Wielkie problemy lotniska w Dajtkach [OSIEDLA OLSZTYNA]

2016-10-13 19:00:00(ost. akt: 2016-10-13 17:04:15)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Co słychać na lotnisku w Dajtkach? Czy został wycięty las, a pas startowy wydłużony? Czym jest przyłączanie wsi do miasta? Rewolucją? Ewolucją? Czy zabija wioskę i przekształca ją w miasto? Wszystko o Dajtkach w piątkowej "Gazecie Osiedlowej".
Lotnisko cywilne na Dajtkach oficjalnie zaczęło działać w 1926 roku. Dziś lądują na nim samoloty m.in. z Niemiec, Litwy i Szwecji. Liczący 850 metrów betonowy pas startowy na lotnisku w Dajtkach został „skrócony” do 500 metrów. Tylko z takiej długości mogą korzystać startujące i lądujące tu samoloty. Powodem tej sytuacji są zbyt wysokie drzewa rosnące na tzw. podejściu po obu stronach pasów startowych. W wypadkach zginęły tam trzy osoby.

W 2014 roku właściciele tych terenów — gmina Olsztyn i Nadleśnictwo Kudypy — nie chciały wyciąć drzew mimo nakazu prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Urząd Miasta zaskarżył decyzję ULC do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 


Małe lotnisko boryka się jeszcze z kilkoma innymi problemami... Polecamy nasz piątkowy cykl pt. "Gazeta Osiedlowa", a w niej wszystko o Dajtkach:


Co zostało ze starych Dajtek?

Czym jest przyłączanie wsi do miasta? Rewolucją? Ewolucją? Czy zabija wioskę i przekształca ją w miasto? Czy może przejmuje tylko dobytek? O Dajtkach mówią mieszkańcy osiedla.

Tam wszyscy byliśmy braćmi

Człowiek orkiestra to najlepsze określenie Aleksandra Ostrowskiego. Gra na gitarze, basie, perkusji, a nawet zdarza mu się śpiewać. Rozmawiamy o dzielnicy, za którą zawsze tęskni i do której chętnie wraca — czyli o Dajtkach.

Wielkie kłopoty małego lotniska

Co słychać na lotnisku w Dajtkach? Czy został wycięty las, a pas startowy wydłużony? Rozmawialiśmy o tym z Aleksandrem Jarmołkowiczem, prezesem Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. janki #2090883 | 88.156.*.* 17 paź 2016 20:54

  dajcie sobie spokój z tymi Dajtkami, miasto się rozrasta, to nie jest lotnisko tylko lądowisko, mieszkajcie tam w pobliżu warczących samolotów. Są niedaleko Gryżliny, dlaczego tam nie przenieść tego całego interesu, oczywiście wpływowym to najlepiej mieć samolot w ogródku. Niemcy na Warszawę latali nie z Dajtek a właśnie z Gryżlin. Teraz już niedługo będzie nawet super dojazd do Gryżlin, szybciej jak do Dajtek. Dajcie sobie spokój z tymi Dajtkami, przestańcie narzekać na Prezydenta Olsztyna bo nie wiecie co macie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nino #2089222 | 37.47.*.* 15 paź 2016 09:24

   CI TĘPI WŁODARZE NIE WIEDZA JAKIE SA PLUSY LOTNICTWA tj. zwłaszcza WYCHOWANIE MLODZIEŻY !

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. nino #2089137 | 37.47.*.* 15 paź 2016 01:35

   To jest ostatnia kadencja Arbuza w roli prezydenta Olsztyna! Arbuz musi sobie zapewnić godziwą starość , a tereny lotniska są bardzo atrakcyjne dla budownictwa jednorodzinnego ! Arbuz zrezygnowałby z Posort -Brzezin gdzie obecnie mieszka dla takiego domku z widokiem na jezioro Krzywe i Gutkowo ! Ale Arbuz ty uważaj żebyś nie skończył tak , jak Gronkowiec - Walc w Warszawie która to jeszcze mede rozliczymy!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. pilot #2089062 | 83.26.*.* 14 paź 2016 22:01

   Lotnisko w Dajtkach ma troszkę lat. Gdyby Ci z Was którzy piszą komentarze zadali Sobie trud i poczytali ciut historii, być może nie pisali by takich bzdur. Na dziś to jedno z najlepszych lotnisk klubowych w Polsce. Nie kartoflisko tylko doskonałe pasy startowe - zarówno ten trawiasty, jak i asfaltowy. Nowoczesny sprzęt, świetna kadra i doskonały ośrodek ATO czyli szkolenia. Docenia nas świat i Polska. Niestety nie robi tego Pan Grzymowicz i Nadleśnictwo Kudypy. Każdy Prezydent miasta chciałby mieć taki Klub z taka infrastrukturą. Wpisał by go w krajobraz miasta i byłby dumny że go ma. Tym bardziej że nie daje ani złotówki by działał. Niestety Pan G. zdecydowanie wolałby by w miejscu EPOD stanęła np. IKEA lub coś w tym stylu. Tyle ż eto nie jego wina. Patrząc w tej kategorii to wina wyborców. Mamy takiego prezydenta na jakiego zasłużyliśmy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  4. do cenzora #2089051 | 109.243.*.* 14 paź 2016 21:46

   martwicie się o Dajtki a nie napiszecie o tym że Suwałki już w przyszłym roku zaczynają budowę lotniska w Suwałkach-jest to wielka szansa dla naszego regionu bo z Elu jak i wielu innych miejscowości bez trudu będzie można dojechać do Suwałk a Szymany powinni utrzymywać ci co je wymyślili razem z tą gazetą

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)