Wydminy coraz bliżej praw miejskich

2016-10-06 11:00:00(ost. akt: 2016-10-06 11:31:01)
Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

Wójt Gminy Wydminy Radosław Król

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Gmina Wydminy jest w trakcie konsultacji społecznych w sprawie nadania stolicy gminy praw miejskich. Wójt, który nie ukrywa, że jest zwolennikiem uzyskania takich praw, uważa, że to ogromna szansa na dalszy rozwój.
W gminie Wydminy odbywają się zebrania wiejskie i konsultacje społeczne w sprawie nadania praw miejskich. Pan jest zwolennikiem Wydmin jako kolejnego miasta w naszym powiecie...
— Wychodzę z założenia, że gminy rozwijają się wokół miast. Tak jest od zarania dziejów, ale jest to myślenie wybiegające w przyszłość. Jak się skończą fundusze europejskie, a nie będziemy mieć mocnego ośrodka miejsko-gminnego, to szereg usług nie będzie dla nas dostępnych, „uciekną” do Giżycka czy innych miast. Więc żeby zapewnić sobie te podstawowe usługi jak poczta, banki, policja czy usługi zdrowotne, trzeba ten krok zrobić. Chcę byśmy uniknęli sytuacji, że mieszkańcy, aby załatwić podstawowe sprawy będą musieli jeździć do oddalonego o 25 kilometrów Giżycka czy 35 kilometrów Ełku. Szczególnie dla takich odległych sołectw jak Zelki czy Pietrasze byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie. Poza tym będziemy przegrywać z innymi, bardziej prężnymi samorządami, gdyż walka konkurencyjna zaostrza się.


Czy dziś Wydminy spełniają już jakieś funkcje miejskie?
— Mamy wszystkie. Jest to ponad 50 procent dróg asfaltowych w samej miejscowości Wydminy. Jak zaczynałem swoją pierwszą kadencje mieliśmy takich dróg 900 metrów, teraz jest to 5,5 km. Mamy deszczówkę, mamy - i to od czasów średniowiecznych - przywilej targowy. Są tu świetnie rozwinięte usługi turystyczne. Rozwija się handel. Jest jeden supermarket. W każdej z tych dziedzin jest między gminami konkurencja. Nie inaczej jest w oświacie. Funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące, prywatna szkoła zawodowa.

Sądzę, że te szkoły będą dalej się rozwijać. Złożyliśmy poważną ofertę wojewódzkiemu komendantowi policji w sprawie ponownego utworzenia posterunku w Wydminach. Nikt nam nie każe tworzyć na siłę terenów zurbanizowanych, ale w przypadku przyjęcia praw miejskich nakładamy na siebie obowiązek tworzenia planów rozwoju miasta. To z kolei wiązać się będzie z powstaniem nowych miejsc pracy. Powstaną strefy dla przemysłu lekkiego. I tak to wszystko robimy, i tak się staramy, więc dlaczego nie mamy mieć przywileju miejskiego?

Jakie argumenty mają przeciwnicy utworzenia ośrodka miejskiego?
— Miasto wymusza pewne obowiązki, do których rolnicy powinni się dostosować. Prawo mówi, że nie można tworzyć miasta w miejscowościach, gdzie jest 30 procent rolników. Ten argument nie ma u nas zastosowania, bo mamy 11 rolników, a mieszkańców około 2500. Nie można oferować agroturystyki w mieście, i takiej na terenie Wydmin nie ma. Mamy jeden duży problem. Otóż rolnicy, którzy znajdą się w obrębie miasta, nie dostaną dopłaty unijnej ONW. To jest dopłata do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania.
Rozwiązaliśmy problem w ten sposób, że wydzieliliśmy obręb wiejski z miejskiego i rolnicy nie stracą. Byłaby wieś Wydminy i miasto Wydminy. Nie przeszkadzamy rolnikom w dalszym funkcjonowaniu. Jednak jeżeli będą chcieli dalej się rozwijać, to powinni to robić na obszarze wydzielonym, wiejskim. Te wszystkie sprawy omawiamy na zebraniach wiejskich. Wyjaśniam też, że nie będzie burmistrza i wójta, bo i o to mieszkańcy pytają. Pozostanie tylko jedno stanowisko.

Kiedy można spodziewać się złożenia wniosku o nadanie Wydminom praw miejskich?
— Planujemy złożyć wniosek wiosną, ale zdaję sprawę, że perspektywa nim staniemy się miastem może być długa. Nie ma tutaj jakiegoś konkretnego terminu, w jakim taki wniosek powinien zostać rozpatrzony. Zatem nie wiemy czy to nastąpi w tej kadencji, czy może w następnej. Najszybciej to może być w sierpniu. Uważam, że dla rozwoju Wydmin jest to duża szansa.

S.K.

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2320362 | 46.229.*.* 4 wrz 2017 14:30

  Gdzie te prawa miejskie?

  odpowiedz na ten komentarz

 2. pytanie #2114309 | 89.67.*.* 16 lis 2016 23:20

  Dlaczego Gazeta Giżycka nie informuje o wynikach tych konsultacji? Bo frekwencja niska (7,7% gmina i 3,3% Wydminy) okazała się blamażem wójta? Rzetelność dziennikarska wymagałaby poinformowanie o tej klęsce wójta

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. gacek #2099409 | 31.135.*.* 27 paź 2016 13:25

  prawa miejskie poco po to żeby wójt zarabiał wiencej nisz teraz

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #2097567 | 83.6.*.* 25 paź 2016 18:01

  Miasto nie przyjazne mieszkańcom skażone drożyzna brak pracy perspektyw płać, płacz i nie narzekaj ,że w koło chamstwo i wyzysk

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 5. woda #2096325 | 46.229.*.* 24 paź 2016 16:53

  Się wodą zajmij a nie propagandą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)