Brud w stołówkach i żywność przechowywana w cieple. Sanepid wlepił mandaty po kontrolach na koloniach

2016-07-22 13:35:57 (ost. akt: 2016-07-22 11:59:55)

Autor zdjęcia: BSZ

W całym województwie województwa warmińsko-mazurskim dzieci i młodzież spędzają wakacje na koloniach. Sanepid co jakiś czas sprawdza warunki, w jakich śpią i jedzą. Czystość i stan techniczny stołówek pozostawia wiele do życzenia.
Od 9 do 15 lipca na terenie Warmii i Mazur na koloniach przebywało 7130 osób. Spośród 327 turnusów, które w tym czasie się odbywały, sanepid sprawdził 108 pod kątem warunków higienicznych. Po kontrolach nie wykryto tzw. dzikich obozów, czyli nie zgłoszonych do Kuratorium Oświaty. Okazało się, że stan sanitarny w ośrodkach jest właściwy, więc nie wypisano żadnego mandatu karnego.

Znacznie gorzej miała się sprawa higieny żywności, żywienia i przedmiotów używanych w stołówkach. Spośród 47 skontrolowanych stołówek aż w 6 odnotowano nieprawidłowości.

W trzech obiektach, świadczących całorocznie usługi hotelarskie, stwierdzono m.in. niewłaściwy stan techniczno-sanitarny części pomieszczeń kuchennych oraz wyposażenia i sprzętu; nieprawidłowy sposób przechowywania środków spożywczych, tj. brak segregacji asortymentowej w urządzeniach chłodniczych, przechowywanie artykułów spożywczych w temperaturze niezgodnej z deklarowaną przez producenta. Ponadto część naczyń była zrobiona z tworzywa sztucznego bez właściwego oznakowania (nie przeznaczone do kontaktu z żywnością). Kontrolerzy odnotowali brak zabezpieczenia pomieszczeń zakładu przed dostępem owadów oraz brak porządku i czystości w pomieszczeniach produkcyjnych.

Kolejne nieprawidłowości wykryto na trzech obozach pod namiotami, zorganizowanych w bazach obozowych ze stałą infrastrukturą komunalną. Odnotowano m.in.: niewłaściwy stan techniczno-sanitarny części pomieszczeń i wyposażenia pionu żywienia; część sprzętu wykorzystywanego do przygotowywania posiłków była zniszczona i zużyta; brak właściwie zorganizowanego i wyposażonego stanowiska do mycia i dezynfekcji jaj; nieprawidłowe przechowywanie części środków spożywczych, w tym wymagających chłodzenia; brak zachowania czystości i porządku w pomieszczeniach stołówki.

Kontrolerzy nałożyli w sumie cztery mandaty karne po 700 złotych każdy. Mandaty nałożono za nieprawidłowy sposób przechowywania środków spożywczych, tj. brak zachowania segregacji asortymentowej w urządzeniach chłodniczych, przetrzymywanie artykułów spożywczych w temperaturze niezgodnej z deklarowaną przez producenta (w tym wymagających chłodzenia) oraz za brak porządku i czystości w pomieszczeniach produkcyjnych.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wlepiajcie sie redaktorzy #2031999 | 84.62.*.* 23 lip 2016 11:04

  A jak byscie napisali, ze te mandaty "wystawili" czy "wypisali" zamiast "wlepili", to by bylo mniej po polsku?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. an..el #2031849 | 81.15.*.* 23 lip 2016 06:54

  A potem skontrolujcie te małe, przytulne osiedlowe, małomiasteczkowe, wiejskie sklepiki.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kiedyś na obozach harcertskich ... #2031613 | 88.156.*.* 22 lip 2016 19:14

   Kiedys na obozach harcerskich b rało sie wode z jeziora, mięso trzymało się w dole, nie było lodówek, kucharek, białych fartuchów. Wszystko robiły harcerze i wszyscy byli zdrowi i nikt nie umarł, a teraz POGŁUPIELI

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Sanepid #2031556 | 79.185.*.* 22 lip 2016 17:44

    powinien skontrolować ( w czasie trwania lekcji w pobliskich szkołach) sklepik przy ul. Moniuszki, w którym sprzedawane są kanapki, ale w jakich warunkach przygotowywane to szok

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. miejscowy #2031494 | 81.190.*.* 22 lip 2016 15:49

     Skontrolujcie kolonie w Kortowie i stan wody na kąpielisku kolonijnym nad j.Kortowskim.

     odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (7)