Nieuwaga, nadmierna prędkość i alkohol to przyczyny groźnych zdarzeń na drogach

2016-11-26 10:27:08(ost. akt: 2016-11-26 12:48:26)
Zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i bezwzględna trzeźwość – o to przy każdej możliwej okazji apelują policjanci do uczestników ruchu drogowego. Szczególnie teraz - w okresie jesienno-zimowym - prowadzenie pojazdu w wymaga pełnej koncentracji. Nawet chwilowa dekoncentracja przy obsłudze takich urządzeń jak telefon, nawigacja samochodowa, może doprowadzić do tragedii.
Braniewo: Kierowca i czterech pasażerów odwiezieni do szpitali

W piątek (25.11.2016) około godz.7:30 policjanci zostali powiadomieni o wypadku na drodze W-507, w okolicy Pieniężna. Na miejsce natychmiast wysłano patrole funkcjonariuszy. Na miejscu okazało się, że w zdarzeniu uczestniczył jeden pojazd. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują na to, że 20-latek kierujący autem na łuku drogi stracił nad nim panowanie i uderzył w drzewo. Z kierowcą jechało także czterech pasażerów - mężczyzn w wieku 18-33 lata. Z uwagi na odniesione obrażenia wszyscy zostali przewiezieni do szpitali w Elblągu, Bartoszycach oraz Olsztynie.

Szczytno: Szczęście w nieszczęście po najechaniu na drzewo

Szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na trasie Szczytno - Dębówko na drodze krajowej nr 57. Choć w zdarzeniu udział wziął tylko jeden pojazd, to obraz jaki zastali funkcjonariusze był zatrważający. Kabina samochodu ciężarowego była zmiażdżona. Na szczęście kierowca auta o własnych siłach wyszedł z pojazdu i nie potrzebował pomocy medycznej.

Jak ustalili policjanci, kierujący ciężarówką 31-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego, jadąc prostym odcinkiem drogi najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i najechał na przydrożne drzewo. 31-latek był trzeźwy. Mężczyzna może mówić o ogromnym szczęściu, że w wyniku zdarzenia nie odniósł żadnych obrażeń. Ta chwila nieuwagi mogła kosztować go zdrowie, a nawet życie.

Olsztyn: Nastolatek wbiegł pod koła

Groźną dla siebie beztroską wykazał się pewien nastolatek, który swoim zachowaniem doprowadził do groźnego zdarzenia w Olsztynie. Wczoraj około godz. 20:00 na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego i Janowicza, jak wstępnie ustalili policjanci, kierowca nissana zatrzymał się przed przejściem, by przepuścić pieszych i kiedy wszyscy przeszli kierowca ruszył z miejsca. Wtedy pod koła jego auta wbiegł 13-latek. Nastolatek chciał „wyrobić się” zanim samochód ruszy i rozpędził się zbliżając się do przejścia. Chłopak został potrącony przez samochód i z ogólnymi obrażeniami zabrany do szpitala dziecięcego. Na szczęście obrażenia okazały się tylko powierzchowne.

Ełk: Po 12 godzinach za kratami „wydmuchał” 1,5 promila

Oficer dyżurny komendy policji w Ełku otrzymał informację od kierowcy, który dostrzegł na drodze niepokojące manewry innego uczestnika ruchu. Policjanci zatrzymali opisany pojazd do kontroli. Wówczas okazało się, że zatrzymany kierowca jest kompletnie pijany. Mężczyzna tracił równowagę i chwiał się na nogach, a mimo to podjął próbę ucieczki policjantom. Gdy ta próba spełzła na niczym, 37-latek postanowił odmówić poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyźnie została pobrana krew do badań, a później trafił do policyjnej celi.

Gdy po 12 godzinach w celi, mężczyzna zgodził się na przeprowadzenie badania pod kątem trzeźwości, „wydmuchał” blisko 1,5 promila. Teraz 37-latek odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i konsekwencje finansowe.

Kętrzyn: Ponad 50 km/h za dużo na „40”

Kętrzyńscy policjanci z wydziału ruchu drogowego w Łankiejmach w gminie Korsze zatrzymali do kontroli drogowej osobowe volvo. Pomiar prędkości na wyświetlaczu radaru wykazał, że w obszarze zabudowanym, w miejscu gdzie obowiązywała dozwolona prędkość do 40 km/h, kierowca rozpędził auto do 95 km/h. W myśl przepisów za przekroczenie dozwolonej prędkości policjanci zatrzymali 42-letniemu mężczyźnie prawo jazdy. Za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości mężczyzna odpowie przed sądem.

Działdowo: Uderzył w drzewo, bo zapatrzył się w nawigację

W czwartkowy wieczór około godz. 19:30 na trasie Narzym Kolonia – Iłowo Osada w powiecie działdowskim doszło do zdarzenia drogowego, w którym jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, 36-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego na łuku drogi stracił panowanie nad samochodem, zjechał do rowu, a następnie uderzył w drzewo. Z relacji kierującego audi wynika, że powodem była chwilowa utrata koncentracji spowodowana... obsługą samochodowej nawigacji. W wyniku tego zdarzenia obrażeń ciała doznał pasażer auta, który przewieziony został do działdowskiego szpitala. Policjanci w tej sprawie prowadzą czynności wyjaśniające.

Iława: Kierujący autobusem potrącił rowerzystkę

Iławscy policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności zdarzenia drogowego do którego doszło na drodze krajowej nr 16. Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o potrąceniu rowerzystki. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 63 – latek kierujący autobusem podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej rowerem. Doprowadzając do zderzenia między pojazdami. Kierująca została przetransportowana do szpitala w Iławie. 63 – latek był trzeźwy. Teraz policjanci będą wyjaśniać dokładnie okoliczności tego zdarzenia.

mat. KWP Olsztyn/(MP/ESz/EP/AKdN/MP/JK/TM)