Rośnie liczba lotów prywatnych z lotniska w Szymanach

2016-09-09 12:59:44(ost. akt: 2016-09-09 11:07:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Lotnisko w Szymanach to nie tylko loty rejsowe, choć przede wszystkim z tym jest kojarzone. To także loty coraz popularniejszego ruchu General Aviation, czyli samolotów prywatnych i wynajmowanych. Ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie.
General Aviation to termin, który laikowi mówi niewiele, przy bliższym poznaniu okazuje się jednak mniej obcy. Obejmuje prywatny i komercyjny ruch lotniczy, z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych. Jest to kategoria bardzo szeroka, zaliczają się do niej tak loty paralotniami, z roku na rok coraz popularniejsze kursy wynajętymi i własnymi awionetkami, a nawet pojedyncze podróże odrzutowych samolotów transportowych. Mówimy więc tak o lotnictwie typowo biznesowym, jak i stricte rekreacyjnym.

— Port Lotniczy Olsztyn-Mazury wydaje się być ciekawą inwestycją dla tego prywatnego lotnictwa — mówi Dominik Markowski, rzecznik Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. — Ci, którzy nas odwiedzają, to z jednej strony pasjonaci, a z drugiej osoby przylatujące tu w celach biznesowych. Przylatują samolotami wynajętymi od specjalizujących się w tym firm lub własnymi, czasem są to odrzutowce wyższej klasy.

Jak mówi rzecznik, podobnie jak w przypadku lotów rejsowych, liczby użytkowników z miesiąca na miesiąc rosną. W sierpniu lotnisko odprawiło 6750 osób w trybie rejsowym i 343 osoby w ramach General Aviation. Od początku roku zaś odprawiono w ten sposób już 2992 osoby.

Jak to wygląda w praktyce? — Ktoś, kto chce u nas wylądować, minimum na kilka godzin przed lądowaniem mailowo wysyła zapytanie o ofertę i ustala szczegóły — tłumaczy Dominik Markowski.

Tak prywatne odrzutowce, jak i awionetki nie są zmuszone do korzystania z pasa trawiastego. — Wszyscy korzystają z głównego pasa — tłumaczy rzecznik i dodaje, że port lotniczy cały czas otwiera się na prywatny ruch lotniczy, choćby w kwestii parkingów dla awionetek. — Mamy „noclegowe” miejsca parkingowe dla samolotów i wciąż pracujemy, aby było ich więcej.

Mimo że z ruchu General Aviation korzystają w dużej mierze biznesmeni, ceny nie są z górnej półki. Jakie opłaty trzeba uiścić, by wylądować w Szymanach? — Opłaty za lądowanie, opłaty handlingowe oraz tzw. opłaty dodatkowe — wylicza rzecznik. — Warto pamiętać, że opłata za lądowanie uwzględnia również start samolotu i jest uzależniona od maksymalnej masy startowej statku powietrznego.
Przykładowo dla statków powietrznych o maksymalnej masie startowej do 2 000 kg jest to 50 zł, dla samolotów do 3 ton to 100 zł, a dla tych, których waga mieści się w przedziale od 3 do 5,7 ton jest to 200 zł. Opłaty handlingowe w przypadku tych najmniejszych samolotów to również wydatek rzędu ledwie kilkudziesięciu złotych (masa do 2 ton — niespełna 25 zł, masa do 3 ton to blisko 41 zł, a masa do 4 ton — nieco ponad 60 zł).

Dla tych, którzy cenią sobie wygodę i czas, wydaje się to bardzo korzystna opcja. Lotnisko spełnia także życzenia ekstra, które załoga lądującego samolotu może zamówić za pośrednictwem Działu Obsługi Naziemnej Portu Lotniczego. — Oferta jest szeroka — tłumaczy rzecznik. — Takie usługi mogą dotyczyć między innymi transportu naziemnego, noclegów czy cateringu.

Łukasz Wieliczko
l.wieliczko@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mr Williams #2486600 | 41.113.*.* 18 kwi 2018 15:11

  Ofrecemos variedad de finanzas que incluyen: préstamos personales, préstamos hipotecarios, préstamos para la consolidación de la deuda, préstamos para automóviles, préstamos agrícolas, préstamos comerciales y préstamos para empresas con una tasa de interés del 3% anual y es fija. Correo electrónico: willianloanfirm6@gmail.com, whatsapp +1(214)305-8945

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Przerzuć Oliveira #2144104 | 105.112.*.* 27 gru 2016 14:59

  witaj jesteś w trudnej sytuacji finansowej ??? i trzeba pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, należy zwrócić dług lub dla leków ?? Jeśli tak, proszę połączyć się z pani Stella Rene CEO pani Stella Rene Kredytowej Firm jej firma jest bezpieczne, zabezpieczone i zaufany w tym samym czasie, ponieważ jest to firma, gdzie ja właśnie zrealizowane pożyczkę w wysokości $ 120,000,00 i było udane i faktycznie mój marzenia się do dzisiaj, więc chcę używać tego medium poinformować każdego, kto jest w potrzebie pożyczki, aby połączyć się z pocztą elektroniczną pod {mrsstellareneloanfirm1@gmail.com} pr zetestowane i zaufanie. Przerzuć Oliveira

  odpowiedz na ten komentarz

 3. czytata picata #2062538 | 81.190.*.* 10 wrz 2016 09:17

  Zadamy ustanowienia Portu Lotniczego w Lidzbarku Warminskim miescie uzdrowiskowym slynnym praktycznie juz na arenie miedzynarodowej. cos jest chyba nie tak zeby taaka metropolia nie miala Portu Lotniczego przecie ludzie chca fruwac!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Stomilowiec #2062499 | 83.23.*.* 10 wrz 2016 08:10

   To lotnisko w krzakach nadaje się tylko do zaorania. Urzędasy x PO za ten bubel będą siedzieć w kryminale

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Czy potrzebujesz pilnej pożyczki proszeni ter #2062474 | 207.244.*.* 10 wrz 2016 07:20

   Witamy Bhude Scott Organizacja kredytu utworzone, aby pomóc ludziom w potrzebach pomaga, takie jak pomoc finansową. Więc jeśli przeżywa trudności finansowe lub są w jakikolwiek finansowy bałagan i trzeba funduszy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub potrzebujesz pożyczki na osiedlenie swój dług lub opłacać rachunki, rozpocząć miły biznesu, albo napotykają trudne do uzyskania kredytu obrotowego z lokalnych banków, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: bhudescottloancompany@yandex.com dla Biblia mówi "" Łk 11:10 Każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kto puka, drzwi zostaną otwarte "Więc nie pozwól tych okazji przekazać ci, że Jezus jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki więcej informacji proszę nich jest dla poważnych poglądach i Boga Ludzie obawiając się. Jeśli jesteś dawn finansowo i potrzebujesz kredytu prosimy o kontakt mailowy: bhudescottloancompany@yandex.com Inform acje potrzebne Twoje imię........ Nazwisko......... SEKS.. .............. WIEK.................... Kraj....................... Kwota kredytu potrzebne ................. Ważny dowód osobisty ...................... Kredyt Czas ...................... Cel kredytu ................... Miesięcznego dochodu ................ Ważny numer telefonu komórkowego ............ masz stosowane przed ............. Dziękuję za Twoje zrozumienie. Pozdrowienia.

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)