Dać wędkę nie rybę, czyli praca zamiast pomocy społecznej

2016-11-02 13:14:46(ost. akt: 2016-11-02 13:26:50)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Długotrwałe bezrobocie to jedna z głównych przyczyn ubóstwa mieszkańców Warmii i Mazur. Odwrócenie ich sytuacji nie jest łatwe. Konieczne jest nie tylko stworzenie nowych miejsc pracy, ale również przekwalifikowanie zawodowe bezrobotnych oraz przywrócenie im wiary, że warto się starać.
Aby zmienić sytuację w regionie trzeba działać na wielu frontach. Takie właśnie działania finansowane będą z Osi priory­tetowej 11 Włączenie społeczne w ramach Regio­nalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Mężczyzna traci pracę, bo zlikwidowano zakład, w którym był zatrudniony od lat. Szuka nowej pracy przez pierwszy miesiąc, drugi. Z każdym kolejnym traci wiarę, że ją znajdzie. Żyje z zasił­ku. Podobnie jak sąsiad, brat.


To historia, jaką po zmodyfikowaniu można zasto­sować do kilkunastu procent mieszkańców War­mii i Mazur.

— Województwo warmińsko-mazurskie obejmuje swym zasięgiem rozległe tereny popegeerowskie, przez co jego mieszkańcy w szczególnym stopniu narażeni są na występowanie negatywnych zja­wisk społeczno-ekonomicznych. Pomimo obser­wowanego na przestrzeni lat 2001-2015 spadku ogólnego poziomu bezrobocia w województwie, które na koniec września wynosiło mniej niż 14%, w powiatach gdzie występowały wielkoobszarowe Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR), problem braku pracy jest nadal główną przyczyną ubożenia społeczeństwa — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

W 2007 roku z pomocy społecznej korzystało 18,05% mieszkańców, w 2012 roku — 14,19%, a w ubiegłym roku 12,64%. Głównym powodem udzielania wsparcia jest bezrobocie, którego sto­pa jest najwyższa w Polsce, a której towarzyszy jednocześnie niski wskaźnik aktywności zawo­dowej mieszkańców. Na koniec 2015 roku stopa bezrobocia w województwie warmińsko-mazur­skim była najwyższa w Polsce i osiągnęła wartość 16,3%.

Czy można zmienić ten obraz?

— W ramach Regionalnego Programu Opera­cyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej wdraża Oś priorytetową 11 Włączenie społeczne, która ukierunkowana jest na integrację społeczną osób doświadczających ubóstwa i wy­kluczenia społecznego z różnych przyczyn, m.in. bezrobocia, niepełnosprawności, a także braku dostępu do wysokiej jakości usług publicznych. W ramach niniejszej Osi realizowany jest szereg konkursów skierowanych do osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, mię­dzy innymi konkurs skierowany do mieszkańców ZIT Olsztyna — mówi marszałek Brzezin.


KJ