Strzelanina w środku lasu

2016-10-10 10:39:42(ost. akt: 2016-10-26 13:43:28)

Autor zdjęcia: Andrzej Wejngold

To już nie pierwszy raz w lesie między Lidzbarkiem Warmińskim i Ornetą zabrzmiały karabiny i pistolety. To miłośnicy Trójkąta Lidzbarskiego przypomnieli o tym szczególnym miejscu na mapie regionu.
Impreza odbyła się po raz trzeci. Z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Allenstein.

Rekonstruktorzy chcą tym wydarzeniem promować pierwszy zespół fortyfikacji zbudowany po pierwszej wojnie światowej w Prusach Wschodnich, którego fragmenty odnowiono trzy lata temu pod wsią Kaszuny w powiecie lidzbarskim.

Powstanie ścieżki edukacyjnej łączącej wątki historyczne i przyrodnicze na bazie Trójkąta Lidzbarskiego powiat zawdzięcza miłośnikom historii — Grypie Allenstein i Nadleśnictwu Orneta, na którego terenie te fortyfikacje się znajdują. Oczywiście to tylko ich część. Warto wspomnieć, że niemiecka linia obronna, nazywana Trójkątem Lidzbarskim powstała na początku lat 30. ubiegłego wieku i obejmowała tereny pomiędzy Fromborkiem, Mrągowem i Królewcem (obecnie Kaliningrad). Zgodnie z ograniczeniami zbrojeń narzuconymi po Traktacie Wersalskim Niemcy mogli budować takie umocnienia tylko w rejonie Lidzbarka Warmińskiego. Fortyfikacje ukryto w lasach, co miało chronić je przed atakami czołgów i ogniem artylerii.

Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte "w kotle" i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku.

Przez lata fortyfikacje ulegały systematycznej dewastacji.
Niewątpliwie są to obiekty historyczne, mroczne i kryjące wiele tajemnic. Wszystko to sprawia, że odwiedzają je coraz większe rzesze miłośników i pasjonatów historii.

W tym historycznym miejscu 23 października grupy rekonstrukcyjne z Polski i Rosji zaprosiły na inscenizację walk z 16 października 1944 roku, kiedy to III Front Białoruski rozpoczął pierwszą operację wschodniopruską, mającą na celu wtargnięcie do Prus Wschodnich. Było to bardzo ważne wydarzenie, zwłaszcza pod względem propagandowym, dla obydwu stron.

Rekonstruktorzy zadbali, by podczas inscenizacji w tym trudnym terenie było nagłośnienie i narrator, który przybliżył widzom tło historyczne prezentowanych wydarzeń.

Wszyscy goście mogli nie tylko zobaczyć widowisko historyczne, ale również odwiedzić oznakowany, opatrzony w tablice informacyjne szlak.

Trasa całego szlaku to 3 kilometry przez las.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Jendrek

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. jay #2098900 | 83.17.*.* 26 paź 2016 21:35

    Czy faszyzm jest skrajnie złą doktryną polityczną? Myślę że nie. Faszyzm to skrajnie prawicowe poglądy. Nie musi być terroru, mordów. Podstawą jest kult własnego państwa. Tego niestety nam Polakom po części brakuje. Każdy tylko narzeka jak tu źle. Władze wyprzedają obcym nasze bogactwa. Niemcy hitlerowskie doprowadziły ideologię faszyzmu do stanu niewybaczalnego. Ja ponad tobą. Chodzi tu raczej o ja nie pod tobą bo jestem Polakiem i jestem z tego dumny. Nie czepiajmy się rekonstruktorów. Faszyzm to nie choroba. Faszyzm hitlerowski tak. Rekonstrukcja to jak biografia. Tak było i koniec nie chcesz nie oglądaj.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ehh #2085481 | 81.163.*.* 11 paź 2016 06:13

    Oni są w niemieckich mundurach ponieważ tylko takie na tym terenie ekwipunki z epoki łatwo znaleźć. Pamiętajcie że Polska armia szybko przestała istnieć a z kolei Niemiecka była na naszych terenach w dużym zagęszczeniu wzięta w kocioł i zniszczona kompletnie. Były dezercje masowe, rozbrojenia przez Rosjan i to powoduje że do dziś można znaleźć kilkanaście hełmów niemieckich w jednym miejscu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. pietuch #2085311 | 195.136.*.* 10 paź 2016 21:23

    Jeśli ma to tylko aspekt historyczny to wszystko ok , ale jeśli jest to fascynacja chorą ideologią (faszyzm) to już mam mieszane uczucia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. echo #2084971 | 31.175.*.* 10 paź 2016 16:57

      Wspaniała inicjatywa.tak się powinno uczyć historii "dotykając"jej.Będziemy całą rodziną.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    2. C$#12yt #2084889 | 94.254.*.* 10 paź 2016 15:48

      Ależ GO /ze względu na właściciela ? / propaguje często to co zostało po Niemcach. W jakim celu ? Przypadek czy urabianie świadomości czytelników ? A to wspomnienia "wypędzonych", a to Trójkąt Lidzbarski a to głaz ku czci... a to tablica z nazwiskami ... I tak bez przerwy.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz