Rozmawiali o współpracy z obwodem rówieńskim

2016-11-17 16:03:22(ost. akt: 2016-11-17 14:33:39)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

W regionie trwa wizyta delegacji z partnerskiego obwodu rówieńskiego na Ukrainie. Gości, na czele z przewodniczącym Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleksijem Mularenką, przywitał w Olsztynie Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
– Od lat niezależnie od sytuacji geopolitycznej współpracujemy jako samorządy – mówił marszałek. – Zawsze chętnie witamy gości z Ukrainy na naszej ziemi i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami związanymi z tworzeniem lokalnych struktur samorządowych. Mimo trudnej sytuacji na Ukrainie równolegle trzeba budować demokrację, a nie da się tego zrobić bez udziału samorządów.

W trakcie swojej pierwszej wizyty na Warmii i Mazurach, której tematem wiodącym jest wykorzystanie potencjału turystycznego regionów, przewodniczący Mularenko odwiedził Giżycko, gdzie zobaczył Centrum Promocji i Informacji Turystycznej. Delegacja zwiedziła również giżycki zamek, w którym po renowacji znajduje się hotel. Ukraińscy goście mieli także okazję zobaczyć Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

– Jeździć w gości jest bardzo przyjemnie, ale nas przede wszystkim interesują doświadczenia Polski w różnych dziedzinach – mówił Oleksij Mularenko. – Na Ukrainie przeprowadzamy obecnie wiele reform, z których najważniejsza to administracyjno-terytorialna. W dużej mierze pożyczyliśmy ją z Polski i dlatego wasze doświadczenie jest nieocenione.

Województwo warmińsko-mazurskie aktywnie współpracuje z obwodem rówieńskim już kilkanaście lat. Porozumienie o partnerstwie podpisano 9 grudnia 2003 roku. Wśród głównych obszarów współpracy należy wymienić: kulturę, edukację, turystykę, zdrowie, kontakty z Polonią na Ukrainie i liczną mniejszością ukraińską u nas.

mat. prasowe