Loty do Dublina i Dortmundu? Spełnienie oczekiwań to tylko kwestia czasu

2016-10-06 12:22:35(ost. akt: 2016-10-06 12:26:16)

Autor zdjęcia: Przemek Getka

Port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach, mimo że istnieje dopiero od kilku miesięcy, ku uciesze pasażerów stale się rozwija. Jaka jest oferta lotniska? Dokąd można teraz polecieć z Szyman? Czy w przyszłości siatka połączeń wzrośnie?
Port lotniczy w Szymanach, choć młody, prosperuje coraz lepiej. Potwierdzają to dane — plan na ten rok zakładał, że przez lotnisko przewinie się 30 tysięcy pasażerów, rzeczywistość natomiast oczekiwania przerasta — będzie ich o niemal 10 tysięcy więcej. Lotnisko rozwija się i choć z końcem sierpnia zawieszone zostały loty do Warszawy, nie można mówić o niepowodzeniu. — Innego typu zapotrzebowanie na loty obserwujemy zimą niż latem — tłumaczy Dominik Markowski, rzecznik portu Olsztyn-Mazury.

— Umowa z przewoźnikiem, firmą LOT, miała charakter czysto sezonowy i jednocześnie pilotażowy. Nasze wrażenie jest takie, że zamierzony skutek został zrealizowany. Z jednej strony pobudziliśmy świadomość mieszkańców Warmii i Mazur, którzy otrzymali nowy środek transportu na zewnątrz regionu i korzystali z niego chętnie, często wykorzystując ten kurs jako kurs przesiadkowy, pozwalający dostać się do Warszawy i stamtąd, z Okęcia, dalej na zewnątrz kraju. Kurs też spełnił rolę turystycznego łącznika Mazowsza z Warmią i Mazurami.

Czy w związku z tym w kolejnym sezonie wakacyjnym kurs wróci do rozkładu? — My jesteśmy zadowoleni z tej współpracy, ale decyzja należy do przewoźnika — tłumaczy rzecznik. — Wierzymy, że połączenie do Warszawy wejdzie na stałe do siatki sezonowej.

A co na to LOT? — W chwili obecnej LOT analizuje potencjał połączenia między Warszawą a Mazurami — odpowiada nam biuro prasowe firmy. — W sezonie letnim 2016 z nowo otwarte połączenie do Szyman cieszyło się solidnym zainteresowaniem ze strony pasażerów, jednak kontynuacja operacji lotniczych na tej trasie w przyszłych sezonach będzie zależeć między innymi od współpracy z partnerami, tj. lotniskiem Olsztyn-Mazury, a także samorządem nad promocją połączenia i stworzeniem kompleksowej oferty transferów bezpośrednio z lotniska do ważnych miejscowości i kurortów mazurskich.

Taka oferta jest stale rozwijana, podobnie jak rozwijana jest sieć połączeń samolotowych z lotniska. Obecnie z Szyman polecieć można do największych polskich miast na południu Polski — Krakowa (w piątki i niedziele) i Wrocławia (w poniedziałki i piątki), a także na berlińskie lotnisko Tegel (kursy realizowane są w piątki i niedziele), do Monachium (w poniedziałki, środy i piątki) oraz do Londynu (we wtorki, czwartki i soboty). Te ostatnie realizowane są przez firmę Wizz Air, której samoloty dolatują na lotnisko Luton. Od listopada z Szyman można będzie dolecieć z firmą Ryanair również na lotnisko Stansted (wtorek, czwartek, sobota). Czy podróżni mogą spodziewać się kolejnych nowości w ofercie? — Nasz region oferuje znaczący potencjał ilości potencjalnych pasażerów, co potwierdziły przeprowadzane badania opinii — wśród kierunków najbardziej pożądanych oprócz Londynu jest Dublin, Dortmund, Düsseldorf, Oslo i Eindhoven — mówi Dominik Markowski. — Znamy zatem oczekiwania pasażerów i mamy wrażenie, że ich spełnienie to tylko kwestia czasu.

Łukasz Wieliczko
l.wieliczko@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jola #2344789 | 86.41.*.* 6 paź 2017 09:28

  No i minol rok i du...a nie ma lotow do Dublina

  odpowiedz na ten komentarz

 2. nino #2089219 | 37.47.*.* 15 paź 2016 09:20

  A JEDEN LOT DO NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO DLA JEDNEGO VIP -a, ,TYLKO W JEDNĄ STRONĘ ! I NIE BĘDZIE OLSZTYN ZAKORKOWANY !

  odpowiedz na ten komentarz

 3. zawiedziona #2082973 | 81.190.*.* 7 paź 2016 22:04

  właśnie loty do Monachium zakończą sie 28paździerika porażka..nie można było pomyśleć o 1 locie tygodniowo a nie 3 - po cholerę ?wiadomo że wtedy ilośc pasażerów w samolocie to będzie sztuk 10

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Gzeszek Keszmik #2082444 | 89.228.*.* 7 paź 2016 11:05

  PO pijerwsze loty krajowe. do Lidzbarka Garminskiego tak, tak tam do zrodelek, do goracych zrodelek. A co niestac ? jak latac to latac !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. zibi #2082379 | 188.146.*.* 7 paź 2016 10:01

  KONIECZNIE DUBLIN! ☺

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)