Oszuści mają nowe metody

2016-08-26 08:31:23(ost. akt: 2016-08-26 08:33:01)

Autor zdjęcia: Archiwum

Oszuści nie przebierają w środkach, aby znaleźć potencjalne ofiary. Ich pomysłowość nie zna granic. Po fali fałszywych wnuczków, policjantów, pracowników administracji i opieki społecznej nadeszła pora na fikcyjne „sprawdzenia – wymiany” okien i programy pomocy osobom starszym.
Z całej Polski niemal codziennie napływają informacje o oszustach żerujących na dobroduszności i łatwowierności najczęściej osób starszych i samotnych.

Bezwzględni oszuści potrafią zapukać do drzwi mieszkania pod pozorem wymiany – sprawdzenia okien. Najczęściej jest ich dwóch. Jeden z nich po oglądnięciu okien ma stwierdzić, że są źle obrobione i trzeba je naprawić, zaś drugi w tym czasie plądruje mieszkanie. Po kilku, kilkunastu minutach obaj opuszczają mieszkanie, karząc czekać na ekipę remontową, a właściciel stwierdza brak np. portfela z pieniędzmi i dokumentami lub innych wartościowych rzeczy.

Bardziej wyrafinowani złodzieje wcielają się w rolę pracowników opieki społecznej, oferując seniorom dofinansowania. Takie osoby informują, że jest prowadzony program pomocy dla emerytów, w którym każdy otrzyma minimum kilka tysięcy złotych. Wysokość dopłaty ma tu być uzależniona od środków finansowych, jakie osoby starsze posiadają w miejscu zamieszkania. Tu fałszywy pracownik prosi o wydanie oszczędności celem naliczenia wysokości dopłaty, po czym pod pretekstem przeliczenia gotówki przez inną osobę opuszcza mieszkanie i znika.

Pojawiły się również fałszywe strony „Rodzina 500 plus”, które oferują pomoc i pośrednictwo w składaniu dokumentów. Na stronach tych widniały prośby m.in. o dane osobowe i numery telefonów.

Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Najlepiej nie wpuszczać do mieszkania obcych, szczególnie podczas nieobecności innych domowników. Gdy osoby pukające do drzwi podają się za pracowników firmy lub innych instytucji pomocowych mamy prawo prosić o okazanie identyfikatora czy legitymacji na którym powinno znaleźć się imię, nazwisko, zdjęcie oraz pieczątka danej placówki. Następnie należy sprawdzić ich dane i cel wizyty w podanym przez nich miejscu pracy.

Pamiętajmy, że oszuści najczęściej pojawiają się u osób starszych. Opowiadają i uprawdopodabniają rożne wymyślone historie. Często podają się za członków dalekiej rodziny (metoda na tzw. „wnuczka”), pracowników zakładów i instytucji (na „pracownika socjalnego”, „na Policjanta”) czy też nawet Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywania informacji spowodują, że nie staniemy się ofiarą oszusta. W razie podejrzeń i wątpliwości skontaktuj się z Komendą Powiatową Policji w Gołdapi pod nr telefonu 87 615 54 00, 997 lub 112.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. :) #2053962 | 109.241.*.* 26 sie 2016 20:47

    ...polska języka ,trudna języka panowie Niemcy z Dziennika Elbląskiego :)

    odpowiedz na ten komentarz

  2. cde #2053902 | 178.235.*.* 26 sie 2016 19:11

    " po oglądnięciu okien wychodzą, karząc czekać na ekipę remontową".

    odpowiedz na ten komentarz