Barcja podsumowała projekt poświęcony Leonardowi Turkowskiemu

2016-11-22 12:08:07(ost. akt: 2016-11-22 12:21:35)
„Poezja kreująca współpracę — spotkania wokół bartoszyckiej poezji” to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Bartoszycka Grupa Literacka Barcja, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016.
Bardzo rozbudowane przedsięwzięcie zawierało w sobie warsztaty deklamacji poezji, spektakl słowno-muzyczny oraz Zeszyt Literacki, zawierający utwory Leonarda Turkowskiego oraz w różnym stopniu inspirowane jego twórczością.

Przygotowany przez Barcję projekt był poświęcony zmarłemu przed laty bartoszyckiemu poecie Leonardowi Turkowskiemu. W Zeszycie zostały zamieszczone także utwory laureatów konkursu poświęconego pamięci poety oraz członków Stowarzyszenia Bartoszycka Grupa Literacka BARCJA.

W piątek 18 listopada w Bartoszyckim Domu Kultury podsumowano program. Oprócz przedstawicieli siedmiu beneficjentów w spotkaniu brała udział Monika Hausman-Pniewska ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Szczytnie, która koordynuje program z ramienia Centrum Aktywności Lokalnej.

Ze strony Bartoszyckiego Domu Kultury koordynatorem jest Katarzyna Basak. Natomiast głównym pomysłodawcą i motorem napędowym zrealizowanego przez Barcję przedsięwzięcia jest Dariusz Dopierała. Na spotkanie przybyli beneficjenci, wśród których, oprócz Stowarzyszenia Grupa Literacka Barcja, byli m.in: przedstawiciele Bartoszyckiego Środowiska Narodowo-Patriotycznego „Patria”, harcerze z Nieformalnej Grupy Przyjaciół Nieprzetartego Szlaku czy Ewa i Tomasz Pisarscy.

Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej, która przedstawiała główny zarys projektów dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury, odbyła się dyskusja, podczas której przybyli wymieniali się doświadczeniami i wskazywali trudności na jakie napotykali podczas realizacji swych pomysłów.

Dla Barcji projekt zakończył się tydzień wcześniej wystawieniem na scenie BDK wspomnianego wyżej spektaklu. Bartoszyccy miłośnicy rodzimej poezji i mogli obejrzeć widowisko w wykonaniu Grupy Teatralnej MEMHIA w składzie: Elżbieta Pilipiuk, Małgorzata Mycio, Andrzej Białecki, Maryla Matuszewska i Henryk Romanowski, a także Kamila Tytło i Jakub Kusio.

W interpretacji tychże artystów usłyszeliśmy wiersze Leonarda Turkowskiego, a także nawiązujące tematyką do Bartoszyc i okolic – autorstwa Barcjan oraz laureatów konkursu im. L. Turkowskiego. Jak zawsze o wspaniałe dźwięki zadbał nasz barcyjny bard Andrzej Białecki.

Wiersze usłyszane z ust wykonawców nabrały zupełnie nowego charakteru i barwy. Szczególnie szczerze i przekonywująco zabrzmiały wiersze młodych laureatów konkursu wyrecytowane przez młodych ludzi: Kamilkę i Jakuba. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiadł także Marek Turkowski — syn Leonarda Turkowskiego.

Po spektaklu jego uczestnicy mogli porozmawiać z autorami wierszy i prozy zamieszczonych w Zeszycie Literackim, wydanym z funduszu projektu, a ponadto zdobyć podpisy poszczególnych autorów.

Na treść tomiku składają się m.in. krótka biografia Leonarda Turkowskiego, historia Grupy, wiersze i opowiadania Barcjan i laureatów Konkursu Literackiego im. Leonarda Turkowskiego „Bartoszyce 2016”. Nakład Zeszytu wynosi 500 egzemplarzy.

Spektakl, prezentacja multimedialna zawierająca wiersze czytane przez lektora i tłumaczone na język migowy zostały zamieszczone na płytach DVD dokumentujących projekt oraz na stronie — profilu Barcji na Facebook i kanale YouTube.
Arkadiusz Monkiewicz
Stowarzyszenie Bartoszycka Grupa Literacka Barcja