OSP w regionie poszukują ochotników do służby. Chcesz pomóc? Zgłoś się!

2016-09-22 11:30:16(ost. akt: 2016-09-22 15:54:24)
Zdjęcie jest illustracją do treści

Zdjęcie jest illustracją do treści

Autor zdjęcia: OSP Bartąg

Jednostki OSP w regionie mają coraz większy problem ze znalezieniem nowych ochotników do służby w ich jednostkach. – Coraz trudniej jest zachęcić nowych, młodych ludzi do zaangażowania się w pomaganie innym. Czasami jest to spowodowane niewiedzą jak wygląda „proces” wstąpienia do OSP, a czasami brakiem informacji – mówi jeden ze strażaków z OSP Bartąg. Przypominamy co nalezy zrobić, żeby zostać strażakiem.
– Jednostki OSP zrzeszają ochotników, ludzi którzy poświęcają niekiedy swój czas prywatny, rodzinny, aby nieść pomoc innym. Tak też jest z ochotnikami w OSP Bartąg. W dobie internetu jednostki posiadają swoje strony internetowe czy profile na FB – idąc za duchem czasu staramy się promować OSP Bartąg tak aby okoliczni mieszkańcy wiedzieli, że jesteśmy dla nich. Staramy się także pozyskiwać nowych członków, ale to nie wystarczy – napisał do nas jeden ze strażaków ochotników z Bartąga. Przyłączamy się do strażaków z Bartąga i przypominamy co trzeba zrobić, aby zostać strażakiem ochotnikiem. Poniżej także historia OSP Bartąg i klip zachęcający do wstąpienia w szeregi OSP.

Człowiek zdrowy w wieku od 18 - 65 lat może zostać członkiem czynnym jednostki ochotniczej straży pożarnej. Aby strażak mógł brać udział w tych działaniach ratowniczo-gaśniczych musi jeszcze zostać przebadany przez lekarza medycyny pracy i odbyć szkolenie pożarnicze. Strażacy czynni podlegają ubezpieczeniu od następstw skutków nieszczęśliwych wypadków.


Członkiem czynnym (z ograniczeniami) mogą zostać członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej w wieku 16-18 lat ale dopiero po uzyskaniu stosownej zgody opiekuna prawnego.

Procedura przyjęcia w szeregi OSP:

1. Kandydat musi zdecydować się, do której jednostki chce należeć.

2. Wypełnić deklarację wstąpienia do OSP (dostępna w dziale dokumenty).

3. Przyjęcie deklaracji (przez prezesa, naczelnika, bądź innego członka zarządu OSP) rozpoczyna okres kandydacki.

4. W okresie kandydackim osoba taka zapoznaje się ze specyfiką jednostki, wyposażeniem, obsługą podstawowego sprzętu pożarniczego i jego konserwacją, a także wykonuje prace użyteczne dla stowarzyszenia, jakim jest OSP, która ma charakter organizacji "non profit", więc nie należy tutaj liczyć na zapłatę za swoją pracę.

Muszą zatem wystarczyć:
- uścisk dłoni prezesa,
- pochwała wzrokowa,
- wdzięczność kolegów, itp.

Zostając strażakiem czynnym nabywa się wiele uprawnień. Nagród dla strażaka jest także bez liku:

- godność noszenia munduru,
- zazdrosne spojrzenia kolegów - kiedy paraduje się w mundurze,
- zalotne spojrzenia dziewcząt (a jeśli nosi się spódnicę, to całe grono wielbicieli),
- dźwięk syreny (sms z informacją o alarmie) wyrywający od kolacji, albo z wanny,
- nieprzespane noce,
- przemoczone ubrania,
- itd, itp, .........

Dla strażaków przewidziane są także liczne wyróżnienia, medale, spotkania okolicznościowe, bale strażackie, pielgrzymki i wycieczki - to wszystko jednak zależy od poziomu organizacyjnego danej OSP.

5. Kandydaturę na strażaka - członka czynnego OSP opiniuje dwóch członków zarządu, a wniosek do Zarządu OSP akceptuje się na jego posiedzeniu roboczym - oczywiście po uznaniu okresu kandydackiego (zazwyczaj ok. 1 roku). Z okresu kandydackiego zwyczajowo zwalnia się osoby aktywne w MDP (młodzieżowych drużynach pożarniczych) oraz osoby budzące powszechny szacunek i zaufanie wśród wszystkich, bądź zdecydowanej większości członków OSP.

6. Kolejnym krokiem naboru jest złożenie ślubowania (tekst na naszej www), które przyjmuje Zarząd, walne zgromadzenie członków, bądź uczestnicy uroczystości strażackich.

7. Po ślubowaniu pozostaje tylko założyć mundur i rozpocząć mozolne szkolenie pożarnicze.Autor cytatu:

Klip zachęcający do wstąpienia:


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ochotnik #2081721 | 195.136.*.* 6 paź 2016 14:08

  wszystko fajnie ładnie pięknie, ale każda jednostka to inni ludzie, inna atmosfera. Najbardziej śmieszy mnie fakt,że medale w OSP dostaje każdy, dosłownie każdy, bez względu na to czy zasługuje czy nie. Przykładem są osoby które czynnie biorą udział przez cały rok, oraz osoby które brały udział w akcji raz albo ani razu. Nic nie warte są te medale, śmieszna pokazówka, ja nie przyjmuje żadnego z tych medali, odmawiam, nie mają żadnej wartości skoro może go mieć zwykły członek OSP

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Zaczyczyna się ... #2071633 | 192.193.*.* 23 wrz 2016 08:38

  Mimo szczytnego celu, jakim jest pomaganie innym, znajdą się „Janusze Internetu”, którzy będą narzekać. „Cwaniak w necie – d**a w świecie” – tak można ich określić. Mieszkam koło Bartąga i wielokrotnie widziałem tamtejszą OSP w akcji, z widzenia znam tych ludzi i gdyby nie czynnik zdrowotny sam bym został Ochotnikiem. Zamiast cieszyć się, że chcą pomagać, internetowe trole utwierdzają tylko w przekonaniu, że bycie pomocnym w dzisiejszych czasach to odstawanie od normy. Chyle czoła przed każdym Ochotnikiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. z #2071626 | 89.228.*.* 23 wrz 2016 08:25

  Do amii ochotnicy ,co jest ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. ohotnik #2071465 | 5.172.*.* 22 wrz 2016 21:25

  badania psychologiczne !!!!!!!!! znam jednego zjeba!!!! czas mu pomoc...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz