Streetworkerzy poznają nowe metody pracy na ulicy
2016-11-24 14:00:00(ost. akt: 2016-11-24 14:27:20)
O streetworkingu oraz o wpływie psychogimnastyki w pracy z dziećmi na ulicach rozmawiamy z Michałem Łebskim, prezesem fundacji Human Lex Instytut.
Michale co kryje się pod nazwą Human Lex Instytut? Czym dokładnie się zajmujecie?
Human Lex Instytut powołaliśmy do tego, aby zacząć pracę z osobami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Białymstoku. A obecnie głównym celem naszej organizacji jest wspieranie rozwoju młodzieży oraz zapobieganie problemom, wynikającym ze społeczeństwa. Do głównych zadań można zaliczyć wspieranie zdrowego rozwoju młodzieży i dorosłych oraz zapobieganie patologiom zaburzającym ten rozwój. Human „LEX” Instytut skupia się na działaniach profilaktycznych, związanych z takimi problemami jak: przestępczość, narkomania, alkoholizm, hazard, pornografia, uzależnienia od Internetu i komputera.

Po raz kolejny organizujecie międzynarodowe szkolenie? Kogo tym razem gościcie na warsztatach? I jak nazywa się ten międzynarodowy projekt?
Spotkaliśmy się już po raz czwarty. Tytuł projektu to "Determinate Yourself". Jest to trening organizowany przez fundację Human Lex Instytut dzięki programowi Erasmus Plus. Gościliśmy w tym szkoleniu 27 osób z 10 krajów: Czech, Bułgarii, Estonii, Grecji, Litwy, Macedonii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Włoch oraz z Polski.
Jak wyglądają takie warsztaty?
Każde warsztaty są inne i wyjątkowe. Żaden trening do tej pory nie był taki sam ani nie powielał swojej tematyki poza ideą streetworkingu. Każdy warsztat ma na celu przekazanie wiedzy organizacjom, które chcą wdrażać u siebie metody pracy na ulicy ale oprócz tego przedstawiamy im innowacyjne elementy, które są pogłębieniem naszej pracy. Do tej pory były to animacja/streetworking arteterapia/streetworking, dogoterapia/streetworking oraz te, które właśnie trwają psychogimnastyka/streetworking. Każdy warsztat ma również swoją metodykę. Uczestnicy najpierw poznają teorię i pracują na bazie edukacji pozaformalnej, następnie ćwiczą pewne zadania na swojej grupie, po tym następuje element pracy w środowiskach, w których pracujemy czyli Streetworking Ełk, Streetworking Giżycko oraz Streetwokring Olecko - grupa około 80 dzieci i młodzieży w wieku od 5/6 do około 20 lat. Dodatkowo współpracujemy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku z Giżycka, ośrodkami Monar/Markot oraz Monar Gaudynki dzięki czemu uczestnicy mają możliwość pracy z seniorami oraz osobami bezdomnymi i uzależnionymi.

Naszym zdaniem tak szerokie spektrum wiekowe oraz zróżnicowanie problemów, przedstawi uczestnikom najlepiej możliwości zajęć psychogimnastycznych.
Każde szkolenie kończy się certyfikatem europejskim YouthPass, który staje się coraz ważniejszym dokumentem w szczególności w instytucjach
współpracujących w obszarze międzynarodowym.
Każde szkolenie kończy się certyfikatem europejskim YouthPass, który staje się coraz ważniejszym dokumentem w szczególności w instytucjach
współpracujących w obszarze międzynarodowym.
Skąd pomysł na psychogimnastykę? Czy taka metoda może być wykorzystywana przez streetworkera? I w jaki sposób? Na czym ona dokładnie polega?
Temat psychogimnastyki wywodzi się z pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi i był realizowany głównie w szpitalach psychiatrycznych. Wraz z moim kolegą Jarosławem Bartnowskim wdrażaliśmy tę metodę w zakładach karnych, następnie w ośrodkach dla osób bezdomnych a od niedługiego czasu wdrażamy tą metodą w pracy z dziećmi i młodzieżą. Większość ćwiczeń może być realizowana w środowisku otwartym ale część z nich wymaga pracy w pomieszczeniach. Ćwiczenia wydają się proste na pierwszy rzut oka ale włączając się w ich strukturę okazują się przeważnie dość trudne w kwestii przełamywania wewnętrznych barier, stereotypów czy utartych schematów zachowań. Bloki tematyczne mają rożne zadania ale też idee psychogimnastyki można używać na różnych płaszczyznach pracy, od zabawy i integracji do pogłębionej terapii i pracy z emocjami.

Czy zamierzacie wprowadzić psychogimnastykę na stałe na podwórka?
Metodę tę stosujemy tylko i wyłącznie w bardzo dokładnie zaplanowanych zajęciach. Zdarzają się sytuacje, że wykorzystujemy poszczególne ćwiczenia na zasadzie rozluźnienia i tzw. energizera. Główną pracę metodą psychogimnastyki stosujemy podczas dłuższych, kilkudniowych spotkań z dziećmi i młodzieżą np. na wyjazdach integracyjnych. Bywa tak, że nasza praca odkrywa pewne stłumione emocje, na które uczestnicy potrzebują czasu, aby je
zrozumieć i nauczyć nazywać.
zrozumieć i nauczyć nazywać.

Jakie międzynarodowe szkolenia planujecie przeprowadzić w kolejnym roku?
Kolejny rok musimy poświęcić na pracę przy projekcie Dziurawa Skarpeta na Emigracji oraz skupić się na naszych grupach w trzech miastach, które realizują dwuletni program dotowany z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej FIO. Warto też dodać, że uczestnicy, którzy nas odwiedzają mają możliwość realizacji zajęć praktycznych dzięki samorządom miast Ełk, Olecko i Giżycko, które to systematycznie wspierają nasze działania.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez