Black Friday. Jak nie dać się oszukać na promocjach i wyprzedażach?

2016-11-24 21:04:34(ost. akt: 2016-12-14 10:41:20)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Czy można reklamować towar kupiony w obniżonej cenie? Co zrobić, jeśli cena przy kasie okaże się wyższa niż na metce? Jak zrezygnować z zakupów w zagranicznym sklepie internetowym? Przed Czarnym Piątkiem przeczytaj porady UOKiK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego dla kupujących na wyprzedażach i promocjach.
Czarny Piątek (ang. Black Friday) to amerykańska tradycja. Obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia i od niego rozpoczyna się sezon świątecznych zakupów. Tego dnia sklepy zachęcają obniżkami cen. Również w Polsce wiele znanych marek przygotowuje w tym czasie specjalne oferty. Możemy spodziewać się promocji głównie w sklepach z elektroniką oraz odzieżowych. W tym roku Czarny Piątek przypada 25 listopada.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że kupując podczas wyprzedaży i promocji mamy takie same prawa, jak zwykle. Przepisy obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

Pamiętaj, masz prawo do:

· prawdziwej informacji o wysokości obniżki — organizowanie promocji przez sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i następnie jej obniżanie do poziomu zbliżonego do regularnej to niezgodna z prawem nieuczciwa praktyka rynkowa. Pytaj, sprawdzaj (np. w internecie), ile zniżki sprzedawca ci oferuje i oceń, czy promocja jest naprawdę atrakcyjna.

· zakupu towaru w korzystniejszej cenie — wyższa należność przy kasie niż na metce czy na półce? Możesz kupić produkt w niższej cenie.

· zwrotu zakupów internetowych bez podania przyczyny w ciągu 14 dni — wystarczy, że przekażesz sprzedawcy wypełnione oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Powinien on oddać ci cenę towaru i koszty przesyłki. Pamiętaj: jeżeli kupowałeś w sklepie stacjonarnym, możliwość zwrotu pełnowartościowego towaru zależy od dobrej woli sprzedawcy – to on ustala zasady.

· reklamacji wadliwego towaru – także pochodzącego z promocji — jeżeli towar ma wadę, złóż reklamacje u sprzedawcy. Możesz to zrobić w ciągu 2 lat. Zażądaj naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny lub – jeśli wada jest istotna – masz prawo odstąpić od umowy. Skorzystaj z formularzy dostępnych na stronie UOKiK.

Szukasz ofert za granicą? Sprawdź, czy sklep wysyła towar do twojego kraju i jakie są koszty związane z jego dostarczeniem. Przedsiębiorca może odmówić ci wysyłki tylko w uzasadnionych wypadkach.


Źródło: UOKiK

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. floria75 #2120861 | 46.23.*.* 25 lis 2016 20:29

  ja mam obcykane, np. shaffashoes obesrwuje juz kilka dni rpzed i ceny rzeczywiscie sa nizsze, fajne ciuchy i buty mozna sobie kupic prawie za darmoche

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. fak srajdej- k*rwa jego mać! #2120759 | 89.228.*.* 25 lis 2016 18:07

  fak srajdej- k*rwa jego mać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Blek Dżek #2120436 | 89.228.*.* 25 lis 2016 10:48

  "W domu tak patrzę, no kurza mać. Co mi odbiło tyle tego brać..... Zapraszam wszystkich do siebie w gości. Bo własnie się skończył termin ważności!"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gargamel #2120419 | 89.228.*.* 25 lis 2016 10:34

  jeszcze mi dzisiaj czarny kot nie przebiegł drogi (co najwyżej rudy), więc Black Friday jest możliwy. A po za tym nie cierpie smerfów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. mentalna wiocha #2120411 | 83.6.*.* 25 lis 2016 10:28

  Po pracy do galerii będa co sil w nogach za...lać uzaleznione od reklam zakompleksione wiesniary, te co latają z dynią w medialne święto Zulu-gula i posłusznie maszerują we wszystkich medialnych marszach

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)