Kolejna fala znęcających się nad bliskimi trafiła do aresztu

2016-11-09 12:08:55(ost. akt: 2016-11-09 12:09:00)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: fot. Pixabay.com

53-latek z Olsztyna w ciągu ostatnich sześciu miesięcy poniżał, wyzywał i ubliżał swojej żonie. W podobny sposób wobec swoich członków rodzin zachowywali się 45-latek ze Szczytna oraz 47-latek z powiatu iławskiego. Wszyscy trzej trafili do aresztów.
OLSZTYN

W sierpniu 2015 roku 53-letni mieszkaniec gminy Barczewo wyszedł z wiezienia, gdzie siedział za znęcanie się nad żoną ze szczególnym okrucieństwem. Nie trzeba było długo czekać na ponowny tego typu wyczyn. Jak wynika z zeznań pokrzywdzonej, ostatnie pół roku pod jednym dachem nie należało do spokojnych. Mąż miał poniżać, wyzywać oraz ubliżać swojej żonie. 5 listopada kobieta podczas awantury została przez niego pobita. 53-latek rzucał w nią różnymi przedmiotami i groził jej, że ją zabije. W chwili zatrzymania mężczyzna był pijany.

Dwa dni później policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie przedstawili mu zarzut znęcania się nad żoną w warunkach tzw. recydywy. Wczoraj decyzją sądu 53-latek został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara nawet 7,5 roku pozbawienia wolności.

SZCZYTNO

W minioną sobotę około godziny 21 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy odebrał telefon o wystraszonej i roztrzęsionej mieszkanki gminy Świętajno. Kobieta poinformowała, że jej nietrzeźwy mąż wszczął awanturę domową w trakcie której uderzył ją, szarpał za ubrania oraz wyzywał.

Na miejsce interwencji natychmiast pojechali policjanci. W rozmowie z funkcjonariuszami 37-latka opowiedziała o swojej kilkuletniej traumie. 45-letni sprawca przemocy w trakcie domowych awantur znęcał się fizycznie i psychicznie na swoją żoną, a świadkami tych zdarzeń był małoletnie dzieci. W dniu interwencji mężczyzna groził małżonce, że ją zabije i zniszczył sprzęt gospodarstwa domowego.

Kobieta w trosce o życie swoje i dzieci zdecydowała się opowiedzieć policjantom o swojej traumie oraz złożyła zawiadomienie o przestępstwie znęcania się nad rodziną.

45-latek w obawie przed konsekwencjami uciekł z mieszkania przed przyjazdem patrolu, jednak jeszcze tego samego dnia został zatrzymany.

Sąd Rejonowy w Szczytnie na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przychylił się do wniosku policjantów oraz prokuratury i zadecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego 45-latka tymczasowego aresztu.

IŁAWA

W Iławie 47-letni mężczyzna po pijaku wszczął awanturę. Interweniujący policjanci ustalili, że awantury w tej rodzinie powtarzają się od dłuższego czasu. 47-latek w trakcie kłótni wyzywał swoją byłą żonę, poniżał, groził pozbawieniem życia, rzucał przedmiotami, bił, szarpał oraz kopał. Policjanci ustalili, że mężczyzna znęca się psychicznie i fizycznie również nad swoimi dziećmi.

Funkcjonariusze zatrzymali 47-latka i osadzili w policyjnej celi.

Na podstawie zgromadzonych materiałów, sąd zastosował wobec sprawcy przemocy domowej tymczasowy areszt. Mężczyzna najbliższe trzy miesiące spędzi w więzieniu.

Kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KWP w Olsztynie