Kościół nie zakazuje kremacji, ale preferuje pochówek ciał

2016-10-26 12:18:06(ost. akt: 2016-10-26 12:20:18)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: Katarzyna Zyśk

Kościół preferuje pochówek ciał, ponieważ w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską - czytamy w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary, którą we wtorek przypomniał KEP.
Jak wskazuje Kongregacja Nauki Wiary - praktyka kremacji rozpowszechniła się, ale jednocześnie rozpowszechniły się także nowe idee, sprzeczne z wiarą Kościoła. Kongregacja uznała za właściwe opublikować nową Instrukcję, w celu potwierdzenia przyczyn doktrynalnych i duszpasterskich, dla których preferuje się pochówek ciał, oraz wydać normy dotyczące przechowywania prochów w przypadku kremacji.

"Idąc za starodawną tradycją chrześcijańską, Kościół usilnie zaleca, by ciała zmarłych chowane były na cmentarzu lub w miejscu świętym. We wspomnieniu śmierci, pogrzebania i zmartwychwstania Pana, tajemnicy w świetle której objawia się chrześcijański sens śmierci, pochówek jest przede wszystkim najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała" - czytamy w Instrukcji.

W Instrukcji podkreślono, że grzebiąc ciała wiernych zmarłych, "Kościół potwierdza wiarę w zmartwychwstanie ciała i zamierza uwydatnić wysoką godność ludzkiego ciała, jako nierozłącznej części osoby, której historię to ciało współdzieli". "Nie może zatem pozwolić na postawy i obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie śmierci, postrzeganej zarówno jako ostateczne unicestwienie osoby, jak i chwilę jej fuzji z matką naturą lub ze wszechświatem, jako etap w procesie reinkarnacji lub też jako ostateczne wyzwolenie z +więzienia+ ciała" - podkreślono w dokumencie.

Ponadto - jak wskazano - pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych wiernych, które "przez chrzest stały się świątynią Ducha Świętego".

Przypomniano, że Kościół uważa pochówek zmarłych za dzieło miłosierdzia wobec ciała. Podkreślono też, że pochówek ciał wiernych zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. "Przez pochówek ciał na cmentarzach, w kościołach czy na terenach do tego przystosowanych, tradycja chrześcijańska strzegła wspólnoty między żywymi i umarłymi, i przeciwstawiała się tendencji ukrywania lub prywatyzowania wydarzenia śmierci oraz znaczenia, jakie ma ona dla chrześcijan" - podkreślono w instrukcji.


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. 666 #2103600 | 83.24.*.* 2 lis 2016 05:38

  Kościół to se może , ja mam te kościelne prawo w D... . banda spasionych klechów , RAK POLSKIEGO NARODU .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. bioder #2099795 | 89.228.*.* 27 paź 2016 19:03

  Guzik mnie obchodzi co sobie myślą oszuści w sukienkach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. marek #2098887 | 79.185.*.* 26 paź 2016 21:26

  Przecież po paru latach i tak tylko kości więc gdzie tu "ciała zmartwychwstanie". Cytat "Kościół potwierdza wiarę w zmartwychwstanie ciała"

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tom Dee #2098483 | 88.156.*.* 26 paź 2016 15:35

  Nie zdziwiłbym się zbytnio, gdyby niedługo wyszedł ustawowy zakaz przechowywania prochów w domu oraz ich rozsypywania w morzu, parku czy ogrodzie i kaska popłynie do właściwych rąk.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. nino #2098369 | 37.47.*.* 26 paź 2016 13:50

  A u Wajdy przy urnie stało trzech biskupów ! Można , można !

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)