Trzej 19-latkowie przyłapani na malowaniu ścian. Pomógł zapis z monitoringu
2016-11-14 13:58:41(ost. akt: 2016-11-14 14:04:48)
Kara ograniczenia wolności, grzywna, nawiązka bądź obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego – z takiego katalogu środków będzie mógł skorzystać sąd w sprawie trzech mieszkańcom powiatu iławskiego. Młodzi mężczyźni na kilku budynkach na terenie Iławy nanieśli napisy oraz rysunki bez zgody zarządzającego budynkiem.
Oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał informację o naniesieniu napisów na jeden z budynków w Iławie. Policjanci pojechali na miejsce, gdzie przyjęli zawiadomienie o wykroczeniu oraz przesłuchali świadków.
— W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli także zapis z kamer monitoringu. Podczas prowadzonego postępowania okazało się, że nie był to jedyny budynek, który został pomalowany przez tych samych sprawców — mówi Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Iławie.
— W trakcie czynności funkcjonariusze zabezpieczyli także zapis z kamer monitoringu. Podczas prowadzonego postępowania okazało się, że nie był to jedyny budynek, który został pomalowany przez tych samych sprawców — mówi Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa komendy powiatowej policji w Iławie.
Policjanci wykonali oględziny zniszczonych ścian, przesłuchali świadków, a także zabezpieczyli zapis z kolejnych kamer. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie sprawców. Okazali się nimi trzej 19–latkowie. Młodzi mieszkańcy powiatu iławskiego usłyszeli zarzuty.
Kodeks wykroczeń w art. 63a. § 1. mówi o tym, że „kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.
Zgodnie z § 2. w razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1 500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego”.
red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
pająk Andrzej #2112741 | 31.0.*.* 15 lis 2016 00:37
Akcja dywersyjna całkiem dobra, chłopaki mieli jakąś inicjatywę i nawet podejmowali pewne próby logistyczno-organizacyjne jak np zamaskowanie się. Ale do walki z policyjno-społecznym faszyzmem nie wystarczy farba. Potrzebne są co najmniej karabiny i granaty. W Grecji anarchiści o tym dobrze wiedzą.
odpowiedz na ten komentarz
iławianin #2112534 | 46.186.*.* 14 lis 2016 20:06
Karą,która winna być bezwzględnie wymierzona powinien być nakaz osobistego przywrócenia pomazanych ścian do stanu pierwotnego na swój koszt. Praca ta winna być wykonana pod nadzorem Policji publicznie w godzinach największego ruchu przechodniów po wcześniejszym zamieszczeniu w lokalnej prasie stosownej informacji na koszt skazanych. Dodatkową karą winno być osobiste przeproszenie właścicieli budynków i ich mieszkańców. Surowa nawiązka winna być przeznaczona na cele charytatywne.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
Ormowiec #2112404 | 46.186.*.* 14 lis 2016 17:44
Czas na zmianę przepisów prawa. Publiczny ukaz ryja każdego z tych lui, przez prasę lokalną za odpłatnością sukinsyna oraz na własny koszt przywrócenie ścian do stanu pierwotnego. Jeśli nie mają środków, to 5 miesięcy kryminału z robotami publicznymi i napisem na plecach.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
ania #2112398 | 37.47.*.* 14 lis 2016 17:34
Pokazac twarze niech sie wstydza patalachy
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz
Leon #2112350 | 95.40.*.* 14 lis 2016 15:28
W takim przypadku najbardziej pouczajaca kara byłoby 25 batow na goły tyłek. Singapur stosuje ten sposób od bardzo dawna i ma piękne rezultaty. Potraktowany batem tyłek jest świetna droga do nauczenia pacykarzy zasad tzw. współżycia społecznego
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz