Ludzkie zwłoki w naszym województwie znajdzie pies policyjny

2016-11-10 20:53:01(ost. akt: 2016-11-10 15:45:24)

Autor zdjęcia: mat. policji

Tylko 16 psów w Polsce potrafi znaleźć ludzkie zwłoki. Wśród nich jest Kabar, owczarek niemiecki, który zasilił szeregi warmińsko-mazurskiej policji. Będzie pomagał w odnalezieniu osób zaginionych.
Potrafią tropić i wskazać drogę ucieczki lub miejsce ukrycia przestępcy. Wraz z przewodnikami patrolują ulice, dbają o porządek publiczny i bezpieczeństwo na imprezach masowych. Uczestniczą w konwojach policyjnych, a kiedy trzeba potrafią obezwładnić nawet najgroźniejszego przestępcę. Są nieocenione w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i... ludzkich zwłok. Mowa o czworonożnych funkcjonariuszach, którzy od lat wspierają działania policjantów.

W garnizonie warmińsko-mazurskiej policji służy 39 czworonożnych funkcjonariuszy. Zdecydowana większość to psy patrolowo-tropiące. Jednym z nich został ostatnio Kabar — owczarek niemiecki, który przeszedł profesjonalne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach wspólnie z asp. szt. Romanem Gancarzem.

Kabar pomoże w wyszukiwaniu zaginionych na terenie naszego województwa, gdy zaistnieje przypuszczenie, że osoba zaginiona nie żyje i wystąpią utrudnienia w odnalezieniu jej zwłok. Pies specjalizuje się również w odnajdowaniu ukrytych zwłok ludzkich.

— Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego występuje bardzo dużo lasów, terenów podmokłych oraz zbiorników wodnych, których przeszukanie jest utrudnione. W wielu przypadkach prowadzone czynności związane z zaginięciem osób kończyły się odnalezieniem po kilku tygodniach zwłok w miejscach trudno dostępnych — wyjaśnia Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Obecnie na terenie Polski jest 16 psów przeszkolonych do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich.

Jak pracuje Kabar? Zobacz film.


Nie tylko Kabar zasilił ostatnio szeregi policji w województwie warmińsko-mazurskim. Od niedawna funkcjonariuszem komendy w Ełku jest Luis, pies pełni służbę patrolowo-interwencyjną. Ma 19 miesięcy i jest owczarkiem niemieckim. Z sierż. Przemysławem Gryziakiem spędzili pięć miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie Luis przygotowywany był do działań patrolowo-tropiących. Jest to pierwszy w województwie pies policyjny przeszkolony do działań służbowych bez kagańca.

Imero tymczasem dołączył do Sekcji Antyterrorystycznej Sztabu Policji KWP w Olsztynie. Pies jest wyspecjalizowany w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych. Oprócz wykonywania działań minersko-pirotechnicznych, związanych z rozpoznaniem i neutralizacją materiałów i urządzeń wybuchowych, przeszukiwaniem pomieszczeń pod kątem obecności materiałów wybuchowych, uczestniczy m.in. w zabezpieczaniu imprez masowych o podwyższonym ryzyku, w akcjach i operacjach policyjnych, w ćwiczeniach oraz treningach dowódczo-sztabowych różnych służb, w spotkaniach edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą szkolną.


***
Policja kupuje psy, które ukończyły 12 miesięcy. Aby mogły pracować w policyjnej formacji, poza wymogami zdrowotnymi, muszą cechować się chęcią współpracy z człowiekiem. Przed „wstąpieniem do służby" każdorazowo sprawdza się i ocenia predyspozycję psa do tresury policyjnej. Przed zakupem poddaje się go polowym próbom charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony.

Sprawdzana jest pasja psa do aportowania różnych przedmiotów, radość z zabawy i pewność w zachowaniu. Poszukiwane są predyspozycje do pracy węchowej w określonej specjalizacji. Przy sprawdzaniu odporności na strzał bada się reakcję na sam odgłos strzału. Ta umiejętność jest niezbędna w służbie.

Pożądanymi zachowaniami u psa są: brak reakcji na huk, spokój i równowaga. Badane są także zdolności obrończe psa i pewność jego zachowania w sytuacji zagrożenia pod nieobecność opiekuna. Pies poddawany takiej próbie powinien wykazać się czujnością opartą na nieufności oraz pożądaną ostrością. Spełnienie powyższych kryteriów kwalifikuje psa do służby w policji.

Ale to dopiero początek. Później pies wraz ze swym przewodnikiem trafia na 5-miesięczny kurs do zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. I tam czeka go kolejny egzamin. Po pozytywnym ukończeniu kursu przewodnik z psem służbowym otrzymują atest i dopiero wówczas mogą wykonywać zadania służbowe.

Służba czworonożnych towarzyszy trwa z reguły do 9 roku ich życia. Zdrowe psy, pozostające w dobrej kondycji pracują w policji nawet do 11 roku życia. Po tym okresie nieodpłatnie przekazywane są swoim przewodnikom.


W województwie warmińsko-mazurskim psy przeszkolone są w następujących kategoriach:

- patrolowe - 2 (wykorzystywane do służby patrolowej, zabezpieczenia imprez)
- tropiące - 3 (wykorzystywane do tropienia śladów ludzkich i przeszukania terenu)
- patrolowo-tropiące - 25 (wykorzystywane do służby patrolowej, zabezpieczenia imprez, tropienia śladów ludzkich i przeszukania terenu)
- do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych - 3
- do wyszukiwania zapachów narkotyków - 5


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zoroo #2111137 | 89.228.*.* 11 lis 2016 21:28

  brawo do komentarzy tylko 7 GO gazety olsztyńskiej dobry komentarz ilustracji naszej gazety pismaki z naszej gazety.....

  odpowiedz na ten komentarz

 2. opis #2111132 | 46.113.*.* 11 lis 2016 21:06

  psy służbowe specjalistyczne od dawien dana działają bez kagańca-ale redaktor o tym albo nie wie albo jest żle przygotowany do tego zagadnienia, po pierwsze, po drugie jak patrzę na ten obrazek nie wiem czy przewodnik bardziej zajęty jest linką czy też obserwacją czworonoga chyba że są to warunki specyficzne a powinno się puścić pieska luzem wówczas przeszuka on duży obszar punktując interesujące go punkty zapachowe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. zoroo #2110547 | 89.228.*.* 10 lis 2016 23:35

  Jaki?czy pies czy Pan POLICJANT to ta sama metamorfoza służby oni każdego znajdą,tylko nie przestępce,bo oni wolą jakiegoś Kowalskiego złapać bo to mniej problemu,szczek szczek resio...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 4. axaaxa #2110524 | 83.28.*.* 10 lis 2016 22:50

  Piękny i mądry piesek - mam nadzieję, że po zakończonej służbie nie trafi do schroniska tak jak policyjny pies, o którym gazeta pisała kilka dni temu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. zez #2110515 | 31.2.*.* 10 lis 2016 22:40

   Zupełnie tak samo, jak świnia truflę znajdują też tematy reportery z niemieckiej GO. Normalnie uczyniła ze mnie ta informacja innym człowiekiem.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)