NIK sprawdziła realizację zadań publicznych. Małe gminy sobie nie radzą

2016-11-24 07:11:00(ost. akt: 2016-11-23 16:36:32)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: mat. Czytelnik

Objęte kontrolą Najwyższej Izby Kontroli wybrane małe gminy słabo radziły sobie z realizacją zadań publicznych: utrzymaniem dróg, rozwijaniem sieci kanalizacyjnej, czy zapewnieniem opieki zdrowotnej. Jak wypadły gminy w naszym regionie: Markusy, Janowiec Kościelny i Wilczęta?
Według raportu NIK małe gminy, w których liczba ludności nie przekracza pięciu tysięcy mieszkańców, mają trudności z prawidłowym i skutecznym wykonywaniem należących do nich zadań.

Skontrolowane gminy nie radziły sobie głównie z obowiązkiem zapewnienia prawidłowej gospodarki ściekowej. Na koniec 2014 roku na terenie trzech z 21 gmin objętych kontrolą nie było sieci kanalizacyjnej, a w 16 kolejnych dostęp do niej miało od 4 proc. do 69 proc. gospodarstw domowych. Taki stan zanotowano w gminie Markusy, gdzie do sieci kanalizacyjnej dostęp miało jedynie 4% ludności. Z wyjaśnień wójta wynika, że powodem braku rozwiniętej infrastruktury kanalizacyjnej były bezskuteczne próby pozyskiwania środków ze źródeł zewnętrznych, mimo posiadania pozwolenia na budowę przedsięwzięcia realizowanego w ramach Związku Gmin Zlewni Jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego. Koszty tylko I etapu inwestycji dla gminy Markusy zostały szacowane na 14 mln zł, co odpowiadało poziomowi rocznych dochodów tej gminy.

Lepiej natomiast wypadła gmina Janowiec Kościelny, chociaż tam problemem niskiego poziomu dostępu do kanalizacji było rozproszenie zabudowy gospodarstw.

NIK stwierdziła, że tylko trzy skontrolowane gminy analizowały potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej i realizowały profilaktyczne programy dla swoich mieszkańców. Niestety wśród nich nie znalazła się żadna z gmin z naszego regionu. Wśród wskazywanych przez wójtów powodów nierozpoznawania potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców oraz nierealizowania programów polityki zdrowotnej były: niezgłaszanie przez mieszkańców potrzeb w tym zakresie, brak „tradycji” w ich prowadzeniu, czy funkcjonowanie na terenie gminy niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Większość gmin (15 z 21 zbadanych) nie prowadziła cmentarzy komunalnych i nie skorzystała z możliwości zawarcia porozumienia z innymi samorządami w celu wspólnej realizacji tego zadania. W tym niechlubnym gronie znalazły się gminy Markusy, Wilczęta i Janowiec Kościelny. Podkreślenia wymaga jednak zdaniem NIK, że działo się tak pomimo ustawowego obowiązku założenia takiego cmentarza dla każdej gminy, a jedynie w uzasadnionych przypadkach dla kilku. Funkcjonowanie w gminach jedynie cmentarzy wyznaniowych może stwarzać problemy z zapewnieniem miejsca pochówku dla osób niewierzących lub innego wyznania.

Z raportu NIK wynika, że w objętych kontrolą gminach z 32 proc. w 2011 roku do 35 proc. w 2014 roku wzrósł odsetek dróg gminnych w stanie niezadowalającym lub złym, a tylko 30 proc. posiadało nawierzchnię utwardzoną. W ośmiu gminach nie zadbano też o przeprowadzanie wymaganych przeglądów tych dróg lub nie prowadzono ich ewidencji (w tym w Wilczętach i Markusach). Jednym z powodów pogarszającego się stanu dróg gminnych było dofinansowanie przez prawie wszystkie skontrolowane gminy (19 z 21) nawet połowy kosztów remontów, modernizacji lub budowy dróg powiatowych.

Źródło: NIK / oprac ad


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkanka gminy Barczewo #2119714 | 83.9.*.* 24 lis 2016 13:39

  NIK zapraszam do Krupolin gm. Barczewo nie mamy sieci kanalizacyjnej, droga woła o pomstę do nieba!!!!! Nie można dojechać do domu bez uszkodzenia pojazdu. Drogą jeżdżą nasze dzieci do szkoły w Barczewie nikt nie patrzy na ich bezpieczeństwo. Zero reakcji ze strony gminy nasze prośby to jakby "rzucał grochem o ścianę"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkanka #2119687 | 213.76.*.* 24 lis 2016 13:13

  Zgadzam się z tym że Gminny kompletnie sobie z tym nie radzą, dzwoniąc do naszej gminy Jeziorany można usłyszeć wiem wiem jest mnóstwo takich dróg i co dalej... Nic z tym nie robią, porażka żeby w XXI w nie było można dojechać do domu albo dziura na dziurze, błoto że nie da się przejść. Nikt oczywiście z tym nic nie robi bo po co jak lepiej zasłaniać się tym że nie ma pieniędzy!!! Wiec po co wydawać pozwolenia na budowę w takich miejscach, przecież my płacimy podatki z roku na rok coraz wyższe i co z tego mamy!!!! Dobrze by było aby ktoś w końcu się tym zajął!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. czytelnik #2119655 | 94.42.*.* 24 lis 2016 12:42

  Zapraszam do Lamkowa gm.Barczewo droga na Lamkówko -to dopiero porażka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkamiec Wójtowa #2119635 | 83.6.*.* 24 lis 2016 12:18

  Zapraszam do Wójtowa, gm. Barczewo. Nie można dojechać do domu bez uszkodzenia pojazdu. Dziury np. na ul. Jaśminowej dochodzą do głębokości 30-40 cm. Pokonanie ich kończy się uszkodzeniem zawieszenia, a innej możliwości przejazdu tą ulicą nie ma. Podobnie jest na innych ulicach. Gmina nie reaguje na żadne zgłoszenia, a jeszcze planuje dołożyć ruch do Nikielkowa w związku z rozbiórką wiaduktu kolejowego. Tu zapraszamy kontrolę i prosimy o interwencją.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. kasjer #2119529 | 176.221.*.* 24 lis 2016 09:59

  Unijna kasa i własne środki aby je otrzymać poszły na fontanny, tzw. rewitalizacje i ścieżki rowerowe. Nic więc dziwnego, że taki jest stan wielu dróg czy infrastruktury kanalizacyjnej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)