Gimnazjaliści wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim

2016-10-06 11:18:00(ost. akt: 2016-10-06 11:25:40)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 1

„Czy można zobaczyć DNA?" Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że zarówno człowiek, pies jak i pomidor mają w swoich komórkach kwas deoksyrybonukleinowy (DNA).
30 września 2016 roku grupa 35 uczniów z klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie wybrała się do Olsztyna na warsztaty zorganizowane w ramach - drugiej Europejskiej Nocy Naukowców – FUSION 2NIGHT. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Kortowie. Każdy z uczestników wziął udział w dwóch warsztatach.

Jedna z grup powędrowała na warsztaty p.t.: „Atlas geograficzny Polski z zasobów internetowych”. Celem tego warsztatu było upowszechnienie wiedzy o dostępnym zasobie informacji przestrzennej w sieci Internet. Panie prowadzące zaprezentowały dostęp do map struktur fizyczno-geograficznych i map społeczno-ekonomiczno-geograficznych na stronach internetowych. Uczniowie otwierali strony z mapami Polski, które prezentowały bardzo szczegółowe informacje o ukształtowaniu powierzchni, budowie geologicznej, klimacie, ochronie przyrody, ludności, transporcie. Wszystkie dane zwłaszcza te ekonomiczne są bardzo aktualne. Z map odczytywali również informacje o naszym regionie np.: z jaką częstotliwością mogą występować trzęsienia Ziemi?, jaka była średnia temperatura sierpnia 2016?

Następna grupa udała się na warsztat p.t.: „Czy można zobaczyć DNA?" Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że zarówno człowiek, pies jak i pomidor mają w swoich komórkach kwas deoksyrybonukleinowy (DNA). Prowadzący przedstawili budowę, miejsce występowania oraz funkcje DNA, jak również zapoznali z mechanizmami dziedziczenia, wyjaśnili pojęcie biotechnologii i pokazali prawdziwą pracę laboratoryjną. Uczniowie mieli możliwość wyizolować DNA metodą "kuchenną" oraz profesjonalnym zestawem do izolacji, i dzięki temu zobaczyć DNA na własne oczy!

Wszyscy uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach p.t.: „Żelowe mapy białkowe – pół żartem, pół serio”. Zostali zapoznani ze sposobem otrzymywania jedno- i dwuwymiarowych, barwnych, żelowych map białkowych. Dowiedzieli się w jaki sposób można uzyskać białka z materiału biologicznego, czy białka mogą wędrować, czy są wrażliwe, co to są paski żelowe i co łączy mega żele i żelki z żelowymi mapami białkowymi. Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy samodzielnie umieścili odpowiednio przygotowane próbki białek w „studzienkach” i niektórzy w „trumienkach”, wykorzystując mikropipety z tipsami, śledzili wędrówkę białek, mogli „wykąpać” żelowe mapy białkowe, a na deser poczęstować się mega żelami i żelkami.
Dzięki organizacji takich dni uczniowie gimnazjum mogli zobaczyć jak wygląda praca w laboratoriach Uniwersyteckich.

Opiekę nad uczniami sprawowały Małgorzata Wiergowska, Anna Kuźniar i Ewa Kamińska.

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie


Źródło: Artykuł internauty