementem uroczystości było nadanie imienia świetlicy środowiskowej, która znajduje się w ośrodku. Został nim ks. bp. gen. broni Tadeusz Płoski, który zginął 10 kwietnia 2010 roku, kiedy prezydencki Tu-154 rozbił się pod Smoleńskiem. Biskup Płoski pochodził z niedalekich od Górowa Iławeckiego Medyn. Bardzo wspierał początki działalności ośrodka. Zapraszał uczestników do siedziby Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie, sam wielokrotnie gościł w Centrum Barka. W trakcie uroczystości matka i rodzeństwo biskupa Płoskiego odsłonili tablicę pamiątkową poświęcona duchownemu.


W Ośrodku prowadzone są warsztaty terapii zajęciowej oraz środowiskowy dom samopomocy. Barka jest dziennym ośrodkiem terapii zajęciowej, rehabilitacji i socjoterapii dla osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Obecnie ze wsparcia ośrodka korzysta ponad 80 dorosłych osób z terenu miasta i gminy Górowo Iławeckie.

- Barka pełni rolę nie tylko ośrodka dla niepełnosprawnych, to ważna instytucja w naszym mieście, która pobudza rozwój kulturalny i społeczny całego naszego miasta - mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.



Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkaniec #2127794 | 37.47.*.* 5 gru 2016 18:14

    Wstyd i hańba żeby tak manipulować i ugrać na ludzkim nieszczęściu. A PANI DYREKTOR I JEJ SYNEK URZADZILI SOBIE ZA NASZE PODATKI I DOTACJE LUKSUSOWE MIESZKANIA!!!!ZE CBA SIE TYM NIE ZAINTERESOWALO???

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. stefan #2127255 | 79.185.*.* 5 gru 2016 04:24

    "człowiek najważniejszy" tylko, który Baczewski ? bo na pewno nie niepełnosprawni. Tylko kasa sie liczy, smutne ale prawdziwe.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. marek #2126155 | 37.47.*.* 3 gru 2016 10:14

    Już 10 lat.... jak ten szybko czas leci! 100 lat

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

  4. MIESZKANIEC #2125533 | 46.170.*.* 2 gru 2016 10:58

    GRATULACJE! TO CO ROBICIE DLA MIASTA I GMINY ZASŁUGUJE NA WIELKI SZACUN, WIZYTÓWKA GÓROWA :-)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz