Samolotem na Mazury, czyli walka o turystów

2016-09-08 08:05:29(ost. akt: 2016-09-07 23:26:18)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Samorząd województwa, spółka zarządzająca portem lotniczym w Olsztyn-Mazury, hotele i biura turystyczne łączą siły, żeby przyciągnąć jak najwięcej turystów. Służy temu projekt „Samolotem na Mazury”.
Jednym z celów regionalnego portu lotniczego Olsztyn-Mazury jest gospodarczy rozwój Warmii i Mazur, w tym również branży turystycznej. Nasz region jest pierwszym w Polsce, w którym powstał projekt zrzeszający zarządcę portu lotniczego Olsztyn-Mazury, hotele i biura turystyczne. Jego nazwa brzmi „Samolotem na Mazury”. Powołany został wspólny operator, który koordynuje współpracę firm turystycznych, działa na zewnątrz w ich imieniu i ma za zadanie zwiększyć ruch turystyczny w regionie.

Projekt istnieje od półtora roku. — Uruchomienie regionalnego portu lotniczego w Szymanach zwiększyło dostępność komunikacyjną Warmii i Mazur, a także skróciło czas dojazdu do regionu. Z każdego zakątka Europy można do nas dotrzeć w kilka godzin. Dlatego też ważne, żeby mądrze wykorzystać nowe możliwości — stwierdza Dariusz Mosakowski, prezes spółki Mazury Air Travel — Regionalny Operator Turystyczny.
Założeń projektu „Samolotem na Mazury” jest kilka: analiza głównych kierunków przyjazdów turystycznych, określenie liczby turystów zainteresowanych lotami na Warmię i Mazury, a w efekcie przygotowanie pakietów turystycznych, w tym lotów czarterowych z Niemiec i Skandynawii. Operator projektu otworzył w Szczytnie wypożyczalnię samochodów, w tym roku ruszył też z siedmioma różnymi wycieczkami objazdowymi z przewodnikami, z których mogli skorzystać goście kilkunastu naszych hoteli, które podpisały porozumienie. W ofercie znalazło się m.in. zwiedzanie sanktuarium w Świętej Lipce, zamków w Reszlu i Kętrzynie, Twierdzy Boyen, Wilczego Szańca, rejsy statkiem z Mikołajek do Guzianki i żaglowcem śródlądowym Chopin, Mazurolandia w Gierłoży, puszcza w Kadzidłowie, historyczna kraina plemienia Galindów, spływ Krutynią i wieczory regionalne w duchu historii.

— Wycieczki odbywały się od 10 lipca do 29 sierpnia. Był to sukces, ponieważ zorganizowaliśmy ich około 20, wzięło w nich udział około tysiąca osób, w tym, co ważne, bardzo dużo dzieci i młodzieży — ocenia Dariusz Mosakowski. — Ponadto przy transporcie osób współpracowały lokalne firmy, m.in. z Giżycka i Mrągowa.
W październiku ubiegłego roku podpisano ponad 30 umów z hotelami i biurami turystycznymi. — W tej chwili z firmami, które są związane z branżą turystyczną i gospodarczą rozmawiamy na temat współpracy i promocji, a także z biurami turystycznymi pod kątem przygotowania oferty w 2017 roku — mówi Dariusz Mosakowski.
Nie tylko polskie firmy z branży turystycznej są zainteresowane projektem. Jego autorzy przygotowują obecnie ofertę objazdowych wycieczek pięcio- i siedmiodniowych z noclegami dla biur turystycznych z Berlina i Monachium. — Informacja poszła w świat, jest zainteresowanie naszym regionem, co pokazuje, że ten projekt ma sens — zaznacza prezes Mazury Air Travel.

Pomysłów na rozwój projektu nie brakuje. — Będziemy w niego włączać hotele bardziej oddalone, jak na przykład z Lidzbarka Warmińskiego, Ostródy czy Iławy. Naszym celem jest zorganizowane strefowych wycieczek i lotów czarterowych, by jak najwięcej osób zachęcić do odwiedzenia i zwiedzenia Warmii i Mazur — dodaje Dariusz Mosakowski.

Mateusz Przyborowski

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kamila #2061719 | 81.20.*.* 8 wrz 2016 22:57

  Januszu, mężu Grazyny! Niezły okaz z Ciebie! :):)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Turysta #2061686 | 88.156.*.* 8 wrz 2016 22:05

  zdecydowanie więcej jest atrakcji turystycznych jak podano w artykule na naszym terenie, dlaczego tego partnerstwa nie zaproponowano Lasom Państwowym, największej firmie turystycznej w Regionie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2061641 | 217.99.*.* 8 wrz 2016 21:15

  Czy ktoś wie jakie będą nowe loty z Portu w Szymanach? Mnie interesuje Dortmund, wiadomo, Lewy, Błaszczyk i Piszczu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. kant #2061541 | 81.190.*.* 8 wrz 2016 18:23

  Dopóki w województwie będzie się lobbować Ełk, Olsztyn, Elbląg zapominając o kołach zamachowych tego regionu Mikołajki, Giżycko dopóty ten region będzie wygwizdowem. Wystarczy popatrzeć się na statystyki w dziedzinie turystyki, a okaże się że ta turystyka to fikcja, no za wyjątkiem powiatu Giżyckiego i Mrągowskiego . Prosty przykładzik. W Ełku wybudowano obwodnicę na której w sezonie organizuje się wyścigi, a w Giżycku w tym samym czasie przez zakorkowaną obwodową jedzie się samochodem dwie godziny ! Zabytki na szlaku Wielkich Jezior są niedofinansowane ! Wstyd żeby największy powierzchniowo zabytek Twierdza Boyen którą odwiedza w sezonie ponad sto tysięcy turystów dostawał mniejsze dofinansowanie od kolejki wąskotorowej którą odwiedza sezonowo około dziesięciu tysięcy ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. Janusz,mąż Grażyny.Ojciec Alana i Dżenifer #2061529 | 217.99.*.* 8 wrz 2016 18:03

  Sprzedam samochód, mercedes szprinter, zadbany, igła, z Niemiec, rok 98. 2.9 TD, przebieg: 180 000, okazja, Zainteresowane pisać to dam numer. nic tylko śmigać jak pan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)