Kupisz starter w kiosku, ale nigdzie się nie dodzwonisz. Najpierw musisz podać swoje dane

2016-07-25 19:00:00(ost. akt: 2016-07-25 18:00:02)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W poniedziałek wszedł w życie obowiązek rejestracji telefonów na kartę. Nowy przepis jest elementem ustawy antyterrorystycznej, podpisanej przez prezydenta pod koniec czerwca. Dotyczy nie tylko nowych użytkowników - ci od dziś muszą podać swoje dane operatorowi, zanim zadzwonią z nowego numeru - ale też osób, które już korzystają z telefonu na kartę. Ci ostatni mają czas do 1 lutego 2017 roku.
— Ministerstwo inicjuje zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Do tej pory klient kupował starter i po prostu zaczynał go używać. Teraz operatorzy mają obowiązek zebrać jego dane z dokumentu tożsamości. Czy będzie to się odbywało w punkcie sprzedaży, będzie załatwione z pomocą kuriera, czy też w inny sposób, to już sprawa sieci komórkowych — tłumaczy Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Sejm uchwalił ustawę o działaniach antyterrorystycznych 10 czerwca, prezydent podpisał ją 22 czerwca. Ustawa weszła w życie 2 lipca, ale przepisy dotyczące kart prepaid, popularnie zwanych "starterami" - po 30 dniach od ogłoszenia, czyli dokładnie dziś (25 lipca).

Problem będą mieli również stali użytkownicy kart prepaid - jeśli do 1 lutego 2017 roku nie zarejestrują swojej karty SIM, operator ma prawo zablokować numer. Użytkownik musi podać imię, nazwisko i PESEL, jeżeli go posiada, albo nazwę, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Cudzoziemiec, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego albo Konfederacji Szwajcarskiej będzie musiał podać numer paszportu lub karty pobytu.

Resort nie zamierza ingerować w sposób, w jaki operatorzy będą pozyskiwać dane od swoich klientów. Co z niebezpieczeństwem wyłudzania naszych danych osobowych lub przechowywaniem i gromadzeniem ich bez wymaganych zabezpieczeń?

Generalny Inspektorat Danych Osobowych nie chce na razie komentować zmian w przepisach. Stanowisko GIODO w sprawie wymogu rejestracji kart zostanie podane do publicznej wiadomości w najbliższych dniach.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak zapisy ustawy mają się do codziennego życia mieszkańców Olsztyna. Rankiem wybraliśmy się do pobliskiego kiosku po starter. Irena Niemiec, sprzedawczyni, zastanawiała się, czy ma nadal sprzedawać startery klientom.

— Nikt mnie nie poinformował, gdzie i w jaki sposób miałyby być gromadzone dane. Czy miałabym to robić przy sprzedaży? Dzięki wam wiem, że mogę spokojnie sprzedać klientowi kartę — mówi z ulgą pani Irena.

Tylko operator, po wcześniejszej weryfikacji naszych danych, ma prawo aktywować nową kartę.

kg/masz

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kebs #2033825 | 83.24.*.* 26 lip 2016 10:38

  Takie rzeczy wprowadzają, a udupić firmy, które rozsyłają niechciane smsy, dzwonią po nocach, to już ciężko... A ludzie tracą pieniądze, bo się nabierają..

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Proszę pokazać kraj #2033824 | 83.24.*.* 26 lip 2016 10:35

   demokratyczny gdzie nie trzeba ujawnić swoich danych przy zakupie starteru.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jasko #2033796 | 88.156.*.* 26 lip 2016 10:02

    Zagrożenie zamachami terrorystycznymi dotknęło nawet Olsztyn.Zamknięto " ogromny" parking przy nie mniej ogromnym dworcu głównym.Spirala szaleństwa nie zna granic.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

   2. najlepsze #2033757 | 26 lip 2016 08:42

    w pracy podpisujemy o tajemnicy danych osobowych, archiwa, zabezpieczenia itp a tu Babcia w budzie z piwem gdzie ona gromadzić będzie dane ? KRAJU OBUDŹ SIĘ

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. najlepsze #2033755 | 26 lip 2016 08:39

     Generalny Inspektorat Danych Osobowych nie chce na razie komentować zmian w przepisach

     Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (31)