Jak świętowano 11 listopada w LO w Lidzbarku

2016-11-11 09:11:38(ost. akt: 2016-11-11 09:21:45)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Już tradycyjnie, zamiast nudnego apelu, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. K. Baczyńskiego w Lidzbarku fetowali Święto Niepodległości, oglądając w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury spektakl Znicz pamięci.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowała grupa teatralna "DRAKO", której większość stanowią uczniowie liceum. Przedstawienie przygotowała nauczycielka historii i wiedzy o kulturze Iwona Jabłońska we współpracy z instruktorką lidzbarskiego MGOK-u Anną Wasielewską. Autorkom przedstawienia zależało, by mówić o patriotyzmie bez zbędnego zadęcia, autentycznie i tym samym trafić do młodzieży. Postawiony cel na pewno został osiągnięty - świadczyła o tym żywiołowa reakcja publiczności.

Iwona Jabłońska tak opisała spektakl: "Znicz pamięci" pokazuje, jak niskie, niestety, jest poczucie świadomości narodowej Polaków, zwłaszcza wśród młodzieży, która nie przywiązuje do tego zbytniej wagi, skupiając się wyłącznie na tym, co jest dzisiaj. To nie jedyna wada społeczeństwa polskiego, gdyż w dalszej fabule wytknięto te małe wojenki, które toczyli i niestety dalej toczą ze sobą Polacy, powodując zanik więzi, poczucia jedności i solidarności narodowej. Spektakl, mimo smutnych, pełnych refleksji, treści, dostarcza widzowi nadzieję na przemianę duszy człowieka, a przecież Czesław Niemen śpiewał:
„Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie dzięki nim. Przyszedł już czas, najwyższy czas nienawiść zniszczyć w sobie” - słowa tej piosenki i przygotowana do tego utworu scena pantomimy, ukazująca wojnę polsko - polską stały się puentą przedstawienia.
To samo widowisko zostanie zaprezentowane całej społeczności Lidzbarka w dniu Święta Niepodległości.

nadesłała: Paulina Sekita


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stęchlizna #2126641 | 188.146.*.* 3 gru 2016 21:17

  Ludzie już nie chcą oglądać narodowo ojczyźnianych jasełek bo nuuudne i wtórne są! Kiedy dotrze do wszystkich łbów ,że bezmyślnie powielają kuncept akademii ku czci. Kiedy akademię zastąpi event pt urodziny ojczyzny, czyli powszechna radosna fiesta. Mimo listopada i mimo wszystkiego i wszystkich.Na dodatek Gazecina dziadowska namiętnie promuje to koncepcyjne i mentalne truchło.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wstyd.... #2111426 | 5.172.*.* 12 lis 2016 15:56

   Spektakl przy pustej sali... MGOK upadł na dno i jeszcze się przewrócił...

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)