Martwe pszczoły można było wyrzucać z ula garściami

2016-07-14 14:32:53(ost. akt: 2016-07-14 14:43:22)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Beata Zaborowska

Mirosław Jocz, pszczelarz z Rodel, który pszczołami zajmuje się prawie 40 lat, próbuje dochodzić prawdy w sprawie śmierci kilkudziesięciu tysięcy swoich owadów. W powiatowym inspektoracie weterynarii dostał jedynie „pouczenie” co ma w tej sytuacji zrobić.
Pan Mirosław, mieszkaniec wsi Rodele (gm. Barciany) w swoich ulach znalazł tysiące martwych pszczół. Pszczelarz nie ma wątpliwości, że ma to związek z opryskiem rzepaku na pobliskim polu. Tym bardziej, że w podobnym czasie inny pszczelarz, po drugiej stronie tego pola także znalazł w swojej pasiece martwe owady.

Pszczelarz z Rodel zgłosił sprawę na policję i do powiatowego weterynarza, ale odzewu nie ma żadnego. — Zostałem narażony na straty, ktoś popełnił morderstwo na moich pszczołach, ale nikt nic w tej sprawie nie robi — mówi nieco zrezygnowany mężczyzna. Jak wynika z szacunków straty te mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy. Niestety pasieka pana Mirosława nie była ubezpieczona od takich zdarzeń i na jakiekolwiek odzyskanie pieniędzy pszczelarz z Rodel nie ma szans. — Tu nie chodzi nawet o te stracone pieniądze. Chciałbym odzyskać swoje pszczoły — mówi mężczyzna.

Mirosław Jocz pszczołami zajmuje się od 1979 roku, jest do nich bardzo przywiązany. Niestety przynajmniej ten rok i następny musi poświecić na odbudowanie swojej pasieki. — Ten pan został poinstruowany co ma w tej sytuacji zrobić — powiedział powiatowy lekarz weterynarii. Na pytanie o to, czy podjęta została jakiekolwiek próba wyjaśnienia śmierci pszczół, automatycznie przekierował nas jedynie do rzecznika prasowego przy Wojewódzkim Inspektoracie Weterynaryjnym w Olsztynie. — Dziwne, że powiatowy inspektor nie udzielił odpowiedzi. U nas od jakiegoś czasu funkcji rzecznika nie ma — usłyszeliśmy w WIW.

Cały artykuł w piątkowej Gazecie w Kętrzynie.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jasio #2027497 | 88.156.*.* 15 lip 2016 01:15

  Czy pszczelarz nie powinien poinformować rolnika o postawieniu uli?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ktoś #2027156 | 195.147.*.* 14 lip 2016 15:57

   Jak zwykle zero pomocy,niech Pan walczy o swoje prawa nawet dla zasady,j a słyszałam że w ogóle nie można robić oprysków do godzin popołudniowych że względu właśnie na pszczoły,szkoda gadać i szkoda pszczół

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. z #2027124 | 89.228.*.* 14 lip 2016 15:06

   A co to ten co pryskał nie wiedział,że w pobliżu są pasieki.Gdzie my żyjemy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz